RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Kto zachwycił? Kto zawiódł? Podsumowaliśmy sportowy rok na Warmii i Mazurach

Napisane przez dnia

Aleksandra Lisowska poprawiła rekord Polski i jako pierwsza z „biało-czerwonych” wywalczyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Maciej Kowalewicz dwukrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata. Kto jeszcze zachwycił a kto zawiódł nasze oczekiwania w 2023 roku? Sportowe podsumowanie ostatnich miesięcy na Warmii i Mazurach przygotował Piotr Szauer.

Rekord Polski jest dla mnie nagrodą za ten cały rok i trud, przez który przeszłam. Jestem więc przeszczęśliwa! – mówiła w grudniu w naszym studiu Aleksandra Lisowska.

Start w maratonie w Walencji był dla niej świetnym zwieńczeniem ostatnich miesięcy. Czasem 2:25:52 ustanowiła nowy rekord kraju w biegu maratońskim! Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn  poprawiła swój najlepszy życiowy rezultat o 16 sekund. „Bariera 2 godzin i 26 minut została złamana! Wiedziałam, że jestem mocna psychicznie i fizycznie. Kolejny cel został zrealizowany. I nie ukrywam, że następne lata będą jeszcze lepsze! Za rok będę walczyła o złamanie bariery 2:25:00!” – zapowiada pochodząca z Braniewa biegaczka.

Pobicie rekordu Polski zapowiadała już od dłuższego czasu. Mistrzyni Europy w maratonie z 2022 roku próbowała zrobić to m.in. w kwietniu tego roku w Rotterdamie. Tam jednak ukończyła swój start z czasem 2:26.44, ale jako pierwsza Polka wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W sierpniowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Budapeszczie przez dokuczającą jej na trasie kolkę, musiała przerwać maraton. „Ten rok nie był dla mnie łatwy i łaskawy. Ale pokazałam charakter!” – przyznaje. I my to niezwykle doceniamy. W sportowym podsumowaniu 2023 roku na Warmii i Mazurach przyznajemy Oli tytuł sportowca roku naszego regionu!

Miejsce na podium takiego zestawienia należy się też Maciejowi Kowalewiczowi. On na bilet do Paryża musi jeszcze chwilę poczekać. Ale w tym roku dwukrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata! Reprezentant Gwardii Olsztyn w Azerbejdżanie wywalczył złoto indywidualnie w konkurencji karabinu w trzech postawach z 300 metrów i srebro w drużynie.  „Jestem w stanie walczyć z najlepszymi!” – mówił na antenie Radia UWM FM. „Jestem bardzo wysoko w rankingu olimpijskim, więc będę pilnował cały czas tej wysokiej lokaty. Kiedy już wszystkie zawody zostaną rozegrane, jest tylko jedna kwalifikacja z rankingu. A dodatkowo mamy jeszcze trzy zawody: Mistrzostwa Europy (kulowe i pneumatyczne) oraz turniej kwalifikacyjny do igrzysk. Więc jest przede mną jeszcze trochę tych szans i mam nadzieję, że to zrobię” – zapowiada zawodnik.

W Paryżu o medale walczyć będzie zapewne Agata Barwińska. Dwukrotna Mistrzyni Europy w klasie ILCA 6 w tym roku w championacie „Starego Kontynentu” zajęła „dopiero” szóste miejsce. Pod koniec roku wywalczyła jednak dla Polski kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. Podczas Mistrzostw Świata na wodach Morza Północnego uplasowała się na 18. miejscu.

„Nie jestem zadowolona z wyniku, bo przyjechałam tu po medal. Jestem dwukrotną mistrzynią Europy, wicemistrzynią świata i sama od siebie wymagam dużo więcej. Nasza klasa jest jednak bardzo specyficzna. Jest około 30 zawodniczek szerokiej czołówki, a błędy w wyścigach bardzo dużo kosztują. Teraz będzie czas na analizę ostatnich startów, trzeba znaleźć przyczynę nieco słabszych rezultatów i ją wyeliminować. Na osłodę jest przepustka na Igrzyska, co daje nam pewien spokój w przygotowaniach do najważniejszej imprezy” – przyznała zawodniczka klubu MOS Iława.

Ze zmiennym szczęściem w kończącym się roku na arenie międzynarodowej i krajowym podwórku rywalizowali dwaj inni lekkoatleci z klubu AZS UWM Olsztyn. Karol Zalewski wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas MP w hali w Toruniu sięgnął natomiast po brąz.

