Najbliższe dni upłynął nam pod znakiem nowości z Polski i Wielkiej Brytanii. „Dziury w sercu” Swiernalisa to nasza piosenka tygodnia. Nowe single prezentują również zespół Elbow, Baxter Dury oraz Kyoku. Najnowsze wydawnictwo Warsaw Afrobeat Orchestra „Nagana” to nasza płyta tygodnia.
SWIERNALIS [+] MAX BRAVURA – Dziury w Sercu [PIOSENKA TYGODNIA]
Swiernalis o miłości i uzależnieniach. Obecny na scenie od ponad dekady artysta pokazuje swoje najmocniejsze strony. Łącząc brzmienia gitar i syntezatorów śpiewa, a nawet momentami krzyczy o tym, co mu najbliższe. Tym razem do utworu zaprosił Maxa Bravurę – posiadacza niepowtarzalnego głosu i osobowości scenicznej, a przy okazji przyjaciela codzienności. Chłopaków można było usłyszeć razem na wielu scenach, a w końcu usłyszeć we wspólnej piosence.
„Dziury w Moim Sercu” to rozliczenie się z tym co przynoszą uzależnienia w kontekście codziennego życia artysty. Swiernalis przyznaje się do swoich braków i rozwiązywania problemów w nie do końca bezpieczny sposób – nieporadnych ucieczek w używki, które na szczęście pozostawił daleko za sobą. I teraz próbuje to wszystko ułożyć na nowo.
„Kto raz choć się nie zgubił – nie zrozumie ludzi, pobrudziłem, posprzątałem, będzie git” – śpiewa Swiernalis.
Swiernalis dojrzał, spojrzał na siebie z dystansem i – jak sam przyznaje – nauczył się znajdować radość w życiu. Przeszedł długą drogę – zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
Swiernalis kieruje swoją muzykę zarówno do dotychczasowych fanów, jak i nowego pokolenia. Jego teksty poruszają tematy tożsamości, zagubienia i samotności. Ci, którzy znają go od lat, mogą być zaskoczeni – to już nie chłopak w kapeluszu i krawacie, ani zagubiony outsider. Artysta, dojrzalszy i bardziej świadomy, tworzy na własnych zasadach – bez presji, ale z pełnym przekonaniem o wartości swojej muzyki.
Po zakończeniu współpracy z Kayaxem po raz pierwszy wydaje materiał niezależnie. Współpraca z zespołem pod okiem Pawła Cieślaka zaowocowała albumem o spójnej, emocjonalnej narracji – rockowym, mocnym, momentami wulgarnym, ale bardziej przystępnym. Swiernalis nie szuka już potwierdzenia swojej wartości na zewnątrz – zyskał spokój i pewność siebie. To nowy, ekscytujący rozdział jego twórczości.
BAXTER DURY – Allbarone
Angielski muzyk zapowiada wydanie dziewiątego studyjnego krążka „Allbarone”. Za jego produkcję odwiada Paul Epworth, stojący za sukcesami płyt Adele czy Florence & The Machine. To właśnie spod jego ręki wyszły nagrania, które gościły na falach radiowych w tym stuleciu z większym powodzeniem niż jakiegokolwiek innego Brytyjczyka.
Panowie wspólnie stworzyli materiał w trakcie intensywnych, codziennych grudniowych i styczniowych sesji. W ten sposób nagrali najbardziej bezpośrednią, melodyjną i futurystyczną kolekcję utworów Baxtera.PŁyta „Allbarone” ukaże się nakładem 12 września.
ELBOW – Sober
Brytyjska grupa wraca z nową mini płytą będącą kontynuacją poprzedniego krążka „Audio Vertigo”. „Bawimy się w studiu lepiej niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi wokalista grupy Guy Garvey. Jakiś czas temu do zespołu na stałe dołączył perkusista Alex Reeves, który wcześniej wspierał grupę podczas koncertów i sesji nagraniowych, ale nie był oficjalnym członkiem Elbow.
Na wydawnictwie nazwanym „Audio Vertigo Echo elbow EP 5” znajdą się wydany w zeszły roku singiel „Adriana Again”, a także trzy zupełnie nowe utwory. Jednym z nich jest „Sober”. EP-ka ukaże się 6 czerwca.
KYOKU – Biegnę
Izabela Ostrzołek to pochodząca z Jastrzębia-Zdroju wokalistka. Pięć lat temu wydała debiutancki album „Zenith” łączący elektronikę z etnicznymi brzmieniami.
Dotychczas zagrała na takich imprezach jak m.in. na Przystanku Woodstock, Męskim Graniu czy ADM Festivalu w Amsterdamie. Jest także półfinalistką programu „Mam Talent”.
Singlowa piosenka opiera się na subtelnej fuzji elektroniki z alternatywnym rockiem. Utwór to manifest tych wszystkich chwil, kiedy biegniemy za kimś lub za czymś, czego nie potrafimy uchwycić – miłością, wspomnieniem, wizją idealnej relacji.
WARSAW AFROBEAT ORCHESTRA – Nagana [PŁYTA TYGODNIA]
Po wydaniu czterech płyt studyjnych i jednej z remiksami stołeczna orkiestra proponuje małą płytę, czyli zestaw 6 kompozycji. Tradycyjnie już słyszymy na pierwszym planie brawurową sekcję dętą i folkowo stylizowane wokalizy. Pierwszy raz w nagraniach użyto połączenia syntetycznych i analogowych brzmień nazywając to stylistyką lo-fi afrobeat. Z tej formuły zespół ma korzystać również podczas koncertów. Poprzednia płyta „Chest” był wynikiem fascynacji WAO rockiem i funkiem lat 60. i 70.
Za kompozycje zespołu niezmiennie odpowiada puzonista Adam Kłosiński, a za teksty wyśpiewane przez wokalne trio – Anna Piotrowska. Dotychczas dziesięcioosobą grupę spotkał poważny cios, gdy zmarł trębacz grupy Rafał Gańko. „Jego nagła śmierć była potężnym emocjonalnym przeżyciem dla całego zespołu” – poinformowali muzycy.
Zespół jest ceniony również poza granicami naszego kraju. Ostatnie wydawnictwa grupy ukazały się nakładem amerykańskiej wytwórni Peace & Rhythm oraz zorientowanego na rynki azjtyckie labelu Scriptology.
Lista piosenek:
1. Kupnosprzedaż
2. Antarktyda
3. A jednak
4. Licho
5. Witam, witam
6. Skucha