Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie był 23 kwietnia gospodarzem konferencji „Media aktywistów i społeczników. Lokalna siła czy medialna nisza?”. Jej gośćmi byli m.in. Zofia Sobczak i Jan Śpiewak – aktywiści i twórcy podcastu „Wiadomości z końca świata”.
Konferencja zorganizowana 23 kwietnia rozpoczęła się od prezentacji badań Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego. Kieruje nim prof. Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.
Chcieliśmy pokazać, że w Polsce istnieją nie tylko media komercyjne, nie tylko media publiczne, ale też bardzo ciekawe inicjatywy medialne, które trudno wpisać w ten model mediów komercyjnych czy publicznych. Są to inicjatywy obywatelskie podejmowane z potrzeby serca, oddolnie przez ludzi, którzy chcą coś ważnego zrobić dla swoich społeczności. Temu m.in. służy projekt Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego, który od prawie dwóch lat prowadzimy w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Tworzymy Katalog Internetowych Mediów Obywatelskich i zaprzyjaźniamy się właśnie z twórcami mediów obywatelskich, którzy z nami wspólnie podejmują różne inicjatywy. Czego przykładem jest ta konferencja, którą zorganizowaliśmy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Możliwych Rzecz Jasna z Ostródy – tłumaczy prof. Urszula Doliwa.
W programie konferencji znalazły się także dwie sesje inspiracyjne. W pierwszej o „Wpływie mediów non-profit na społeczności lokalne” opowiadała Kinga Wiśniewska. Rafał Kaźmierczak, Cezary Kowalczyk, Grzegorz Grunwald i Philip Drozd zastanawiali się natomiast, czy nowe technologie są szansą dla dziennikarstwa obywatelskiego.
Gośćmi Wydziału Humanistycznego byli również Zofia Sobczak i Jan Śpiewak – aktywiści i twórcy podcastu „Wiadomości z końca świata”. Z ich udziałem odbył się panel dyskusyjny: „Czy media aktywistów i społeczników mają sens?”.
Super jest obcować z ludźmi i budować społeczność wokół tego. Jest to super narzędzie do tego, żeby mieć poczucie, że coś się zmienia i wpływa się na rzeczywistość, która nas otacza. Ogólnie jest to forma terapii, która też pozwala te nasze frustracje dnia codziennego wylać – mówił o swojej działalności podcasterskiej Śpiewak.
Relację przygotował Szymon Świniarski. A z działaniami Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego możecie zapoznać się na stronie: cmidzo.uwm.edu.pl.
Foto: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie / Daniel Klach