RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Na UWM powstał Poradnik Języka Równościowego

Written by on

Prof. Urszula Bartnikowska, dr Marta Cichy, prof. Katarzyna Ćwirynkało, dr Katarzyna Kodeniec, dr Ewelina M. Mączka, dr Aneta Świder-Pióro i Elwira Oporska współpracując z Rzecznikiem ds. Równości Szans Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyły Poradnik Języka Równościowego. Tłumaczą w nim, jak mówić i jak pisać do osoby i o osobie, żeby pokazać szacunek wobec każdego człowieka. Publikacja dostępna jest już w przestrzeni akademickiej – na każdym wydziale i w jednostkach ogólnouczelnianych. Do końca marca powstać ma także jej wersja anglojęzyczna.

 

 

Język polski, podobnie jak wszystkie języki, podlega ciągłej ewolucji. Niektóre nazwy, przez długi czas uważane za poprawne i zgodne z kulturą języka, w pewnym momencie mogą się stać krzywdzące dla osoby, wobec której dane określenie się stosuje. Uniwersytet jest szczególnym miejscem, jakie służyć powinno za przykład do budowania idei otwartości i akceptacji wobec każdej jednostki. Słowa, przez które ktoś może poczuć, że jego wartość jest umniejszana, mogą bardzo ranić”

– czytamy we wstępie do Poradnika Języka Równościowego na UWM.

W niniejszym Poradniku przekazujemy wybrane informacje o tym, jak mówić i pisać do osoby i o osobie, żeby pokazać szacunek wobec każdego człowieka. Skupiamy się na tych terminach, które są obecnie akceptowane i polecane. W mniejszym stopniu prezentujemy te, jakie nie powinny być promowane, ze względu na ich pejoratywny wydźwięk, a te, które szczególnie ranią – zupełnie pomijamy.”

Nad publikacją od 2022 roku pracował zespół badaczek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tych pracach wspierał ich Mateusz Dampc, Rzeczniki ds. Równości Szans UWM.

Wiele informacji, które są zawarte w Poradniku, przez wielu uważanych było za rzeczy oczywiste. Natomiast w naszej codziennej praktyce okazywało się, że są potrzebne. Mieliśmy taki cel, by zebrać je w jednym miejscu”

– podkreśla Mateusz Dampc.  A prof. Katarzyna Ćwirynkało (specjalistka ds. równouprawnienia z Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie) dodaje:

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza – dotyczy nazw stosowanych wobec kobiet, stosowanych wobec osób z uwagi na ich tożsamość płciową, wyznawaną religię. Ale druga – równie ważna – część to słowniczek i etykieta. Słowniczek to była taka pierwsza rzecz, którą stworzyliśmy jeszcze w 2022 roku.

Z prof. Katarzyną Ćwirynkało i Mateuszem Dampcem rozmawiał Piotr Szauer.

 

 

Poradnik dostępny jest także na stronie internetowej uczelni. Zachęcamy do lektury!


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist