W piątek 25 października na Wydziale Humanistycznym UWM odbyła się konferencja pod hasłem „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Wydarzenie połączone było z jubileuszem 70-lecia Radia Kortowo. Zorganizowali je wspólnie: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Radiowe Koło Naukowe „Eter” oraz Radio UWM FM, pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora UWM prof. Jerzego Przyborowskiego. Posłuchajcie relacji!
25 października miała miejsce konferencja „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Zorganizowali ją wspólnie: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym nagrywana jest od 10 lat audycja „Mediofon”. Jej autorkami są prof. Urszula Doliwa i dr Marta Więckiewicz-Archacka. Oprócz tego Radiowe Koło Naukowe „Eter”, które również świętuje 10-lecie oraz Radio UWM FM, pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora UWM prof. Jerzego Przyborowskiego. To była idealna okazja, aby świętować też jubileusz 70-lecia rozgłośni akademickiej w Kortowie. Celem wydarzenia była prezentacja działalności studenckich rozgłośni radiowych, integracja środowiska mediów studenckich oraz dyskusja o wyzwaniach, które mogą pojawiać się w przyszłości.
Chcemy wszystkim przypominać, że jest to bardzo ważne miejsce, które jest istotne z perspektywy uniwersytetu, ale też adeptów sztuki dziennikarskiej i studentów dziennikarstwa. W tym miejscu uczą się jak tworzyć radio i być może w przyszłości sami będą dziennikarzami w różnych rozgłośniach. Powinniśmy poświęcać temu miejscu wiele czasu, przestrzeni, uwagi również naukowej, o którą dziś zadbaliśmy”
Pierwszy panel poświęcony był wspomnieniom z 70 lat istnienia studenckiej rozgłośni w Kortowie. Oprócz dyskusji usłyszeliśmy też stare jingle i zobaczyliśmy prezentację zdjęć – jakie były początki i jak radio rozwija się do dziś.
To co charakteryzuje radio studenckie to różnorodność muzyczna, różnorodność tematyczna i to, że pogoń za jak największym wzrostem słupków nie jest tak istotna. Oczywiście ważna jest słuchalność, ale najważniejszy jest słuchacz i ta osoba po drugiej stronie”
Zwrócił się on również do młodych ludzi, którzy być może wahają się czy warto odważyć się i zapukać do drzwi redakcji.
Nie zastanawiajcie się. Dziś tak naprawdę każdy może być radiowcem jeśli kupi odpowiedni sprzęt i zacznie realizować programy we własnych czterech kątach tworząc podcasty czy inne formy, które można umieścić w sieci. Natomiast nic nie zastąpi magii radia, włączającej się czerwonej lampki i tego wyjątkowego klimatu, jaki tworzy studio radiowe”
– podkreśla były redaktor naczelny.
O emocje i refleksje zapytaliśmy również innych radiowców, którzy brali udział w pierwszym panelu. Wspomnieniami z tworzenia Radia Kortowo podzielili się z nami Barbara Barczuk, Mariola Adamska i Ryszard Grudziński.
Drugą częścią konferencji był panel naukowy, na którym zaprezentowano m.in. rozgłośnie akademickie działające w Polsce, ale także te za granicą. Poruszono też kwestie podcastów reporterskich i wpływu radia na młodych ludzi. Porozmawialiśmy z dr Moniką Białek z Uniwersytetu Gdańskiego, która opowiedziała o roli rozgłośni studenckich w kształtowaniu przyszłych dziennikarzy.
Podczas trzeciej części poruszono techniczne aspekty funkcjonowania radia. Gościliśmy firmę EMITEL S.A. oraz RCS. A ostatni etap konferencji należał do gości ze stacji studenckich: Radia MORS z Gdańska, Akademickiego Radia CENTRUM z Lublina oraz Akademickiego Radia LUZ z Wrocławia. Rozmawialiśmy z przedstawicielem tej ostatniej rozgłośni – Pawłem Chlastaczem.
Trochę brakuje platform wymiany informacji czy też po prostu poznawania się wzajemnie osób, które działają akademicko w mediach. Wiemy, że takich stacji czy gazet jest bardzo dużo. To wydarzenie jest właśnie okazją do przypomnienia sobie, że pasja do radia przechodzi z pokolenia na pokolenie. My, współcześnie młodzi ludzie też możemy pokazać, że radio ma przyszłość.”
Po Konferencji dziennikarze Radia Kortowo spotkali się z Rektorem UWM prof. Jerzym Przyborowskim. To była dobra okazja do wspomnień o początkach studenckiej stacji w Kortowie.
Relację przygotował Paweł Obrycki.