Current track

Title

Artist

Młodzi chcą mieć wpływ na Olsztyn. „Jesteśmy po to, żeby słuchać naszych rówieśników”

2026-06-19

Organizują debaty, planują wydarzenia kulturalne, chcą wspierać lokalnych artystów i sprawić, by młodzi ludzie czuli, że mają realny wpływ na swoje miasto. O działaniach i planach Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna opowiedzieli w studiu Radia UWM FM jej przedstawiciele.

Młodzieżowa Rada Miasta Olsztyna wróciła po dwóch latach przerwy. Obecnie działa jej szósta kadencja, którą tworzą młodzi mieszkańcy chcący angażować się społecznie i reprezentować głos swoich rówieśników.

Jak podkreślają członkowie rady, ich zadaniem jest nie tylko zgłaszanie pomysłów, ale też konsultowanie decyzji dotyczących młodzieży i tworzenie własnych inicjatyw.

Jesteśmy organizacją, którą tworzą młodzi obywatele naszego miasta. Możemy doradzać radnym, tworzyć własne inicjatywy, organizować wydarzenia i podejmować różne akcje. Chcemy działać i pokazywać, że młodzi ludzie też mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w Olsztynie”

– mówi przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Maciek Obidziński.

Jednym z pierwszych większych wydarzeń przygotowanych przez młodych radnych była debata regionalna dotycząca Krajowej Strategii Młodzieżowej. Wzięło w niej udział około 50 osób, które przy kilku stołach tematycznych rozmawiały m.in. o potrzebach młodych mieszkańców miasta.

Zebrane podczas spotkania wnioski mają zostać przekazane dalej i mogą stać się częścią ogólnopolskich rekomendacji.

Młodzieżowa Rada Miasta chce jednak działać również lokalnie. W planach są m.in. wydarzenia integrujące młodych mieszkańców Olsztyna, promocja lokalnych twórców oraz projekt związany z rozmowami z aktywnymi osobami z regionu.

Jesteśmy po to, by słuchać naszych odbiorców i naszych rówieśników. Pytamy, co chcieliby zobaczyć w Olsztynie, zbieramy pomysły i będziemy działać tyle, ile będziemy w stanie. Chcemy, żeby miasto było bardziej przystosowane do młodzieży i żeby młodzi ludzie chcieli tutaj zostawać”

– podkreśla rzeczniczka MRM Martyna Karbowska.

Radni zapowiadają także, że są otwarci na współpracę z młodymi artystami i osobami, które mają własne pomysły na działania. Chcą stworzyć przestrzeń do prezentowania talentów – muzycznych, plastycznych czy scenicznych.

Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta przyznają, że dołączenie do niej pozwoliło im zobaczyć, jak wiele można zrobić, angażując się społecznie.

Nie spodziewałem się, że Młodzieżowa Rada Miasta daje aż takie możliwości. Rzeczywiście można coś zrobić, pomóc wypromować Olsztyn, lokalnych artystów i różne inicjatywy. Uważam, że zdecydowanie warto było dołączyć”

– mówi Natan Kotliński.

W najbliższym czasie młodzi radni chcą skupić się m.in. na wydarzeniach międzyszkolnych, integracji młodzieży oraz tematach zgłaszanych przez mieszkańców, takich jak chociażby funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Z Młodzieżową Radą Miasta Olsztyna można skontaktować się mailowo: mrm.olsztyn@gmail.com oraz przez media społecznościowe – Instagram i TikTok: mrm.olsztyn oraz Facebook: Młodzieżowa Rada Miasta Olsztyna.

Całej rozmowy Nadii Zery z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna możecie posłuchać poniżej.

 


Current track

Title

Artist