Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi. W poniedziałek 14 kwietnia w kortowskim Centrum Konferencyjnym zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „RiverBlue” oraz dyskusję dotyczącą świadomych wyborów konsumenckich. Szczegóły zdradziła nam Marta Wangin. Posłuchajcie!
Przemysł tekstylny jest jednym z największych źródeł zanieczyszczenia wód na świecie. To będzie głównym tematem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Organizatorzy wraz z uczestnikami będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak nasze codzienne wybory mogą zmienić przyszłość mody i środowiska.
Podczas wydarzenia zaplanowano:
- projekcję nagradzanego filmu dokumentalnego „RiverBlue”, który ukazuje, jak przemysł odzieżowy wpływa na rzeki i ekosystemy wodne na całym świecie,
- panel dyskusyjny, w którym eksperci i ekspertki związani z modą zrównoważoną podzielą się wiedzą i praktycznymi sposobami na bardziej świadome wybory konsumenckie.
Film „RiverBlue” pokazuje, jak kultowa odzież – czyli dżinsy – zanieczyszcza ekosystemy wodne. To bardzo poruszający i zostający w pamięci obraz. Po emisji filmu zaplanowaliśmy rozmowę z Małgorzatą Przewalską – ekspertką Fashion Revolution Polska, czyli organizacji, która powstała w wyniku największej światowej katastrofy budowlanej, która miała miejsce w Bangladeszu. Do tej rozmowy zaprosiliśmy również naszą lokalną przedsiębiorczynię, z bardzo ciekawą historią zawodową. To Karolina Kamińska – znana z Instagrama i Facebooka jako Babka Szmatka – która obraca się w temacie secondhandu, upcyclingu odzieżowego. Trzecią gościnią będzie nasza studentka – Aisha Ndiaye. To modelka, tancerka, osoba bardzo kreatywna i wolontariuszka”
– mówi Marta Wangin, dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie.
Posłuchajcie rozmowy naszej reporterki Zuzanny Kowalczyk!
Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM będziemy obchodzić w poniedziałek 14 kwietnia w godzinach 10:00-12:30 w Auli Kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM przy ul. Dybowskiego 11 w Kortowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale wymagane są zapisy. LINK DO REJESTRACJI
Podczas wydarzenia będziesz można podpisać się pod obywatelskim projektem ustawy nadającej Odrze osobowość prawną. To krok w stronę skuteczniejszej ochrony rzek przed degradacją i zanieczyszczeniami. Pomóż zebrać 100 tysięcy podpisów i daj rzekom głos! Więcej informacji: www.ustawa.osobaodra.pl
Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma także propozycję dla przedsiębiorców z regionu. 24 kwietnia organizuje szkolenie dotyczące odnawialnych źródeł energii. Eksperci zdradzą, jak wykorzystać fotowoltaikę, magazyny energii i pompy ciepła w swoim biznesie.
24 kwietnia – Hotel HP Park, Olsztyn
Prelegenci:
– Piotr Borek (General Re. Energy) – Fotowoltaika, magazyny energii, pompy ciepła
– Monika Pilecka (WMARR) – Pożyczki na OZE
– Małgorzata Gers – Fundusze unijne na OZE w praktyce
Liczba miejsc ograniczona! ZAPISY
Więcej informacji i program wydarzenia dostępny jest TU.