W tym tygodniu Galeria Sowa zaprasza na Olsztyńską Noc Bluesową, wystąpi też bluesowo-soulowa piosenkarka Amiya. Na Scenie Mirka Mastalerza zespół Hot 20 Strings zaserwuje gypsy jazz, a do niemego filmu zagra Mateusz Cwaliński & Mc Kwadrat. W Carpenter Inn królować będą gitarowe ekstrema zespołów Scruda, Garota i Księżyc. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert młodych raperów ASP, a Planetarium na powtórkę spektaklu muzyczno-wizualnego „Zorze” z udziałem grupy IINÁ. Coraz bliżej do występów w auli, gdzie zagrają Strachy na Lachy oraz Łona x Konieczny x Krupa. Dla słuchaczy mamy zaproszenia.
21 lutego (piątek) – Galeria Sowa, 19:00
OLSZTYŃSKA NOC BLUESOWA
Galeria Sowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fanów bluesa i organizujemy Noc Bluesową! Udział zadeklarowało 5 zespołów, które zagrają w następującej kolejności: Blues Projekt (Krutynia/Mrągowo), The BL Blues Band (Łomża), Sztof (Ostróda), Hardy Blues Band (Mrągowo/Olsztyn) i The Doctors (Olsztyn). Jak przystało na minifestival, musi być gość specjalny. Będzie nim Michał Kielak! Około 23:30 rozpocznie się jam session
Zaproszenie czeka we wtorek w Uwierz w Muzykę.
21 lutego (piątek) – Carpenter Inn, 19:00
SCRÜDA, GAROTA, KSIĘŻYC
SCRÜDA (death metal / crust punk, Trójmiasto)
Świat upadł. Technologia zawiodła, biurowce runęły, a jedynym prawem jest prawo pięści. W nowej chaotycznej rzeczywistości pomiędzy gęstymi lasami a gruzami dawnych domów barbarzyńcy przemierzają krętą drogę i głoszą nieprzyjazną nowinę. W tym świecie nie zabrakło diabła, agresji i sępów czekających na ochłapy padliny.
GAROTA (black metal / thrash metal, Szczecin)
Ludzie mówili że wyszli z Bałtyku, nad niespokojnym morzem pełnym topielców latały wtedy ponure harpie. Mówili że pioruny rozjaśniły niebo i zostawili dziwne ślady na plaży. Mówili że byli podobni do ludzi. Było całkiem inaczej. Prawda jest taka, że wypluły ich gwiazdy. Astralne byty ukształtowały w ich sercach nienawiść do tego świata, to są synowie diabła.
Księżyc (Olsztyn, Blackened Hardcore)
Pozbawione listości blasty, brutalne breakdowny, chwytliwe (nieśpiewane) refreny – ta ekipa z Olsztyna ma to wszystko. Niezwykle przemyślany mix black metalu z hardcore.
Zaproszenia czekają we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę.
21 lutego (piątek) – Galeria Dobro, 18:00
NIC SIĘ NIE DZIEJE: ASP
Olsztyński zespół ASP powstał z pasji do rapu. Założony pod koniec 2021 r. przez MłodegoPe, Shamaana i APØXA. Z początkiem 2022 r. skład zespołu uległ niewielkiej zmianie i obecnie tworzy go trzech młodych, zdolnych i pełnych pozytywnej energii facetów: MłodyPe, Shamaan oraz Bercik. Ta trójka nie zatrzymuje się tam, gdzie inni. Sprawdzają, gdzie leżą granice soniczne i liryczne.
Jeden zespół. Wiele interpretacji.
Chłopaki mieli przyjemność supportować Kartky’ego podczas jego koncertów w Elblągu, Gdańsku i Toruniu. Grali na scenach podczas Siemiatycze Flow Festiwal, Hiphop Pisz’22, ’23, Mrągowo HipHop Festiwal, a także podczas Hiphop Essence w Tczewie czy dniach Ostródy. Ponadto udzielają się też na koncertach charytatywnych w różnych miastach, no i oczywiście zagrali wiele koncertów w rodzinnym Olsztynie.
Wstęp wolny.
22 lutego (sobota) – Olsztyńskie Planetarium, 18:00
WIDOWISKO MUZYCZNO-WIZUALNE „ZORZE”
Na scenie olsztyńskiego Planetarium po raz drugi elektryzujący koncert na żywo zagra zespół IINÁ, olsztyńskie trio wpisujące się swoją twórczością w nurt popu alternatywnego, indie popu, electro popu, budzący skojarzenia z minioną falą cold wave. W czasie koncertu na kopule pojawią się zjawiskowe wizualizacje autorstwa Tondy Kinoko, przygotowane w nowoczesnej technologii fulldome 360°. Całość wydarzenia będzie porywającą podróżą dla zmysłów, oceanem dźwięków, brzmień, kolorów i form.
