RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

(Nie)smaczny mikroplastik – jak wpływa na nasz organizm?

Written by on

Za nami kolejne spotkanie cyklu Naukowe Środy na UWM. 26 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej prelekcję zatytułowaną „(Nie)smaczny mikroplastik – jak wpływa na nasz organizm?” wygłosił dr inż. Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiał z nim także Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

 

Dr inż. Karol Mierzejewski jest adiunktem w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Kieruje projektem badawczym „Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe jako mediatory komunikacji międzykomórkowej w organizmie eksponowanym na mikroplastik PET – badania multi-omiczne na modelu świni domowej”. Na jego realizację w latach 2023-2026 otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki z konkursu OPUS 24.

Zainteresowanie plastikiem wzięło się właściwie z mojego życia codziennego. Wiedziałem, że uwalnia się on do żywności i do napojów. Natomiast nie było zbyt dużo informacji dotyczących jego wpływu na organizm. Obecnie współpracujemy także z zespołem prof. Całki z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Oni już wcześniej zaczęli te badania, w związku z tym połączyliśmy nasze siły”

– tłumaczy dr inż. Karol Mierzejewski. I dodaje:

Najnowsze badania wykazują, że mikroplastik przedostaje się do mózgu. Ponadto, u osób, które wykazywały choroby neurodegeneracyjne (głównie demencję), tego plastiku było więcej. To sugeruje, że mikroplastik może wpłynąć na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Ponadto zwiększa ryzyko insulinooporności czy cukrzycy, a także może wpływać na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, a więc chorób cywilizacyjnych.”

Czy zatem mikroplastik dostaje się do naszego organizmu głównie drogą pokarmową?

Droga pokarmowa jest główną drogą, przez którą mikroplastik wnika do naszego organizmu. Natomiast jest jeszcze droga oddechowa. W powietrzu są duże ilości cząsteczek plastiku, jak również większość odzieży jest syntetyczna. Trwają badania, czy przenika on przez skórę czy nie. Natomiast wiemy, że na pewno przenika przez zranienia, uszkodzenia skóry.”

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z drem inż. Karolem Mierzejewskim!

 

 

Ostatnie dwa spotkania cyklu Naukowe Środy na UWM w roku akademickim 2024/2025 zaplanowano 9 i 23 kwietnia. Opowiedziała nam o nich Maria Doroszczak z Centrum Marketingu i Mediów UWM.

 

 

Zajrzyjcie do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM (ul. M. Oczapowskiego 12B). Spotkania odbywają się w sali 306/307 na III piętrze. Początek o 12:00.

9.04 – dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska (WBZ): Między polowaniem a ochroną. Jak dbać o dobrostan zwierząt?

23.04 – dr inż. Tomasz Krzywicki (WMiI): Model zamiast Twojej twarzy – czym jest deep fake i dlaczego nam zagraża?

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist