Z jesienną szarością można walczyć będąc bliżej ludzi i muzyki. Najlepszą okazją – koncert. W tym tygodniu w Galerii Sowa zagrają Amerykanie ze Steepwater Band, nasi Bracia Soprano oraz Adam Zalewski Trio. W KOT Art Barze Daria Butskaya i spacepierre, czyli intrygujące Duality. Kochanka Klubokawiarnia zaprasza na siłę spokoju dźwięku Rafała Bohatyrewicza. W Carpenter Inn metal młodzieżowy, a w Zajezdni MOK weterani ekstremy: Insidius, Yfel1710 i Feto In Fetus. Warto też wpaść do Szczytna, by wesprzeć małego Bartka, dla którego charytatywnie zagrają hardcorowcy.

18 listopada (wtorek) – Galeria Sowa, 19:00
BLUESOWY OLSZTYN: STEEPWATER BAND AKUSTYCZNIE
The Steepwater Band przenoszą tradycję rocka lat 60-tych i 70-tych w XXI wiek, dodając mu współczesnej świeżości. Zespół jest wierny swoim korzeniom – amerykańskiemu bluesowi, którego we własnych kompozycjach zgrabnie „tłumaczy” na język nowoczesności.
Zespół powstał w Chicago w 1998 roku jako trio. Nazwa pochodzi od statku towarowego zobaczonego przez wokalistę i gitarzystę Jeffa Massey’a w porcie nad jeziorem Michigan. Stylistycznie można ich określić jako ukłon w stronę bluesa brytyjskiego przepuszczony przez filtr współczesnego rocka. Choć Jeff Massey, Tod Bowers i Joe Winters zaczynali jako dość ortodoksyjne trio bluesowe koncentrujące się na interpretowaniu bluesowych standardów, poprzez lata nie oparli się wpływom psychodelii, americany, jazzu, czy rocka. Z czasem przekształcili się w kwartet (w 2012 roku do pozostałej trójki dołączył gitarzysta Eric Saylors). Obecnie repertuar zespołu składa się głównie z utworów autorskich.
W 2000 roku po raz pierwszy wystąpili na Chicago Blues Festival. Rok później wydali pierwszy długogrający album zatytułowany “Brother to the Snake”. Obecnie mają na koncie kilkanaście wydawnictw audio i video, a ich utwory zostały wykorzystane w wielu programach telewizyjnych oraz filmach. Koncertują w całych Stanach i Europie, dzieląc sceny m.in. z Gov’t Mule oraz Lynyrd Skynyrd.
Ponieważ uznana przez krytyków i fanów płyta „Turn of the Wheel” ukazała się na początku pandemii Covid-19 i dlatego nigdy nie doczekała się właściwej koncertowej promocji, zespół wiosną 2022 wypuścił wydawnictwo „Re-Turn of the Wheel”. To album “towarzyszący” poprzedniej płycie, a zawierający osiem nowo nagranych utworów oraz akustyczną wersję utworu tytułowego. Całość zarejestrowano podczas pandemii. Na wersja winylowej oraz CD znajdzie się również utwór „Make it Right”, który stał się ulubieńcem fanów w serwisach streamingowych, a który został pominięty w oryginalnej wersji winylowej ze względu na ograniczenia czasowe. „Re-Turn of the Wheel” jest ósmym pełnowymiarowym wydawnictwem The Steepwater Band.
Jeff Massey – gitara i wokal
Eric Saylors – gitara
Joe Bishop – bas
Joe Winters – perkusja
Wejściówka do wygrania w poniedziałek w Uwierz w Muzykę.

20 listopada (czwartek) – KOT Art Bar , 19:00
DUALITY
Koncert, który rozpięty jest między białym śpiewem a elektroniką, między dzikim Wschodem a intymnym Zachodem duszy. 20.11 (czwartek) w KOT ART BAR spotkają się dwa żywioły – Daria Butskaya i spacepierre, tworząc dźwiękowy most zbudowany z napięć, historii i autorskiej wizji.
Będą skrzypce i surowe, tradycyjne zaśpiewy. Będą bity, syntezatory, perkusje i elektroniczne miraże. DUALITY to nie duet. To wewnętrzny dialog – między kulturami, gatunkami i emocjami. Przyjdź. Rozszczep się. I pozwól, by muzyka powiedziała to, czego nie da się opowiedzieć słowami.
DARIA BUTSKAYA (Hajda Banda, Pokrzyk) – skrzypce, biały śpiew
Skrzypaczka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, stażystka Konserwatorium Moskiewskiego, miłośniczka muzyki świata i muzyki improwizowanej. Urodziła się w Mińsku na Białorusi. Miała okazję koncertować w takich państwach jak Włochy, Belgia, Niemcy, Czechy, Rosja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jest dyplomantką Międzynarodowych konkursów w Mołdawii i Rumunii («Remember Enescu»), zdobyła «Grand Prix» na międzynarodowym konkursie we Włoszech w kategorii solo instrumentów smyczkowych oraz w kategorii zespołów kameralnych («27th Concorso Internazionale per Giovani Musicisti «Citta di Barletta»)
SPACEPIERRE (Beltaine, Krzikopa) – perkusja, instrumenty klawiszowe, elektronika
Perkusista, kompozytor, producent muzyczny, założyciel wielu formacji m.in. MEQ, Beatweens i hipiersoniK. Filar zespołów Muariolanza, Beltaine, Krzikopa, Olek Klepacz i wielu
innych. Od wielu lat orędownik łączenia elektroniki z żywym graniem. Ma na swym koncie występy z artystami różnych gatunków m.in. Hawkwind (UK), Acoustic Ladyland (UK), Hans Peter Salentin (D), Raz Dwa Trzy (PL), Olek Klepacz (PL) oraz realizacje producenckie zarówno na wydawnictwach płytowych jak i w spektaklach teatralnych czy oprawie muzycznej pokazów mody.
W 2012 założył cyberpunkowe trio hipiersoniK. Grupa dwukrotnie zagrała z brytyjską gwiazdą trip-hopu Trickym (współzałożycielem Massive Attack), a po wydaniu w 2013 roku albumu „Czarna Skrzynka”, zespół zaprezentował premierowy materiał na Open’Er Festival, po czym pojechał na 30 koncertów do Wielkiej Brytanii towarzysząc legendarnej grupie Hawkwind.
Pomysł na DUALITY wziął się z chęci przekucia dotychczasowych doświadczeń muzycznych w bipolarną formę. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, inspirowane melodiami i pieśniami pogranicza polsko – białoruskiego oraz szeroko pojętego World Music i muzyki elektronicznej. Instrumentarium DUALITY to skrzypce, zestaw perkusyjny, elektronika i biały śpiew.
Wejściówki do wygrania w środę w UWM FM Po Południu.

20 listopada (czwartek) – Galeria Sowa, 21:15
BRACIA SOPRANO
Jezeli macie potrzebę zresetowania się, to ten wieczór jest dla Ciebie. W czwartek, 20 listopada po Stand-upie Kutka zagrają BRACIA SOPRANO, czyli „Pachoł” i „Welon”. Będzie rock, pop, disco, szanty, „Fasolki” i reggae, do tego kabaret i improwizacje ze słuchaczami. No i parodie wykonawców, a do tego ciągłe zmiany stylu i rytmu, nawet w trakcie jednego kawałka.
Jedyne w swoim rodzaju Show. Czy Sowa tego wieczora zamieni się w Sarmatę, gdzie Soprano występowali cyklicznie?
Wejściówka do wygrania we wtorek w UWM FM Po Południu.

20 listopada (czwartek) – Kochanka Klubokawiarnia, 20:00
SIŁA SPOKOJU DŹWIĘKU: RAFAŁ BOHATYREWICZ
Czwartek w Kochance w wyjątkowym rytmie. Z muzyką na żywo, która nie narzuca, a otula.
Rafał Bohatyrewicz- gitarzysta, kompozytor, twórca muzyki przestrzennej, emocjonalnej i głęboko poruszającej. Od ponad 30 lat tworzy swoje światy dźwiękowe – jego kompozycje to połączenie ambientu, muzyki korzeni i duchowego pejzażu.
Wstęp wolny!

21 listopada (piątek) – Pub Czad w Szczytnie, 20:00
HARDCOROWCY GRAJĄ DLA MAŁEGO WOJOWNIKA
Charytatywny koncert na rzecz wymagającego rehabilitacji Bartka Pieczyńskiego. To jedno z dwóch bliźniąt biorących udział w tragicznym wypadku w Szczytnie w 2020 roku.
Zagrają:
10 FOLD (dziesięciotonowy odważnik z Poznania to bezpardonowy gracz wagi ciężkiej. Posadowione na precyzyjnej jak szwajcarski zegarek sekcji rytmicznej mocarne riffy wgniotą w podłogę każdego mięczaka. 10 FOLD gra wolno, potężnie i z odpowiednią dozą agresji. New school hardcore w najlepszym wydaniu!)
GOOD OLD DAYS (doświadczona kapela z Torunia, pozostająca wierną, jak sama nazwa wskazuje, starszej szkole hard core’a. Sporo ciężkich zwolnień, jednak tempo grania zazwyczaj urywa głowę. Muza dodatkowo naszpikowana pomysłami, swoiście melodyjna, a przede wszystkim pełna entuzjazmu, co słychać zwłaszcza w skandowanych chóralnie refrenach. Mus dla fanów SCHIZMY, 1125, NIGHT FEVER)
DICE DEAL (coś dla miłośników bardziej pokręconych obszarów hardcore. Zespół z Gdyni, wychodząc od ciężkiego new-school, umiejętnie urozmaica swoją muzykę, stosując karkołomne zmiany tempa i oryginalne harmonie gitarowe. Efekt z pewnością wart jest bliższego poznania. Jeśli przed laty katowaliście nagrania THAT’S ALL SHE WROTE, a od czasu do czasu lubicie posłuchać MORNING AGAIN, to DICE DEAL przypadnie wam do gustu!)

22 listopada (sobota) – Zajezdnia trolejbusowa MOK, 19:00
MUZYKA OLSZTYNA: INSIDIUS, YFEL1710, FETO IN FETUS
MOK Olsztyn prezentuje kolejną odsłonę cyklu Muzyka Olsztyna! 22 listopada sceną w Zajezdni trolejbusowej zawładnie metal – surowy, dziki i nieokiełznany. Prosto z Warmii, prosto w trzewia. Trzy składy: INSIDIUS / YFEL1710 / FETO IN FETUS uderzą z pełną mocą, rozrywając ciszę na strzępy. To będzie wieczór pełen ciężkich riffów, przesterowanych brzmień i czystej, pierwotnej energii. Nie przychodź, jeśli szukasz spokoju.
INSIDIUS
Zespół grający muzykę death-metalową z progresywnymi naleciałościami. Grupa dała o sobie znać szerszej publiczności w 2013 roku, koncertując z dopracowanym jeszcze wtedy materiałem na swoją debiutancką płytę. Album „Shadows Of Humanity” wydany nakładem własnym, ukazał się trzy lata później. Również w 2016 roku został stworzony teledysk do utworu „The Final Journey”, wyprodukowany przez Exploited Media. W 2019 roku światło dzienne ujrzał drugi album „Infamia” nagrany w studiu Hertz, we współpracy z braćmi Wiesławskimi. Jesienią 2025 Insidius powraca z nowym albumem „Vulgus Illustrata”, zrealizowanym przez Filipa Hałuchę w Heinrich House Studio, wydanym przez szwedzką wytwórnię Black Lion Records.
Szybszy, brutalniejszy i bardziej bezkompromisowy, niż kiedykolwiek wcześniej. Olsztyński Insidius powraca z trzecim albumem studyjnym „Vulgus Illustrata”, zrealizowanym w Heinrich House Studio, pod czujnym okiem Filipa Hałuchy. Zawierający osiem numerów krążek w tekstach autorstwa Sebastiana Skowrona, Harry’ego Maata i Janusa, porusza w szyderczym tonie kwestie ograniczeń percepcji oraz natury ludzkiej.
YFEL1710
Piewcy drugiej fali black metalu. Po debiutanckim krążku „Willa Wisielców”, wydanym w 2020 roku przez Malignant Voices, wydali album „Zlatują się Ćmy”, który ukazał się w listopadzie 2022 pod banderą Pagan Records. W międzyczasie zespół pojawił się też na dwóch splitach – „Kali Yuga Boys” (2022) wraz z Martwą Aurą, oraz „Zakon Nienawiści” (2025), wraz z Dominance. W składzie muzycy znani z m.in. Non Opus Dei, Narrenwind, Thempest, Feto in Fetus.
Podczas koncertu w Olsztynie zagrają głównie utwory z najnowszego albumu „Black Metal Gnosis”, który ukazał się we wrześniu 2025 nakładem wydawnictwa Societas.
FETO IN FETUS
Ich droga rozpoczęła się w 2004 roku i od tego czasu podążają ścieżką nieszczęścia, śmierci i zniszczenia… aż do dziś.
Wejściówki do wygrania w poniedziałek i czwartek w UWM FM Po Południu, we wtorek w Uwierz w Muzykę i podczas czwartkowego Zakładu Patologii Dźwięku.
22 listopada (sobota) – Carpenter Inn, 19:00
MUDSLINGER, ALTAR, SEPTICEMIA
Mudslinger – stoner groove metal prosto z Warmii i Mazur. Bezkompromisyjny skład, ciosany riff i semi-elegancki sznyt sceniczny.
Altar – thrashowy roz*ierdol z Waszego miasta, Olsztyna!
Septicemia – death metal starej szkoły grany przez czwórkę entuzjastów brudnej muzy, łączący w sobie melodie z szybkimi, ale ciężkimi riffami, powstały w stolicy Warmii i Mazur.

23 listopada (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
ADAM ZALEWSKI TRIO
Trio z dość nietypowym instrumentarium grające muzykę będącej fuzją różnych gatunków (blues – rock – folk – ballada) osadzonych w akustycznym brzmieniu. Własne teksty mówią po prostu o życiu, są zainspirowane własnymi doświadczeniami, oraz obserwacją różnych zdarzeń które dzieją się tuż obok. Zespół promuje nową płytę „W studio na żywo”.
Adam Zalewski – gitara elektroakustyczna, wokal, instr. perkusyjne
Artur Głowacki – gitara elektroakustyczna
Mariusz „Kudłaty” Wojewoda – instr. perkusyjne
Wejściówka w piątek w UWM FM Po Południu.

Sprawdź też
Czytaj dalej
RADIO UWM FM