RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Koncertowe otwarcie marca w Olsztynie

Written by on

Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza gościć będzie w tym tygodniu niezwykle utalentowanego pianistę. Łukasz Filipczak zagra tam w sobotę  – z okazji Dnia Kobiet  – nokturny Chopina. W weekend w Carpenter Inn Irish Pub na olsztyńskiej starówce wystąpią natomiast: Cała Góra Barwinków, Ziggie Piggie, sea saw i Fluffy Moss. Słuchajcie Radia UWM FM a będziecie mogli wygrać także wejściówki na marcowy koncert Fisz Emade Tworzywo w Auli im. Anny Wasilewskiej!

 

 

8 marca (sobota) – Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza, 19:00

ŁUKASZ FILIPCZAK – NOKTURNY CHOPINA

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się 8 marca o godzinie 19:00. W magicznej atmosferze usłyszymy interpretacje najpiękniejszych nokturnów Fryderyka Chopina w wykonaniu niezwykle utalentowanego pianisty Łukasza Filipczaka. To doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu i zanurzyć w świecie romantycznych melodii, które na zawsze zapisały się w historii muzyki klasycznej.

Łukasz Filipczak koncertował w Anglii, Francji, Belgii, Niemczech, Ukrainie i kilku innych krajach, występując w niektórych z najbardziej kultowych miejsc na świecie, w tym w Berliner Philharmonie i Royal Festival Hall. Do najbardziej znanych występów należą: Drugi Koncert fortepianowy Chopina z orkiestrą Hanseatica pod dyrekcją Michała Krężlewskiego w Studio One Lutosławskiego (Sala Koncertowa Polskiego Radia) w Warszawie; premiera i nagranie Poematu symfonicznego A. Kurylewicza jako solisty z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie; premiera Fantazji na wiolonczelę i fortepian F. Nowowiejskiego, a także dyrygowanie z klawiatury Koncertem fortepianowym Henryka Góreckiego w ramach International Cultural Institute and Embassy Concert Series w St. Martin-in-the-Fields; występując jako solista na festiwalach muzycznych, m.in. na Hebden Bridge Piano Festival w Anglii i XXXI Festiwalu Konfrontacje Chopinowskie w Antoninie w Polsce; odbywając trasę koncertową z orkiestrą I’Culture Orchestra pod dyrekcją Maestro Sir Neville’a Marrinera, Brunona Cinquegraniego i Pawła Kotli.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w środę i czwartek w UWM FM Po Południu.

 

 

8 marca (sobota) –  Carpenter Inn Irish Pub, 19:00

CAŁA GÓRA BARWINKÓW, ZIGGIE PIGGIE

Zmasowany ska atak z południa Polski! Dwie zacne załogi poruszające się w spektrum muzyki około jamajskiej nawiedzą Warmię! Nie może Was tam zabraknąć!

Korzenie zespołu Cała Góra Barwinków sięgają 1997 roku, kiedy to jego lider Kuba Kaczmarek uczył się w liceum i rozpoczął poszukiwania muzyków zainteresowanych nurtem ska/reggae. Grupa działa w obecnym składzie od 2002 roku, a jej znakiem rozpoznawczym jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta.

Grupa nagrała pięć płyt długogrających. Najnowsza – szósta – ukaże się już 15 marca. Koncert w Olsztynie będzie doskonałą okazją by posłuchać piosenek z nadchodzącego krążka „Fenomen”. Jako support wystąpi zespół Ziggie Piggie.

Wejściówki do wygrania w środę i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

 

 

9 marca  (niedziela) –  Carpenter Inn Irish Pub, 19:30

SEA SAW, FLUFFY MOSS

Wytwórnia Tematy i Irish Pub Carpenter Inn are happy to present a concert featuring sea saw and Fluffy Moss.

sea saw
– to zespół z Gdańska, który poszukuje tego, co nieznane w muzyce gitarowej. Chłopaki prezentują mocno eklektyczne podejście do kompozycji i brzmienia. Shoeagaze’owy introspekcjonizm zestawiają z post-punkową ekspresją, krautrockową transowością oraz rozwiązaniami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej. Na swoich koncertach lubią odlecieć w totalną psychodelę, przeplatać melodyjne motywy z surową ścianą dźwięku i razić słuchaczy bezkompromisowymi synthami. Zagrali m.in. na Soundrive, Sea You Music Festival, czy Męskim Graniu.