Wydarzenie jest kontynuacją współpracy artystów, której zalążkiem był teledysk autorstwa Tondy Kinoko do singla zespołu IINÁ pt. NORRSKEN.
IINÁ to olsztyńskie trio stworzone przez liderkę zespołu, autorkę piosenek oraz wokalistkę i instrumentalistkę Ewę Pawlak, skrzypaczkę Dominikę Cieślak i perkusistę Jacka Ruczko. Wspólnie aranżują utwory, a na scenie tworzą energiczne i magiczne brzmienie, które można określić mianem popu lirycznego. Muzyka IINY często budzi skojarzenia również z nurtem cold wave, posiada znamiona indie popu, synth popu. Z zeszłym roku zespół wydał swój debiutancki album pt. „Młoda”, który można usłyszeć na portalach streamingowych.
Tonda Kinoko – twórca wizualny niezmordowanie eksperymentujący z nowymi technologiami, traktując je jako narzędzie artystycznej wypowiedzi, a nie wartość samą w sobie. Tworzy scenografie i elementy wideo do spektakli teatralnych, koncertów, festiwali i projektów związanych z cyfrową ekspresją sceniczną. Oprawa wizualna koncertu „Zorze” zespołu IINÁ stanowi jego debiut w technologii fulldome 360°.
Oprawa graficzna wydarzenia: Marta Dunder
22 lutego (sobota) – Scena Mirka Mastalerza, 19:00
HOT 20 STRINGS GYPSY BAND „USŁYSZ PARYŻ LAT 20-TYCH”
Za początki gatunku muzycznego gypsy jazz można uznać twórczość legendarnego cygańskiego gitarzysty Jean „Django” Reinhardta. Najsłynniejszą stworzoną przez niego formacją muzyczną był zespół Quintette du Hot Club de France, a cieszącą się największą sławą współpraca z francuskim skrzypkiem jazzowym Stéphane Grappellim. Zainspirowany grą mistrzów tego gatunku, Zespół Hot 20 Strings tworzy własne, zaskakujące aranżacje polskich i zagranicznych przebojów, utrzymując je w stylu gypsy jazz. Członkowie zespołu to barwna mieszkanka osobowości:
Ada Kwaśniewicz – skrzypce
Dziewczyna poświęcona poszukiwaniom balansu w życiu zarówno muzycznym, jak i prywatnym. Raz angażując się w pomysł muzyczny, poświęca się mu całkowicie. Od wczesnych lat była laureatką konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, następnym krokiem było odkrywanie świata muzycznego dedykowanego grze zespołowej. Ostatnie lata zupełnie zawróciła jej w głowie muzyka improwizowana, z pogranicza różnych gatunków oraz pisanie własnych aranżacji muzycznych.
Mateusz Szczypka – gitara
Rządzą nim dwie przeciwne sobie postawy – spora dawka luzu w życiu i poważne podejście do muzyki. Jego ulubione dni to te, które spędza w zaciszu swojego pokoju, eksperymentując z różnymi brzmieniami i techniką gitarową oraz analizując ulubioną muzykę. Uwielbia nabywać nowe instrumenty oraz różnego rodzaju sprzęty muzyczne, które służą mu do eksplorowania barw i brzmień z pogranicza muzyki elektronicznej. Rozładuje napięcie w każdej sytuacji szerokim uśmiechem, a sam dba o kondycję psychiczną grając regularnie w piłkę nożną, a w sezonie zimowym – przemierzając stoki narciarskie. W muzyce nie znosi powtarzalności i banału, szukając złotego środka między kreatywną inwencją a perfekcją wykonawczą.
Piotr Południak – kontrabas
Mógłby być opisany słowami „skupienie” i „solidna firma”. Lubi się oddawać długodystansowym wyzwaniom, bo oprócz tego, że jest w czołówce kontrabasistów w polskim jazzie, to również – jako lutnik – tworzy kontrabasy, zamieniając kawałki drewna w pięknie brzmiące i wyglądające instrumenty. I jeszcze jedno – jest tatą dwóch pięknych córeczek!
