530 prac autorów z kilkudziesięciu krajów świata wpłynęło na konkurs na plakat upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika a zorganizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Główną nagrodę jury przyznało Natalii Brodackiej. Szczegóły zdradził nam dr Jarosław Bujny.
Jednym ze sposobów, w jaki Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uczcił Rok Mikołaja Kopernika, był konkurs na plakat. Skierowany był do artystów z całego świata. „Prace zostały przysłane z 30 krajów (m.in. z Korei, Chin, Meksyku, Włoch, Czech, Kazachstanu i oczywiście – najwięcej – z Polski). To świadczy o tym, że udało nam się przebić do świadomości odbiorcy międzynarodowego – że jest taki gość, który tutaj u nas działał i warto o nim coś powiedzieć” – podkreśla dr Jarosław Bujny, pomysłodawca konkursu, który na Wydziale Sztuki UWM prowadzi pracownię projektowania graficznego.
Na konkurs wpłynęło w sumie 530 prac. O przyznaniu 12 nagród zdecydowało pięcioosobowe jury finałowe w składzie: Jarek Bujny, Agnieszka Ziemiszewska, Rikke Hansen, Nikodem Pręgowski i Joost Bottema. Nagrodzone plakaty, które zgłoszone zostały do oceny jurorów cechowały świetne koncepcje wizualne. Jurorzy chwalili skrótowość w traktowaniu tematu i fakt, że trafiały one w punkt. Autorzy wykazali się także znajomością Kopernika.
Laureatką nagrody głównej i zdobywczynią 3 tysięcy złotych została Natalia Brodacka. Jeden z jurorów, Nikodem Pręgowski, w pracy Brodackiej dostrzegł „poetycką metaforę jubileuszu kopernikańskiego i dialog z tradycją polskiej szkoły plakatu pełnej malarskich gestów”. Agnieszka Ziemiszewska zauważyła z kolei, że zwyciężczyni konkursu „z niezwykłą lekkością udało się przekazać (…) istotę tematu, łącząc wszystkie jego najważniejsze aspekty (astronomia, planety, rocznica, urodziny) w sposób pozbawiony dosłowności”.
Pierwsze miejsce zdobył Włoch Manuel Dal Pan (nagroda w wysokości 2000 zł), drugie – Daeun Lee z Korei Południowej (1500 zł), a trzecie – Guoping Jiang z Chin (1000 zł). Wyróżnienie i nagrodę 500 zł otrzymała Sandra Francuzik, którą doceniono za „odważne i inteligentne poczucie humoru oraz klarowność kompozycji”.
Jury zdecydowało także o przyznaniu siedmiu wyróżnień honorowych: Simone Di Salvo (Włochy), Su a Kim (Korea Południowa), Bingrui Li (Chiny/Belgia), Kacper Brzezicki (Polska), Karolina Stańczak (Polska), Jakub Doseth (Niemcy), Agata Lędźwa (Polska).
Z drem Jarosławem Bujnym spotkała się Ania Makarewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Narodzone prace można obejrzeć jeszcze w kortowskim Centrum Konferencyjnym. A 6 grudnia pojawią się w Galerii Wydziału Sztuki „Stara Kotłownia”. Specjalna wystawa składać będzie się z wszystkich 97 plakatów, które zostały wybrane przez jury preselekcyjne.