„Choroby przenoszone drogą płciową – wiedza, edukacja, profilaktyka” – to hasło konferencji zorganizowanej wczoraj w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Była ona także oficjalną inauguracją projektu edukacyjnego #MłodziŚwiadomi. Posłuchajcie naszej relacji!
Choroby przenoszone drogą płciową stanowią coraz większy problem zdrowia publicznego w Polsce i województwie warmińsko-mazurskim. Statystyki pokazują wzrost liczby zakażeń, co jest bezpośrednim wynikiem braku dostatecznej wiedzy na temat metod zapobiegania, diagnozowania oraz leczenia tych chorób. Niska świadomość zagrożeń sprawia, że ludzie, w szczególności młodzi, często lekceważą ryzyko, co prowadzi do podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, mogących mieć długoterminowe skutki zdrowotne.
Zorganizowana 7 listopada w Kortowie konferencja miała umożliwić jej uczestnikom pogłębienie wiedzy i wymianę dobrych praktyk w zakresie profilaktyki i edukacji zdrowotnej dotyczącej chorób przenoszonych drogą płciową. Adresatami wydarzenia byli: dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, lekarze, pielęgniarki, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, studenci i wszystkie inne osoby zainteresowane tą tematyką.
Inicjatorem jest pan doktor Janusz Dzisko. Widząc wzrost zakażeń, jak również potrzebę badań profilaktycznych, razem staramy się rozpropagować zdrowy tryb życia, wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie chorób przenoszonych drogą płciową – szczególnie wśród osób młodych. Zwiększamy tę świadomość i wychowujemy”
– tłumaczy prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, kierująca Katedrą Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej UWM w Olsztynie.
Należy mieć więcej rozsądku niż poddawać się emocjom. My ciągle mówimy o tym, że aktywność seksualna oczywiście się naturalną rzeczą u ludzi i każdy z niej praktycznie korzysta. Trzeba to robić oczywiście z pewną wiedzą – co nam grozi przy częstej zmianie partnerów. Trzeba wiedzieć, z kim należy się skontaktować, jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy i jak powinna wyglądać kwestia dalszego postępowania z takim pacjentem. Nie udawajmy, że tych chorób nie ma. Do tej pory był to temat tabu. Statystyki nam rosną a są niedoszacowane. Fakt, że widzimy gwałtowne wzrosty bardzo nas niepokoi. A spotykamy się na uniwersytecie, ponieważ mamy tu tysiące aktywnych młodych ludzi, którzy muszą wiedzieć, co robią”
– podkreśla Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Gościem konferencji był m.in. Główny Inspektor Sanitarny – dr Paweł Grzesiowski. Chwalił projekt #MłodziŚwiadomi.
Ten program adresowany jest do klas maturalnych – czyli właściwie do dorosłych ludzi, którzy sami podejmują decyzję o swoim zdrowiu i życiu. Chcemy budować świadomość młodych ludzi, że zdrowie jest w ich rękach. Ich zachowania mogą spowodować, że to zdrowie się pogorszy. Musimy wytworzyć tę świadomość i odpowiedzialność. Program jest dedykowany edukacji. To pilotaż i program autorski tego województwa. Ale przyjechałem tu specjalnie z GIS-u z Warszawy, żeby przyjrzeć się jak ten program będzie zorganizowany, żebyśmy na tym poligonie wytworzyli skuteczne metody dotarcia do tej grupy wiekowej. Seks – tak, jak żywność, woda, powietrze – musi być czysty i zdrowy! Tak musimy adresować te nasze komunikaty!”
Relację przygotował Piotr Szauer.