„Sezon od początku był nastawiony na próby i eksperymenty. Zmiany w treningach siłowych i biegowych w okresie przygotowawczym zwiastowały progresję. Ale okres startowy pokazał, że prawdopodobnie większe obciążenia treningowe i większa masa ciała przełożyły się na ciągłe bóle stawowo-mięśniowe. W roku przejściowym najważniejszym celem było to, żeby głowa odpoczęła i nabrała chęci i motywacji do dalszych, z wiekiem coraz trudniejszych przygotowań do kolejnego sezonu olimpijskiego. Żałuję, że nie mogłem w pełni rozwijać skrzydeł i pokazać się z dobrej strony w biegu indywidualnym. Droga do Paryża rozpoczęła się dawno temu!” – pisał w sierpniu po zakończeniu Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

Na Węgrzech z kontuzją startował też Konrad Bukowiecki. Zresztą ostatnie miesiące dla kulomiota z Olsztyna były bardzo trudne. Uraz gonił kolejny uraz. Sukcesem można więc nazwać wywalczenie dwóch medali Mistrzostw Polski (złota w hali i brązu na stadionie) i 28. miejsca podczas MŚ. Dorzucił do tego swój trzeci medal letniej Uniwersjady. W chińskim Chengdu wywalczył złoto!

Na podium Pucharu Świata stawał w tym roku Szymon Piątkowski. Reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn w taekwondo olimpijskim w sierpniu zajął także w Tallinie piąte miejsce Mistrzostw Europy. Blisko podium był również podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Tam przegrał walkę o brąz i został sklasyfikowany na piątej pozycji. Podobnie było podczas Uniwersjady w Chengdu. Na swoim koncie zapisał natomiast tytuł Mistrza Pollski w kategorii -80 kg.

Sportowym odkryciem roku na Warmii i Mazurach śmiało nazwać można Anastazję Kuś. W lipcu wywalczyła w Słowenii złoty medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy EYOF Maribor 2023. Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn trenująca pod okiem Bronisławy Ludwichowskiej wygrała bieg na 400 metrów z czasem 53,21 sekundy. W tym roku biła swoje życiowe rekordy na 100, 200 i 400 metrów. Na tym ostatnim dystansie wywalczyła także złoty medal Mistrzostw Polski U18. Choć ma dopiero 16 lat, znalazła się również w kadrze na Mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Tam ze sztafetą żeńską zajęła piąte miejsce. A w grudniu poleciała na obóz z seniorkami z kadry trenera Aleksandra Matusińskiego. Szkoleniowiec żeńskiej sztafety 4×400 metrów dał sygnał, że nastolatka z Olsztyna ma szansę na występ podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Sukcesy w 2023 roku zapisali na swoim koncie także przedstawiciele sportów motorowych z Warmii i Mazur. Zbigniew Staniszewski już po raz czwarty wywalczył tytuł Mistrza Europy Strefy Centralnej w rallycrossie (w najsilniejszej klasie Supercars). Olsztyński kierowca został także Mistrzem Polski.

Sezon był bardzo intensywny dla Krzysztofa Hołowczyca. Olsztyński kierowca (z pilotem Łukaszem Kurzeją) startował w trzech championatach – Pucharze Świata, Pucharze Europy FIA i Mistrzostwach Polski. Zallczyli wspólnie 14 rajdów, tysiące kilometrów oesowych i wywalczyli dwa tytuły mistrzowskie. To wszystko było świetnym przetarciem przed najważniejszym sprawdzianem, jakim będzie start w Rajdzie Dakar 2024. O czym „Hołek” opowiadał niedawno na naszej antenie.

Młody olsztyński kierowca Gracjan Predko ma za sobą bardzo udany sezon w Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W przyszłym roku chce już ścigać się z najlepszymi. Wraz z pilotem Michałem Jurgałą wygrał klasyfikację generalną klasy 4 oraz 2WD (dla samochodów z napędem na jedną oś). Natomiast pochodzący z Bartoszyc pilot Adam Binięda (wspólnie z Grzegorzem Grzybem) został Mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej cyklu. Miejsce na podium zajął także Daniel Siatkowski. Olsztynianin jeździ w parze z Łukaszem Byśkiniewiczem.

Oczywiście na uwagę zasługują też starty i sukcesy związanych z regionem kajakarek i kanadyjkarek oraz pływaków i pływaczek. Mamy nadzieję, że 2024 rok przyniesie nam więcej powodów, by mówić o nich na antenie Radia UWM FM. Ze srebrnym medalem wróciła z Mistrzostw Europy Juniorów w Belgradzie Karolina Piechowicz. Reprezentantka klubu Swimland Olsztyn zajęła drugie miejsce na 50 metrów stylem klasycznym. Na dwa razy dłuższym dystansie nie udało jej się niestety dostać do finału. W tym roku wywalczyła także srebro Mistrzostw Polski.