Marek Piątek – gitara
Gitarzysta urodzony w krakowskiej rodzinie muzyków. Zagrał tysiące koncertów i nagrał dziesiątki płyt z różnymi artystami w rozmaitych stylach muzycznych: od klasyki po jazz, od tanga po bossa novę. Jego specjalność to gitary akustyczne, a namiętność muzyczną lokuje gdzieś pomiędzy Nowym Jorkiem, Paryżem, Buenos Aires i Rio de Janeiro.
Jacek Długosz – gitara
W zaciszu domowym spokojny, pomocny, odpowiedzialny, skrupulatny. Wśród znajomych aktywują się jego zdolności do szybkich i skutecznych żartów – Jacek rozluźni każde towarzystwo. Natomiast jeśli mowa o skuteczności – ta, dotycząca gitary, jest już znana prawdopodobnie w całej Polsce. Muzyk sesyjny, cieszący się fenomenalną opinią niezawodnego gracza. Nie ma takiej sytuacji scenicznej, w której Jacek by się nie odnalazł. A podróżując po Polsce wypatruje boisk do kosza, korzystając z nich namiętnie!
Zaproszenia czekają w poniedziałek, środę i czwartek w UWM FM Po Południu oraz w piątek w Uwierz w Muzykę.
23 lutego (niedziela) – Scena Mirka Mastalerza we współpracy z Kinem Awangarda 2, 19:00
MATEUSZ CWALIŃSKI & MC KWADRAT GRAJĄ DO „PORTIERA Z HOTELU ATLANTIC”
Portier z hotelu Atlantic (niem. Der letzte Mann) to niemiecki film niemy z 1924 roku w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Uznawany za jeden z najwybitniejszych filmów kammerspielu. Bohaterem filmu jest ubogi portier pracujący w luksusowym hotelu. Dumny ze swej pracy, szczególnie z noszonego w niej okazałego munduru, dzięki któremu zyskuje szacunek rodziny i znajomych, pewnego dnia jednak, ze względu na podeszły wiek, zostaje zdegradowany do pracy w hotelowej toalecie. Nie mogąc pogodzić się z tym upokorzeniem, kradnie swój paradny mundur i zjawia się w nim na ślubie swej siostrzenicy. Oszustwo wychodzi jednak na jaw, co ściąga na niego drwiny ze strony znajomych. Rzecz kończy się jednak szczęśliwie, gdy bohater przypadkowo staje się spadkobiercą amerykańskiego milionera, który umiera na jego rękach. W ten sposób dawny portier dołącza do świata bogaczy i może korzystać z niedostępnych dotychczas luksusów.
Muzykę wykona znany i lubiany olsztynskiej publicznosci Mateusz Cwalinski z zespolem Mc2. Cwaliński jest twórcą, którego działalność na polu kulturalnym nie tylko wpłynęła znacząco na kształtowanie lokalnej sceny artystycznej, lecz także stanowiła istotny wkład w ubogacanie muzycznego krajobrazu naszego województwa. Jako lider Kwintetu Żywioły, prezentuje niezwykłą kreatywność w tworzeniu autorskich kompozycji muzycznych. W jego utworach akordeon harmonijnie łączy się z innymi instrumentami w spójną całość, co finalnie owocuje żywą, pełną emocji muzyką, entuzjastycznie przyjmowaną przez publiczność.
Mateusz regularnie współpracuje z różnymi instytucjami kultury oraz innymi artystami. Wielokrotnie przygotowywał programy artystyczne nawiązujące do literatury, m.in. skomponował muzykę do wierszy olsztyńskich literatów w ramach festiwalu literatury „Atlantyda Północy”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ponadto odpowiadał za oprawę muzyczną do spektaklu „Wagony, wagony” w reż. Andrzeja Bartnikowskiego oraz sztuki „Czyż nie dobija się koni?” w reż. Joanny Drozdy, przygotował także ścieżkę dźwiękową do filmu „Ta, którą kocham” w reż. Pawła Hejbudzkiego. Mateusz Cwaliński nie tylko dostarcza odbiorcom niezapomnianych wrażeń estetycznych, lecz także angażuje się w szereg działań społecznych, mających na celu promocję kultury i sztuki wśród mieszkańców Olsztyna i regionu.
Zaproszenia czekają w poniedziałek i piątek w Uwierz w Muzykę.
23 lutego (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
AMIYA
Amiya to polska piosenkarka bluesowo-soulowa, kompozytorka i producentka, która zdobyła uznanie jako Najlepsza Bluesowa Wokalistka Roku.
Jest dwukrotną laureatką nagrody „Blues Kalarus” – często nazywanej polską Bluesową Grammy – oraz wyróżnioną w plebiscytach „Pełnia Bluesa” i InteriaMuzyka. Reprezentując Polskę na międzynarodowych scenach, występowała m.in. na Słowacji, w Czechach i Niemczech, a jej koncert w legendarnym berlińskim klubie „Quasimodo” w lutym 2024 roku to jeden z wielu jej sukcesów.
Amiya współpracuje z czołowymi postaciami polskiej sceny bluesowej. Jej dynamiczne występy przyciągają uwagę nie tylko fanów, ale także krytyków, którzy porównują jej charyzmę do największych polskich ikon muzycznych. Obecnie aktywnie promuje swoją muzykę i wyrusza w trasę koncertową po Europie, odwiedzając Niemcy, Austrię, Czechy i Polskę. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć jej nowy materiał, który łączy Roots Blues, Rock, Jazz i Funk.
Nie przegap okazji, by doświadczyć jej niezwykłego talentu i pasji na żywo!
„…Jedna z najzdolniejszych wokalistek bluesowych w Polsce…” — Kamil Wicik, Radio Jedynka
„…Amiya to jedna z najbardziej stylowych artystek w Polsce.” — Jacek Nizinkiewicz (Redaktor i dziennikarz – Rzeczpospolita, TVN24, Radio Nowy Świat)
Zaproszenie czeka w czwartek w Uwierz w Muzykę.
28 lutego (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 20:00
STRACHY NA LACHY
Strachy Na Lachy to formacja powołana przez Grabaża i Kozaka – założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo z Inri oraz Mariusz Nalepa gitarzysta zespołu Na Górze. W tym składzie, po dwóch próbach w Pile, jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze we wrześniu 2001 roku zagrali ponad dwugodzinny koncert w Legnicy.
Wkrótce zmienili nazwę na Grabaż i Strachy Na Lachy. W lutym 2003 roku Strachy podpisały kontrakt płytowy z SP Records, w efekcie czego, w pilskim Studio „Q”, pod okiem Toma Horna, powstała debiutancka płyta „Strachy Na Lachy. Z tej płyty największym przebojem jest piosenka Raissa, do dziś żelazny punkt każdego koncertu grupy. Do grupy dołączyli Kuzyn- perkusja oraz Anem – klawisze.
W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. W lutym i marcu 2005 roku SNL odbyły swoje najdłuższe tournee, grając 16 koncertów w całej Polsce.. Podobnie jak przy pierwszej płycie – Strachom w nagraniu albumu pomogło wielu zaproszonych gości – Tom Horn na klawiszach, Tomek Ziętek na trąbce czy Zbigniew Zamachowski, który mistrzowsko użyczył swego głosu Mędrcowi w „Pogrzebie Króla”. Jeden z gości sesji „PIŁA TANGO” – Arek Rejda od 3 września stał się siódmym członkiem strachowego kolektywu…Tego samego dnia Grabaż podejmuje decyzję o usunięciu swojej ksywki z nazwy grupy. Od tej pory prawidłowa i obowiązująca nazwa grupy brzmi: Strachy Na Lachy
Wejściówki do wygrania we wtorek w Radiu Rano i w czwartek w Uwierz w Muzykę.
1 marca (sobota) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 20:00
ŁONA x KONIECZNY x KRUPA
Łona x Konieczny x Krupa to nagrodzona trzema Fryderykami i Paszportem Polityki kooperacja szczecińskiego rapera z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą — muzykami ze składu Siema Ziemia.
Ich debiutancki materiał Taxi opowiada o świecie widzianym zza szyby taksówki i jest zapisem transformacji kulturowej ostatnich trzech dekad. Łona przygląda się społecznym nastrojom z uważnością dokumentalisty. W tekstach sięga po autentyczne historie taksówkarzy, taksówkarek i ich pasażerów. Są tu więc elementy reportażu, jest osobista refleksja o świecie ukryta w taksówkowym uniwersum, jest wreszcie poetyka nocy obecna w intrygującej muzyce Koniecznego i Krupy.
Początek projektu sięga 2020 roku i festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. Wówczas Łona razem z Zuzą Głowacką przeprowadzili serię wywiadów z poznańskimi taksówkarzami i taksówkarkami. Rozmowy te – czasami powierzchowne, czasem głębokie – stały się punktem wyjścia dla konceptualnego albumu.
Wejściówki do wygrania w poniedziałek i środę w Uwierz w Muzykę, wtorek i piątek w UWM FM Po Popołudniu oraz w czwartkowym Radio Rano.