Spotkania, warsztaty i artystyczne działania eksplorujące temat cielesności – tym razem nie tylko ludzkiej. W miniony weekend odbyła się druga edycja CiałoShow, projektu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury Olsztyn. Nazwą tegorocznej odsłony było „CiałoShow vol. 2: Ciała obce”.
Wydarzenie po raz kolejny przepełnione było warsztatami, spotkaniami i artystycznymi inicjatywami. Wszystkie aktywności w różny sposób nawiązywały do tematu przewodniego – ciała.
Trzydniowy cykl wydarzeń rozpoczął wernisaż wystawy rzeźb Ewy Dąbrowskiej „Homo empathicus”. Mimo że rzeźba kojarzy się z czymś solidnym i trwałym jak kamień, artystka zdecydowała się na wykorzystanie gąbki.
Gąbka to jest materiał, w którym spędzamy połowę naszego życia, śpimy na materacach. Przede wszystkim bardzo dobrze imituje ona ludzką skórę”
– tłumaczy Ewa Dąbrowska.
Wystawa złożona jest z trzech mniejszych projektów umieszczonych w czterech oddzielnych pokojach. Największa z rzeźb – „Wszechkarmicielka” – prezentująca karmiącą maciorę z mnóstwem lgnących do niej prosiąt, ze względu na swoje wymiary zajmuje aż dwa pokoje.
Instalacja „Homo empathicus” jest częścią całej wystawy, noszącą ten sam tytuł. Cztery rzeźby inspirowane są zdjęciami zwierząt cierpiących z powodu odpadów produkowanych przez ludzi i zanieczyszczających środowisko. Autorka w miejsce zdeformowanych od śmieci zwierząt umieszcza ludzi. Projekt skłania do głębokich refleksji nad stanem naszej planety i troską o inne stworzenia na niej żyjące.
Praca „Dla siebie” była pracą dyplomową połączoną z performensem „zdzierania” ze swojego autoportretu warstw tłumiących autorkę. Wystawa wzbudza wiele emocji i porusza ważne tematy. Aby w pełni zrozumieć przekaz, najlepiej zobaczyć rzeźby na własne oczy. Wystawę oglądać można do 7 grudnia w Galerii Amfilada mieszczącej się w Kamienicy Naujacka.
Posłuchajcie rozmowy Anieli Potorskiej z Ewą Dąbrowską!
W sobotę, czyli drugiego dnia wydarzenia, na uczestników czekały m.in. warsztaty improwizacji kontaktowej, „Biodróż”, czyli warsztatospacer, a także spotkanie pod hasłem „Ciało konta byt”, podczas którego Michał Książek, Przemek Siewior, Emrys Kosek oraz Justyna Artym przybliżyli różne konteksty żałoby.
Pozwolenie sobie na żałobę, na ten ból, jest też etapem regeneracji. Jest etapem uzdrowienia i jest czymś, co powinniśmy traktować jako coś naturalnego”
– mówi Emrys Kosek.
Każdy z zaproszonych gości przedstawił inną perspektywę na żałobę. Posłuchajcie relacji Barbary Czajki!