Uniwersytet Stanforda opublikował najnowszy ranking TOP 2%, czyli listę naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Znalazło się na niej czternastu badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawialiśmy z prof. Mariuszem Stolarskim i prof. Pawłem Kafarskim z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
Amerykańska uczelnia przygotowując swoje zestawienie, bierze pod uwagę publikacje i cytowania z ostatniego roku kalendarzowego lub cały dorobek najbardziej wpływowych badaczy świata. W tym gronie znajduje się aktualnie czternastu pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – z Wydziału Geoinżynierii, Wydziału Lekarskiego, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
„Każdy człowiek ma marzenia. Moim było, by zrobić jakiś lek, który przyjąłby się na świecie. Nie udało się. Ale pracowałem przez całe lata na metodami projektowania leków. Wychowałem wielu ludzi, którzy kontynuują te badania (niektórzy nawet lepiej niż ja – na tym polega postęp). Naskładało się to wszystko na obecność na tej liście. Ale… nauka jest przede wszystkim zabawą!” – mówił naszemu reporterowi prof. Paweł Kafarski z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM.
Posłuchajcie rozmowy Filipa Tomkiela!
Prof. Paweł Kafarski to nie jedyny naukowiec w Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM, który znalazł się na prestiżowej liście 2 procent najbardziej wpływowych badaczy z całego świata. Kolejnym jest prof. Mariusz Stolarski. W zestawieniu pojawia się już po raz trzeci. „Generalnie jest to miłe. Chociaż szczerze mówiąc – choć jest to docenienie mojego dorobku – ani za pierwszym razem, ani dzisiaj nie wiedziałem o tym. Dowiedziałem się od innych osób. Nikt o to się nie ubiega tak naprawdę. Wynika to z lat pracy, które są widoczne na arenie międzynarodowej. Jest to miłe. Ale jest też pewnego rodzaju zaskoczeniem” – przyznaje naukowiec z UWM.
O swoich badaniach opowiedział Kacprowi Opalli. Posłuchajcie!
Na liście prezentującej autorów najczęściej cytowanych w 2022 roku znalazło się ponad 210 tys. osób z całego świata. Są wśród nich reprezentanci wszystkich dziedzin nauki. Znajdziemy na niej 1144 osoby ze 159 polskich instytucji naukowych, a więc instytutów badawczych i uczelni. Jest wśród nich 12 reprezentantów UWM: prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, prof. Dorota Kulikowska, prof. Ewa Korzeniewska, prof. Marcin Zieliński i prof. Marcin Dębowski (wszyscy z Wydziału Geoinżynierii), prof. Andrzej Grzybowski i prof. Krzysztof Selmaj (z Wydziału Lekarskiego), prof. Andrzej Siwicki i prof. Joanna Małaczewska (z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej), prof. Magdalena Zielińska (z Wydziału Nauk Technicznych) a także wspomniani już: prof. Mariusz Stolarski i prof. Paweł Kafarski (z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa).
Natomiast w zestawieniu uwzględniającym wszystkie publikacje w karierze – które obejmuje ponad 204 tysiące naukowców z całego świata, w tym 1100 z piętnastu polskich uczelni i instytucji naukowych – znajdziemy również nazwiska prof. Lecha Polkowskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz prof. Jadwigi Wyszkowskiej z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM.
W poprzednim zestawieniu Top 2% Uniwersytet Warmińsko-Mazurski był reprezentowany przez 13 osób. Nowe nazwiska w tegorocznym rankingu to: prof. Joanna Małaczewska i prof. Paweł Kafarski.