W lipcu 2024 wydali swój drugi album pt. “Surf Symulation” nakładem Wytwórni Tematy, który został bardzo ciepło przyjęty w alternatywnym środowisku. Płyta wciąga słuchacza w swój nurt, przyprawiając o dreszcze. Ten album to wycieczka po dystopijnej krainie i wszystkich błędach w symulacji. Bywa dziwnie hałaśliwie zaskakująco, a przede wszystkim melodyjnie. Dźwięki wciągają nas coraz głębiej, nie raz wypełniając odbiorców niepokojem i poczuciem niechybnie zbliżającego się zagrożenia. Słuchając, wpadamy w trans i jesteśmy wciągani do wnętrza symulowanego świata.

Autorka klipów do singli Superstar i Drop – Marta Prabucka, opowiada o swoich odczuciach co do atmosfery albumu – Marta Prabucka:
“Zobaczyłam człowieka, który nie może wgryźć się w życie, jak duch błądzi po swoim lokalnym świecie. Nie ma siły by uwolnić od ciągłych myśli: od strachu i od chaosu. Jego wspomnienia, żal i obawy roztrzaskują jego świat, zabierają tożsamość wszystkim i wszystkiemu naokoło.”

Fluffy Moss
Grunge’owy gruz pod shoegaze’ową pierzyną. Serwowany na zimno, bez polepszaczy i cukru.

Wejściówki do wygrania we wtorek i środę w audycji Uwierz w Muzykę.

 

 

14 marca (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 20:00

FISZ EMADE TWORZYWO

Fisz Emade Tworzywo to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2000 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Zasłynęli w polskim hip-hopie wprowadzając eklektyczne brzmienia i pełne poczucia humoru i charakterystycznej melancholii teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj, bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie.

14 lutego premierę miała długo oczekiwana, jubileuszowa płyta zespołu Fisz Emade Tworzywo – „25”. W nagranym dokładnie 25 lat od debiutu zespołu (płyty „Polepione Dźwięki”) albumie, bracia Bartosz „Fisz” Waglewski i Piotr „Emade” Waglewski przyglądają się tym kolorowym, muzycznym latom, w których ugruntował się ich niepowtarzalny i charakterystyczny styl muzyczny. To lata pełne koncertów wraz ze składem Tworzywo, czasy związane z kulturą hip hop, czasy eksperymentowania i nowego otwarcia po sukcesie płyty „Mamut”.

Swoją twórczość dziś bracia chętnie nazywają „Polepionymi Dźwiękami”, których nie da się zaszufladkować w jednym gatunku muzycznym. Na płycie „25″ w swoim charakterystycznym stylu łączą elektronikę z muzyka rockową, muzyką rap, tworząc przy tym oryginalną fuzję przeróżnych dźwięków i gatunków. „25” to opowieść o pierwszych zespołach i występach (utwór „Niemoc”), relacji braterskiej „na dobre i na złe” (utwór „Ogień i Woda”). Przez płytę przewija się temat upływającego czasu (utwór „Długie ręce” ), pogodzenia się ze swoim wiekiem (utwór „Spływacz” oraz „Śliski pic”), szanowania czasu i doceniania drobnych gestów i rzeczy (utwory „Dobry dzień”, „Wolno nam”). Na krążku „25″ nie brakuje również stylistycznych odniesień do debiutanckiego wydawnictwa z 2000 roku (utwory „Sedno”, „Śniadanie” oraz „Spływacz”). W nagraniach gościnny udział wzięli: Natalia Przybysz, Shachar Elnatan oraz Inbar Elnatan.

Zespół 14 lutego ruszył w trasę koncertową. Do końca kwietnia odwiedzi blisko 30 miast, w tym także Olsztyn. 14 marca wystąpi w Auli im. Anny Wasilewskiej.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek, wtorek i piątek w audycji UWM FM Po Południu oraz w czwartek i piątek w Uwierz w Muzykę.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist