Natalia Kaczmarek brązową medalistką IO w Paryżu

Natalia Kaczmarek wywalczyła w Paryżu brązowy medal igrzysk olimpijskich. Mieszkająca w Bartągu koło Olsztyna gwiazda polskiej lekkoatletyki w finale biegu na 400 metrów musiała uznać wyższość Marileidy Paulino i Salwy Eid Naser. Reprezentantka Dominikany czasem 48,17 sekundy pobiła rekord olimpijski.

Choć wiele na to wskazywało, wiemy też, że wielkie imprezy (a w szczególności biegi finałowe) rządzą się swoimi prawami. Dodatkowo na Natalii Kaczmarek ciążyła ogromna presja. Polscy kibice „królowej sportu” bardzo liczyli bowiem na udane występy „biało-czerwonych”. Tymczasem medalu nie udało się wywalczyć m.in. Wojciechowi Nowickiemu, Pawłowi Fajdkowi, Anicie Włodarczyk czy sztafetom 4×400 metrów (dwie z nich odpadły w eliminacjach).

Dwudziestosześciolatka pochodząca z Drezdenka (a od pewnego czasu mieszkająca w Bartągu pod Olsztynem) jest narzeczoną reprezentanta klubu AZS UWM Olsztyn – Konrada Bukowieckiego. Często trenuje na stadionie lekkoatletycznym w Kortowie. W Paryżu konsekwentnie realizowała swój plan. Wygrywała kolejne biegi kwalifikacyjne. W finale zameldowała się z trzecim czasem półfinałów – 49,95 sekundy.

W piątek pobiegła bardzo mądrze. Nie starała się za wszelką cenę dorównać Marileidy Paulino. Reprezentantka Dominikany jest obecnie poza zasięgiem rywalek. Czego dowodem był jej czas w biegu finałowym. 48,17 sekundy to nowy rekord olimpijski. Drugie miejsce zajęła Salwa Eid Naser z Bahrajnu (48.53 s). Natalia Kaczmarek wywalczyła brąz. A jej czas 48,98 sekundy jest tylko o osiem setnych sekundy gorszy od rekordu Polski, który pobiła w lipcu tego roku w Londynie (48,90 s).

Chce mi się płakać! Medal olimpijski to dla mnie niesamowita rzecz. Marzyłam o nim! Smakuje jak złoto – mówiła tuż po finale na antenie TVP Sport.

Wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana i… jestem trzecia na świecie! Eliminacje były dla mnie bardzo stresujące. Półfinał też był stresujący. A finał – to była nagroda!

Przypomnijmy, że jest to już trzeci medal olimpijski Natalii Kaczmarek. Trzy lata temu w Tokio wywalczyła złoto ze sztafetą mieszaną 4×400 metrów oraz srebro ze sztafetą kobiet na tym samym dystansie. Indywidualnie w tym roku w Rzymie wywalczyła tytuł mistrzyni Europy a rok wcześniej w Budapeszcie – wicemistrzyni świata.