Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki kolejny raz zaprosiło badaczy i dziennikarzy z kilku miast akademickich w Polsce do udziału w projekcie „Szkolenie Ars Mollis i Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie”. W tym roku cykl takich spotkań został zainaugurowany na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W miniony wtorek 7 listopada w Kortowie uczestniczyło w warsztatach medialnych oraz tzw. „szybkich randkach naukowo-dziennikarskich” uczestniczyło 11 naukowców i 11 dziennikarzy lokalnych mediów (Wiadomości Uniwersyteckich, Radia UWM FM, Radia Olsztyn, Radia Eska Olsztyn, RMF FM, Gazety Olsztyńskiej, portalu Olsztyn.com.pl). Do tych spotkań badacze przygotowywali się pod okiem dr inż. Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, która aktywnie działa w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki.
„Udało nam się zgromadzić równą liczbę dziennikarzy i naukowców. To ważne i wyjątkowe wydarzenie. Szkolenie dla naukowców jest bardzo ważne, bo otwiera ich na świat mediów i pozwala przestać bać się dziennikarzy. To dzięki temu, co robią naukowcy na co dzień, my możemy żyć lepiej i bezpieczniej. Okazuje się, że ten świat nauki potrafi być mega pasjonujący i ciekawy. A takie spotkania są potrzebne. Dziennikarze też zyskują – nowych ekspertów, nowe tematy” – mówiła nam dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak.
W warsztatach i spotkaniach z dziennikarzami udział wzięli: ks. mgr Radosław Czerwiński, dr Katarzyna Góra, dr Marcin Janusz, dr Aleksandra Kurzyńska, dr Karol Mierzejewski, dr inż. Damir Mogut, dr inż. Marek Ogryzek, dr hab. wet. Piotr Podlasz, prof. UWM, mgr inż. Małgorzata Potoczna, mgr Joanna Skuza i mgr Sabina Sokołowska. Dlaczego zrobili ten krok? Posłuchajcie!
Relację przygotował Piotr Szauer. Na koniec możemy zapowiedzieć, że niektóre z naukowych głosów niebawem znów usłyszycie na antenie Radia UWM FM – w naszych Postojach z Nauką.