Kolejne wydziały Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowały nowy rok akademicki 2023/2024. W środę i czwartek byliśmy m.in. na uroczystościach zorganizowanych przez Wydział Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydział Humanistyczny. Posłuchajcie naszej relacji!
W środę 4 października historyczna pierwsza inauguracja miała miejsce m.in. w nowej siedzibie Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Na naszej stronie znajdziecie relację z jej otwarcia. Tego samego dnia w kortowskim Centrum Konferencyjnym spotkali się studenci i pracownicy Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
Mam nadzieję, że będzie to dobry, a nawet bardzo dobry rok. Jesteśmy zadowoleni z naboru. Właściwie wszystkie kierunki studiów pierwszego stopnia uruchomiliśmy. Przyjęliśmy łącznie ponad 200 studentów” – mówił nam prof. Krzysztof Jankowski, Dziekan WRiL.
Oczywiście – jak każdy dziekan – troszeczkę martwię się wzrostem kosztów związanych z użytkowaniem aparatury badawczej czy choćby utrzymaniem budynków, których mamy dużo w starej części Kortowa. Są to budynki nieenergooszczędne. Ale mamy w tym doświadczenie, więc potrafimy wprowadzać pewne oszczędności. Ale na pewno nie odczują tego studenci.
W środę nowy rok akademicki zainaugurowali także studenci i pracownicy Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Po 56 latach istnienia kortowska weterynaria zaczyna kształcenie studentów w języku angielskim. Historyczna pierwsza grupa angielskojęzyczna to 11 kobiet i jeden mężczyzna. Pochodzą z Irlandii, Kanady, Ukrainy i Polski.
Na pierwszy rok studiów weterynaryjnych przyjęte zostały w tym roku w sumie 283 osoby. Dlaczego wydział, na którym o jedno miejsce stara się czterech kandydatów, uruchamia studia w języku angielskim?
Dlatego, że mamy już do tego warunki i przechodzimy na kolejny, wyższy poziom rozwoju, oraz dlatego, że myślimy o przyszłości ? wyjaśniał prof. Bogdan Lewczuk, dziekan WMW.
Aż 800 nowych studentek i studentów rozpoczęło naukę na Wydziale Humanistycznym. Po czwartkowej uroczystości w Auli im. Marii i Georga Dietrichów z jego dziekanem rozmawiał Piotr Szauer.
Jaki to będzie rok? Trudno przewidywać… zwłaszcza, że czas przed nami dynamiczny i zmieniający się. Zmiany na naszym wydziale są zauważalne. Wyremontowaliśmy budynek. Chcemy nadać bardziej ludzki charakter naszemu patio i naszym tarasom, żeby studenci czuli się tutaj dobrze. Przychodzimy z nową energią, nowymi nadziejami i liczną grupą nowych studentów. Będzie nas studiowało 1500 osób na studiach stacjonarnych. Odmładzamy też kadrę – zatrudniamy nowych pracowników. Mam nadzieję, że wydział będzie się rozwijał i będzie dobrą propozycją dla młodych ludzi – mówił prof. Mariusz Rutkowski.
Chciałbym, żebyśmy przedstawili w naszej ofercie przynajmniej dwa nowe kierunki studiów – interdyscyplinarne, z pogranicza komunikacji, wizerunku, mediów, może prawa.
W rozpoczynającym się roku akademickim Wydział Humanistyczny planuje intensyfikację współpracy z uczniami szkół średnich. Już niebawem rozpocznie się kolejna edycja Czwartków z Humanistyką. Ale to nie wszystko.
Zaczynamy ściślejszą współpracę z Uniwersyteckim XII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii i Georga Dietrichów. Przygotowaliśmy specjalny cykl comiesięcznych zajęć. Będziemy też pokazywali się w Kortowie i w mieście, żeby o humanistyce było głośno. Bo humanistyka cicha i neutralna to nie jest żadna humanistyka. Humanistyka musi być wyrazista, musi krzyczeć, reagować na to, co się dzieje, interpretować i pokazywać, że są ludzie, którzy myślą, dostrzegają i potrafią krytycznie oceniać rzeczywistość. To jest nasza rola! – pokreśla prof. Rutkowski.
Rozmawialiśmy także z autorem wykładu inauguracyjnego – prof. Rafałem Zimnym z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W czwartek 5 października nowy rok akademicki zainaugurowali także studenci i pracownicy Wydziału Bioinżynierii Zwierząt oraz w Filii UWM w Ełku. Na piątek zaplanowano natomiast inauguracje na Wydziale Nauk Ekonomicznych, Wydziale Sztuki, Wydziale Nauki o Żywności oraz w nowej siedzibie Wydziału Prawa i Administracji.
Przed nami kolejny rok pełen wyzwań! Musimy się rozwijać. Kto się nie rozwija, ten się cofa. W obszarze dydaktycznym uruchamiamy kształcenie na studiach podyplomowych MBA. Ale przed nami także wyzwanie uruchomienia nowego kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym – logistyka (od 2025 roku) – mówiła nam prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan WNE.
Przed nami również rozwój naukowy. Musimy zwiększać rozpoznawalność, skuteczność pozyskiwanych środków i także zacieśnić jeszcze mocniej współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Choć możemy się już pochwalić szeroko zakrojoną współpracą. Możemy dać z siebie więcej!
Przed nami jeszcze jedna uroczystość związana z inauguracją nowego roku akademickiego w Collegium Medicum UWM. Zaplanowano ją na piątek 13 października o 11:30 w kortowskim Centrum Konferencyjnym i połączona będzie z jubileuszem 15-lecia kształcenia na kierunku lekarskim.