RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Koncertowy post przed świętami

Written by on

Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza jeszcze przed świętami zaprasza na koncert muzyki eksperymentalnej. W czwartek zagrają tam: litewski duet Weird Ugly Fish oraz małopolskie Porosty. Miejski Ośrodek Kultury w Galerii Dobro gościć będzie natomiast olsztyńską grupę Nonsensonia. W weekend warto także zajrzeć do Carpenter Inn Irish Pubu. W tym tygodniu wystąpią tam m.in.: Łukasz Jędrys, Warmia Swing, a w niedzielę odbędzie impera w klimacie muzyki elektronicznej – EASTER.

 

Foto: Šeškaitis

17 kwietnia (czwartek) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 20:00

WEIRD UGLY FISH + POROSTY

Weird Ugly Fish to pochodzący z Litwy damsko-męski duet prezentujący „energetyczne pasaże perkusyjne przyćmione dźwiękami syntezatora i nastrojowymi dronami”. Zespół Porosty pochodzi z małopolskiego Żytna. Podczas koncertu będzie wspomagany wokalnie przez Artura Sobielę – olsztynianina, człowieka wielu talentów, cenionego melomana, historyka oraz kandydata na osobowość roku miasta Olsztyn.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i wtorek w UWM FM Po Południu.

 

 

 

17 kwietnia (czwartek) – Galeria Dobro, 19:00

NONSENSONIA

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na koncert rockowy olsztyńskiego zespołu NONSENSONIA. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 17 kwietnia 2025 o 19:00 w Galerii DOBRO (ul. Stare Miasto 24/25).

Tak o sobie piszą muzycy grupy Nonsensonia:

Jesteśmy zespołem z Olsztyna, który obraca się w progresywno alternatywnych oparach rockowego grania, często przyprawionego melancholijnym marudzeniem zakorzenionym w iście artystycznym epicentrum irracjonalnej rzeczywistości. Istniejemy od 2023 roku, a nasze struktury wykształciły się w roku 2024, gdzie nasz skład zamknęła wspaniała artystka Aneta. Głównym pomysłodawcą i „ojcem” zespołu jest basista Tomasz, który to zwerbował do tej „armii” najznakomitszych w tej dziedzinie żołnierzy. Od tej pory wszyscy razem, dzielnie i z pełnym zaangażowaniem tworzymy to, co możecie zobaczyć i usłyszeć: Waszą niestrudzoną i przede wszystkim prawdziwą z krwi i kości czteroosobową Nonsensonię.

Skład zespołu:
Aneta Wirzinkiewicz (Anette) – śpiew,
Łukasz Bulak (Buli) – gitara elektryczna/śpiew,
Tomasz Marynowski (Biały) – gitara basowa,
Bartosz Tarnowski (Tarka) – perkusja.

Wstęp wolny!

 

 

18 kwietnia (piątek)  – Carpenter Inn Irish Pub, 21:30

WARMIA SWING

Warmia Swing to zespół, który przenosi słuchaczy w magiczny świat gypsy jazzu, łącząc wirtuozerię z niesamowitą energią sceny. Ich muzyka to ukłon w stronę legendy jazzu- Djanga Reinhardta, którego utwory wykonują z niezwykłą pasją. Każdy koncert tej grupy to podróż w czasie. Na scenie czarują nie tylko świetnym warsztatem, ale też niezwykłym zgraniem, które sprawia, że ich koncerty wciągają od pierwszej do ostatniej nuty.

Skład zespołu:
Gitara: Mateusz Wodzicki
Gitara: Jakub Sołtysiak
Akordeon: Dariusz Wiśniewski
Puzon: Artur Gradowicz
Kontrabas: Natalia Vanessa Ciukszo-Wodzicka

Wstęp wolny!

 

 

20 kwietnia (niedziela) – Carpenter Inn Irish Pub, 21:30

EASTER

Wiosna budzi się do życia, a z nią nadchodzi noc, w której muzyka odrodzi się w pełnej mocy. Pulsujące basy zastąpią bicie dzwonów, a światła klubowe rozświetlą ciemność niczym świąteczny ogień.

