Studenci Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postawili w tym roku na młodą krew. Jako finalistkę plebiscytu Belfer UWM 2024 wybrali mgr inż. Klaudię Strękowską z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu. Na uczelni pracuje od 5 lat, a zajęcia prowadzi od 2, jednak stwierdza, że niewielka różnica wieku pomiędzy nią a studentami, wyrozumiałość i pasja mogą być kluczem do sukcesu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Pawła Obryckiego!
Mgr inż. Klaudia Strękowska z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pracuje od 5 lat. Najpierw była technologiem, wykonywała głównie badania terenowe i wspomagała dydaktyków w codziennej pracy, a od 2 lat prowadzi zajęcia ze studentami. Przyznaje, że początki nie były łatwe. Ukończyła kierunek Leśnictwo, jednak początkowo nie planowała kontynuować ścieżki naukowej. Po czasie stwierdza, że odnajduje się w tej pracy i ją lubi. Obecnie prowadzi przedmioty głównie związane z surowcem drzewnym – Transport leśny, Użytkowanie lasu, Marketing produktów leśnych, a także Bioróżnorodność i jej ochrona. Oprócz wymienionych już obszarów, interesuje się również fotografią. Prywatnie opiekuje się 2 pieskami i udziela się jako wolontariuszka w schronisku.
Jako jeden z czynników, dla których badaczka prawdopodobnie została wybrana przez studentów wskazuje małą różnicę wieku. Podkreśla, że potrafi dojść z nimi do porozumienia i prowadzi zajęcia w przystępny, wyrozumiały sposób. Stara się pokazywać wiele możliwości przyszłej pracy zawodowej. Przeprowadza zajęcia terenowe, na których jest możliwość poznania maszyn leśnych i przyjrzenia się ich użytkowaniu. Do pracy motywuje ją zainteresowanie i zaangażowanie podopiecznych.
Jak naukowczyni zareagowała na nominację w plebiscycie Belfer UWM 2024?
Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia ze strony studentów. Byłam zaskoczona i troszeczkę zestresowana i przerażona tym wszystkim. Chyba to jeszcze do mnie nie dociera i nie jestem pewna, czy w ogóle dotrze do mojej świadomości przed galą. Bardzo mi miło z tego powodu”.
– mówi finalistka, a jakie są jej plany na najbliższe miesiące?
Jeżeli chodzi o sferę naukową, to jest też mój plan na 2025 rok – skupić się na badaniach naukowych. Pracuję w szeroko rozumianej ekologii lasu. Prowadzimy w tej kwestii wiele projektów. Jeden z nich związany jest z monitorowaniem upraw leśnych. Wykorzystujemy do tego celu kamery, tzw. fotopułapki, którymi obserwujemy zwierzęta leśne, ich zachowania oraz preferencje żywieniowe”.
Z mgr inż. Klaudią Strękowska spotkał się Paweł Obrycki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
Plebiscyt tradycyjnie składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich (od 18 do 20 listopada) przyjmowane były zgłoszenia kandydatów na Belfra danego wydziału. Zgłaszać mogli ich wszyscy studenci. Następnie rady wydziałowe samorządu studenckiego wybierały trzech nauczycieli akademickich, których kandydatury poddane zostały głosowaniu w drugim etapie konkursu (w dniach 2-4 grudnia). Nauczyciel akademicki, który zdobył najwięcej głosów, został zakwalifikowany do finału z danego wydziału.
W ostatnim, trzecim etapie szesnaścioro finalistów walczyć będzie o tytuł Belfra UWM 2024. Głosowanie zaplanowano od 8 do 12 stycznia. Zwycięzcę poznamy natomiast podczas uroczystej gali – 23 stycznia w kortowskim Centrum Konferencyjnym.
A to finaliści plebiscytu Belfer UWM 2024:
Wydział Bioinżynierii Zwierząt – dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska
Wydział Biologii i Biotechnologii – dr Ewa Zaobidna
Wydział Geoinżynierii – dr inż. Andrzej Wróblewski
Wydział Humanistyczny – dr Iwona Góralczyk
Wydział Rolnictwa i Leśnictwa – mgr inż. Klaudia Strękowska
Wydział Lekarski – dr Jacek Kieżun
Wydział Matematyki i Informatyki – dr Aleksandra Kiślak-Malinowska
Wydział Medycyny Weterynaryjnej – dr hab. wet. Maria Iller, prof. UWM
Wydział Nauk Ekonomicznych – mgr Kacper Sieciński
Wydział Nauk Społecznych – mgr inż. Henryk Prus
Wydział Nauk Technicznych – dr inż. Bartosz Pszczółkowski
Szkoła Zdrowia Publicznego – mgr Grzegorz Wasilewski
Wydział Sztuki – mgr Jakub Kozicki
Wydział Prawa i Administracji – dr Michał Gornowicz
Wydział Teologii – ks. dr hab. Marek Jodkowski prof. UWM
Wydział Nauki o Żywności – dr inż. Joanna Ciborska
W finale przedstawiciele wszystkich szesnastu wydziałów UWM powalczą o tytuł Belfra UWM 2024. Każdy student od 8 do 12 stycznia będzie mógł oddać jeden głos dziennie na swojego kandydata. Laureatów poznamy 23 stycznia podczas uroczystej Gali w kortowskim Centrum Konferencyjnym.
Plebiscyt Belfer UWM organizowany jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 2004 roku. Powstał z inicjatywy Radia UWM FM. Od 2008 roku koordynuje go Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM. Chce w ten sposób docenić trud nauczycieli, którzy wkładają ogromny wysiłek w kształcenie młodych ludzi.
Dotychczas w plebiscycie zwyciężali przedstawiciele sześciu wydziałów: Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (5 razy), Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt (po 4 razy), Wydziału Nauk Ekonomicznych (3 razy) a także Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydziału Lekarskiego.
Lista wszystkich laureatów plebiscytu Belfer UWM:
Belfer 2004 – dr Wojciech Cymerman (Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej)
Belfer 2005 – dr Andrzej Dawidowicz (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2008 – dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2009 – dr Tomasz Maślanka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2010 – dr wet. Wojciech Barański (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2011 – mgr Karolina Wojciechowska (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2012 – dr Sławomir Kulesza (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2013 – dr Agnieszka Zawadzka (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2014 – dr Stanisław Drozda (Wydział Matematyki i Informatyki)
Belfer 2015 – dr Anna Snarska (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2016 – dr hab. Wojciech Kozera (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2017 – dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2018 – dr Maria Michalczyk (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2019 – dr n. med. Ewa Lepiarczyk (Wydział Lekarski)
Belfer 2020 – dr Tomasz Wierzejski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
Belfer 2021 – dr Dariusz Barski (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)
Belfer 2022 – dr inż. Sara Dzik (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)
Belfer 2023 – dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka (Wydział Bioinżynierii Zwierząt)