Sportowcy 2023 roku na Warmii i Mazurach:

1. Aleksandra Lisowska
2. Maciej Kowalewicz
3. Agata Barwińska
4. Szymon Piątkowski
5. Konrad Bukowiecki
6. Krzysztof Hołowczyc
7. Karol Zalewski
8. Anastazja Kuś
9. Zbigniew Staniszewski
10. Karolina Piechowicz

A co ze sportami drużynowymi na Warmii i Mazurach? Na tytuł drużyny 2023 roku zdecydowanie zasłużył Constract Lubawa. Zespół prowadzony przez Dawida Grubalskiego nie tylko wywalczył swoje pierwsze Mistrzostwo Polski, ale też świetnie zaprezentował się w Futsal Champions League. Był o włos od awansu do turnieju Final Four. A przegrał tylko… ze zwycięzcą Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu! Zawodnicy z Lubawy są też kluczowymi postaciami reprezentacji Polski, która walczy o awans na Mistrzostwa Świata.

Najpopularniejszą olsztyńską drużyną jest oczywiście Indykpol AZS Olsztyn. Od lat gra w siatkarskiej PlusLidze i niemal w każdym sezonie daje kibicom nadzieję na walkę o czołowe lokaty. W kampanii 2022/2023 akademicy byli blisko awansu do półfinału, jednak po zaciętej rywalizacji musięli uznać wyższość Aluronu CMC Warty Zawiercie. W nowym sezonie na razie prezentują nierówną formę. Ale jeśli ustabilizują ją, znów mogą sprawić miłą niespodziankę.

Na podium naszego zestawienia – doceniając sukcesy indywidualne, o których pisaliśmy wyżej – znalazł się także KS AZS UWM Olsztyn. To jego reprezentanci mogą stanowić w 2024 roku o sile polskiej kadry na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Do Francji poleci na pewno Aleksandra Lisowska. A szansę na to mają: Anastazja Kuś, Karol Zalewski, Konrad Bukowiecki, Szymon Piątkowski a nawet Kacper Lewalski. Ten ostatni ma za sobą nieudany rok. Ale to wielki talent, który w każdej chwili ponownie może zabłysnąć.

Najlepsze drużyny 2023 roku na Warmii i Mazurach:

1. KS Constract Lubawa
2. Indykpol AZS Olsztyn
3. KS AZS UWM Olsztyn
4. Stomilanki Olsztyn
5. AZS UWM High Heels Olsztyn
6. Swimland Olsztyn
7. OKŻ Olsztyn
8. English Perfect KS AZS UWM Olsztyn
9. Warmia Energa Olsztyn
10. Stomil Olsztyn

Docenić należy też nasze olsztyńskie piłkarki. Stomilanki Olsztyn po kilku latach starań w końcu wywalczyły upragniony awans do Ekstraligi. W niej jednak jesienią prezentowały się bardzo słabo i zakończyły rok na ostatnim miejscu w tabeli. Do Ekstraligi futsalu awansowały natomiast kortowskie „Szpilki”. Drużyna AZS UWM High Heels Olsztyn nie zdecydowała się jednak przystąpić do tych rozgrywek i ponownie rywalizuje na pierwszoligowych parkietach. Jesienią wygrała wszystkie pięć spotkań!

W ostatnich miesiącach opowiadaliśmy Wam także o sukcesach AZS-u UWM Olsztyn w I lidze tenisa stołowego kobiet. To kolejna z drużyn, która niebawem może reprezentować region i miasto na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. A kto zawiódł?

Na pewno drużyna futbolu amerykańskiego AZS UWM Olsztyn Lakers. Po awansie do PFL1 zderzyła się ze ścianą. Przegrała… wszystkie osiem spotkań. Potencjału i pracy wykonanej w poprzednim sezonie przez trenera Szymona Grabowskiego nie wykorzystał natomiast Stomil Olsztyn. Piłkarze „Dumy Warmii” jesienią grali bardzo słabo, czego efektem była zmiana trenera. I choć Stomil to marka dokonale znana w kraju… w naszym rankingu warmińsko-mazurskich drużyn za rok 2023 ledwie mieści się w najlepszej dziesiątce…

Po spadku z Ligi Centralnej, szybko podnieśli się natomiast piłkarze ręczni Warmii Energa Olsztyn. Mają za sobą udaną rundę jesienną w I lidze. Są liderem tabeli, co pozwala myśleć o szybkim powrocie na zaplecze PGNiG Superligi. Dołuje natomiast Szczypiorniak Olsztyn i to się raczej nie zmieni, bo trenerzy Krzysztof Maciejewski i Konstanty Targoński stawiają na ogrywanie młodych zawodników. Ci zaś w starciu z doświadczonymi zespołami nie radzą sobie i… jesienią przegrali wszyskie mecze ligowe.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist