To były dwa dni przepełnione inspirującymi spotkaniami i niezwykle interesującymi prelekcjami przygotowanymi przez studentów z ponad 30 ośrodków akademickich z całej Polski. Za nami 54. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tegoroczne hasło wydarzenia to: „Nauka dla wszystkich”. A zorganizowały je wspólnie: Studenckie Koło Naukowe Mykologów z Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz Koło Naukowe Inżynierii Wytwarzania i Maszyn z Wydziału Nauk Technicznych. Posłuchajcie naszej relacji!
„Nauka dla wszystkich” to nasza nadrzędna idea, wyrażająca głębokie przekonanie, że wiedza i odkrycia naukowe powinny być dostępne dla każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, poziomu wykształcenia czy indywidualnych zainteresowań”
– przekonywali jeszcze przed tegorocznym seminarium organizatorzy.
Wydarzenie miało charakter popularyzatorski i było swoistym mostem łączącym różnorodne dziedziny nauki – przekraczając bariery zrozumienia i otwierając drzwi do świata nowatorskich myśli oraz innowacji. Uczestnicy mogli nie tylko dzielić się swoimi odkryciami, lecz także inspirować do twórczego działania innych.
Studenci i doktoranci, którzy zarejestrowali się ze swoimi wystąpieniami podczas 54. Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych, mieli do wyboru jedną z piętnastu sekcji tematycznych:
1. o zdrowiu
2. zootechnicznych i rybactwa
3. biologicznych i biotechnologicznych
4. humanistycznych
5. medycznych
6. matematycznych i informatycznych
7. weterynaryjnych
8. ekonomicznych
9. społecznych i pedagogiki
10. technicznych
11. żywności
12. polityczno-prawnych
13. rolniczych, leśnych i ochrony środowiska
14. teologicznych
15. sztuki
Młodych naukowców podczas inauguracji tegorocznego seminarium przywitał prof. Sławomir Przybyliński – prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podkreślił, że leży mu na sercu rozwój rozwój kół naukowych, których na UWM funkcjonuje ponad dwieście!
Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych to wieloletnia tradycja oraz tysiące uczestników i uczestniczek. Cieszę się, że aula wypełniona jest po brzegi. Warto inwestować w takie inicjatywy jak MSKN. Chciałbym podziękować organizatorom i organizatorkom, bo bez nich nic nie miałoby dzisiaj i jutro miejsca. Wierzę w to, że planowane referaty, wystąpienia, postery oraz kuluarowe rozmowy i dysputy przyczynią się do budowania modelu lepszej rzeczywistości społecznej w praktyce i znajdą państwo nici powiązań między teorią i praktyką. Prezentowane wyniki badań nie mogą być jałowe, muszą nieść coś ze sobą”
– mówił prof. Przybyliński. W imieniu rektora UWM razem z prof. Jakubem Sawickim, prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz prof. Adamem Okorskim, pełnomocnikiem rektora ds. kół naukowych nagrodził trzy koła studenckie za ich zaangażowanie i działalność naukową: Koło Naukowe Suicydologii, Studenckie Koło Naukowe Mykologów oraz Naukowe Koło Mikrobiologii Żywności „Kocuria”.
Myślę, że nasz temat – „Nauka dla wszystkich” – przyświecał każdemu etapowi konferencji. Niezależnie czy ktoś studiuje na pierwszym czy drugim stopniu studiów, czy też studiach doktoranckich, tu może poczuć się częścią grupy. Nauka – niezależnie od tego, w którym etapie życia się znajdujemy – jest dla nas. Dlatego bardzo się cieszę, że na tę edycję przyjechało blisko 290 osób właściwie z każdego zakątka kraju, bo aż z 32 ośrodków akademickich! Mieliśmy możliwości wysłuchania ponad 170 referatów. To wielkie osiągnięcie”
– podkreśla dr hab. Anna Biedunkiewicz z Katedry Mikrobiologii i Mykologii, opiekująca się Studenckim Kołem Naukowym Mykologów, które było głównym organizatorem 54. MSKN.
W czwartek 24 kwietnia w auli Collegium Biologiae wykład inauguracyjny pt. „Jak zepsuć swoją prezentację?” wygłosił Wiktor Niedzicki – dziennikarz radiowy i telewizyjny, specjalizujący się zwłaszcza w zagadnieniach fizycznych, znany m.in. z nadawanego przez ćwierć wieku na antenie Telewizji Polskiej programu „Laboratorium”.
Jak zepsuć prezentację? Sposobów jest na to bardzo wiele! Po pierwsze należy… zacząć się od razu denerwować. Po drugie – prezentację robimy w ostatniej chwili. Po trzecie – jeżeli zakładamy, że nam się nie uda, to podchodzimy do tego, jak do pańszczyzny. Ważne jest też samo zachowanie, strój. Wiadomo, że jeżeli ktoś wchodzi przygarbiony i mówi tak, jakby prosił o łaskę, to nigdy ta prezentacja nie będzie wyglądała dobrze. Dykcja! To jest straszna rzecz. Ja mam obsesję na tym punkcie, bo w radiu muszę mówić z dobrą dykcją! A język polski to… trudny język”
– wyliczał Wiktor Niedzicki. A rozmowę z naszą reporterką zakończył następującym przesłaniem:
Nieważne jacy jesteśmy w środku. Ważne jest jak nas widzą!”
Nasza reporterka pierwszego dnia tegorocznej edycji MSKN z uwagą przysłuchiwała się studenckim prezentacjom w sekcji humanistycznej. I rozmawiała z autorkami dwóch najlepszych, nagrodzonych wystąpień – Sandrą Kaczmarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zofią Malinowską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!
W piątek 25 kwietnia przed południem uczestnicy Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych mogli spotkać się w Bibliotece Uniwersyteckiej z prof. Martą Wrzosek i mgrem Igorem Siedleckim z Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauka jest dobrym sposobem na życie! Ciekawie jest zajmować się nauką! Daje to możliwość stałego rozwoju, ale też stałego kontaktu z młodymi ludźmi. Jeżeli już ktoś zdecyduje się na drogę naukową – którą polecamy – nie powinien zapominać o pasjach pozaakademickich i powinien pielęgnować kontakty międzyludzkie!”
– przekonywała prof. Marta Wrzosek. A Igor Siedlecki dodał:
Warto szukać takich tematów badawczych, które nas cieszą albo emocjonują. Warto też dać sobie przestrzeń na błąd, na niepowodzenie. W każdym badaniu – szczególnie przyrodniczym – prawie zawsze jest nie tak, jak sobie założyliśmy. To element procesu, który pozwala nam te badania projektować.”
Relację przygotowały: Maja Stryjewska i Małgorzata Kamińska. Radio UWM FM tradycyjnie było patronem medialnym Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych.