14 października odbyła się konferencja pod hasłem „Aktualne trendy w hodowli kóz w Polsce”. W sesji wykładowej dyskutowano na temat rozwoju koziarstwa oraz preferencji konsumenckich dotyczących spożycia mleka koziego i jego przetworów. Natomiast podczas warsztatów w pawilonie dydaktyczno-badawczym Katedry Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie omówiono m.in. profilaktykę zdrowotną i zarządzanie stadem. Posłuchajcie naszej relacji!
W poniedziałek 14 października odbyła się konferencja „Aktualne trendy w hodowli kóz w Polsce”. Organizatorami byli: Katedra Hodowli Owiec i Kóz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Malborku oraz Warmińsko-Mazurski Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Olsztynie. Było to już trzecie spotkanie dotyczące małych przeżuwaczy. Dwie poprzednie poświęcone były hodowli owiec. Natomiast tym razem omówiono między innymi, dlaczego kozie mięso jest mało znane oraz jakie są preferencje konsumenckie dotyczące spożycia mleka koziego i jego przetworów. Dyskutowano również o możliwościach rozwoju koziarstwa w Polsce i nowoczesnym żywieniu kóz.
Kierownik Katedry Hodowli Owiec i Kóz UWM prof. Jan Miciński wyjaśnił nam, że hodowla kóz jest coraz bardziej powszechna, a zapotrzebowanie na produkty pochodzące z koziego mleka, takie jak sery, rośnie. W latach 70. ubiegłego wieku kozy były kojarzone z ubóstwem, jednak od tego czasu ich populacja zaczęła gwałtownie rosnąć, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Badania naukowe potwierdzają wysoką wartość odżywczą koziego mleka i jego korzyści zdrowotne dla konsumentów.
Po południu odbyły się również warsztaty, podczas których omówiono korekcję racic, wykonywanie USG, profilaktykę zdrowotną i zarządzanie stadem.
Mamy pawilon, nazywamy go laboratorium zwierzęcym, gdzie mamy około 70 zwierząt – owiec, kóz i dwie alpaczki. Dlatego możemy bezpośrednio pokazać naszą tzw. hodowlę, stado dydaktyczne. Mamy materiał, który służy oczywiście ćwiczeniom ze studentami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeprowadzić sesję warsztatową dla uczestników konferencji i pokazać sprawy dotyczące profilaktyki prowadzonej w stadach, korekcji i oceny wartości rzeźnej. Omawiamy jak takie stado prowadzić i jak zapobiegać negatywnym elementom. – mówi prof. Jan Miciński.
Organizacja konferencji wynika z potrzeby hodowców. Uczestniczyli w niej też naukowcy z różnych uczelni, nauczyciele ze szkół rolniczych i przedstawiciele Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz. Rozmawialiśmy również ze specjalistą ds. żywienia kóz – mgr inż. Mariuszem Dobiesem, który wygłosił wykład „Nowoczesne żywienie kóz – zdrowie i produkcyjność”. Posłuchajcie!
Konferencja została dofinansowana ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. Relację przygotował Paweł Obrycki.