Rytuał odrodzenia – hipnotyczne brzmienia techno i drum and bass
Sacrum i profanum – dźwięki, które wznoszą i pochłaniają
Nowe życie – muzyczna podróż w nieznane

W tę wyjątkową noc pozwól sobie na transformację. Stare zostanie za Tobą – przed Tobą tylko rytm, ruch i czysta energia.

scena techno:
Martwienie live!
Bodacious live!
Adrian Skiba
Mortal live!
Staryk

scena drum and bass:
Aeromatic
Yourevitz
Krazz
STIFF
SKZ

 

 

25 kwietnia (piątek) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00

KINO NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO: „NOSFERATU – SYMFONIA STRACHU” – GRA OSKAR STABNO

„Nosferatu” jest pierwszym znaczącym horrorem w historii kina i zarazem archetypem niezliczonych późniejszych opowieści o wampirach. Pomimo upływu ponad 80 lat od premiery nieme, ekspresjonistyczne arcydzieło F.W. Murnaua pozostaje w swoim gatunku niedoścignione.

Fabuła „Nosferatu” to nic innego, niż adaptacja nieśmiertelnej powieści Brama Stokera „Drakula”. Friedrich Wilhelm Murnau, jeden z najważniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, planował zekranizować książkę już w 1920 roku. Murnau po mistrzowsku wykorzystał skromne środki, które miała do zaoferowania kinematografia początku lat 20. – reżyser sam dokonał przy tym kilku śmiałych technicznych innowacji i wymyślał nowe elementy języka filmowego.

„Nosferatu” jest obrazem o niepowtarzalnym, surowym i wciąż zapładniającym wyobraźnię stylu wizualnym. Film uważany jest za sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu – wraz z „Gabinetem doktora Caligari”, „Rękami Orlacka” i „Metropolis” dzieło Murnaua składa się na klasykę tego oryginalnego nurtu. Nakręcony ponad 80 lat temu film wygląda oczywiście staroświecko, ale jego siła oddziaływania jest wciąż potężna; na palcach jednej ręki można policzyć horrory, które niosą ze sobą ładunek grozy porównywalny do „Nosferatu”. Nic też dziwnego, że wpływy arcydzieła Murnaua można odnaleźć w kinie grozy na każdym kroku, również w filmach współczesnych. Max Schreck nie jest tu aktorem lecz prawdziwym wampirem, zaangażowanym przez reżysera dla uzyskania większego autentyzmu. Oglądając oryginalnego „Nosferatu” można w tę fantastyczną wersję wydarzeń niemal uwierzyć.

Oskar Stabno swój talent kształtował pod kierunkiem Piotra Kałużnego. Mimo tak młodego wieku ma na swoim koncie wiele artystycznych osiągnięć. Jako jeden z sześciu pianistów grał na jednej scenie z Leszkiem Możdżerem podczas ustanawiania rekordu Guinessa w grze na największym koncertującym fortepianie świata. Występował ze znakomitymi muzykami jazzowymi jak: Leszek Możdżer, Stanisław Deja, Maciej Markiewicz, Lech Niedźwiedziński, Dawid Wydra. Oskar Stabno miał okazję grać w poznańskim klubie Blue Note oraz na wielu galach i festiwalach. Młody pianista jest założycielem zespołu Oskar Stabno Trio, w którym wspólnie z basistą Zenonem Strzałkowskim oraz perkusistą Wiesławem Lustykiem wykonują przede wszystkim muzykę Oscara Petersona, który jest ulubionym kompozytorem poznańskiego artysty.

Wydarzenie w ramach cyklu Kino Avangarda 2 na Olsztyńskiej Scenie Mirka Mastalerza.

Zaproszenia do wygrania w środę UWM FM Po Południu oraz w tygodniu po świętach.

 

26 kwietnia (sobota) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI QUINTET & AGNIESZKA WILCZYŃSKA – Tribute to Komeda

Andrzej Jagodziński, by przypomnieć twórczość Krzysztofa Komedy postanowił zaaranżować na nowo jego utwory. Do współpracy zaprosił najlepszych artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Agnieszkę Wilczyńską, Henryka Miśkiewicza, Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego, który przez dwa lata grał w formacji Komedy. Warto podkreślić, że do utworów prezentowanych podczas koncertu słowa napisali sami mistrzowie: Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. A zatem, jest to muzyczny i językowy „dream team”.

Projekt powstał w 50.rocznicę śmierci Komedy w 2019 roku. Do tej pory zagrano kilkadziesiąt koncertów entuzjastycznie przyjmowanych w całej Polsce m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą, Festiwal w Łańcucie, czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Agnieszka Wilczyńska – śpiew

Andrzej Jagodziński – fortepian,
Czesław Bartkowski – perkusja
Adam Cegielski – kontrabas
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn

Zaproszenia do wygrania w czwartek UWM FM Po Południu oraz w tygodniu po świętach.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist