We wtorek 15 kwietnia na Wydziale Humanistycznym odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu „W samo południe”. Katedra Dziennikarstwa zaprosiła studentów do wysłuchania wykładu dr Miłosza Babeckiego o procesie komunikacji, jaki zachodzi podczas grania w gry wideo. Nosił on tytuł: „Czy twoja (retro) gra cię rozumie?”. Posłuchajcie naszej relacji!
Katedra Dziennikarstwa stworzyła nowy cykl spotkań „W samo południe”. We wtorek 15 kwietnia zainaugurował go dr Miłosz Babecki, który podzielił się jedną ze swoich pasji, nad którą prowadzi badania naukowe. Wykład poświęcony był tematowi „Czy twoja (retro) gra cię rozumie?”, co spotkało się z dużym zainteresowaniem studentów dziennikarstwa. Prelegent zwrócił uwagę na proces komunikacji, jaki zachodzi podczas grania w gry wideo.
Zajmując się nowymi mediami zastanawiam się często nad tym, czy gracze, którzy dziś stykają się z bardzo nowoczesnym sprzętem, byliby w stanie skomunikować się ze sprzętem z lat np. 70./80. w taki sposób jak ówczesne dzieci i pasjonaci gier komputerowych”.
– mówi dr Miłosz Babecki. Co jeszcze chciał przekazać studentom podczas spotkania?
Nasze badania mają też atrakcyjny wymiar. Nie tylko siedzimy w książkach, sporządzamy notatki, pracujemy, ale zbierając różnego rodzaju materiały mamy ciekawe zdjęcia i filmy. Te zjawiska, o których rozmawiamy, one nas otaczają, są bardzo powszechne, wszyscy im jakoś podlegamy. Media dziś to nie tylko narzędzia, to też sposób na życie, ale i nasze zainteresowania i pasje”.
– podkreśla. Posłuchajcie całej rozmowy Pawła Obryckiego!
Rozmawialiśmy również z pomysłodawczynią nowego cyklu, organizowanego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – prof. Urszulą Doliwą. Skąd pomysł na organizację takiego wydarzenia?
Przyświeca nam taki cel, żeby pokazać dokonania naukowe pracowników katedry dziennikarstwa, ponieważ są to naprawdę wyjątkowi ludzie. Jesteśmy zaangażowani w realizację różnych projektów, finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizujemy granty, np. Rektora, Dziekana, więc tych projektów rzeczywiście jest dużo. Paradoks naszych dokonań naukowych polega na tym, że często zapraszają nas, żebyśmy wystąpili na innych Uniwersytetach w Polsce i zagranicą, a czasami te osiągnięcia są stosunkowo mniej znane w naszych ośrodkach, więc staramy się temu zaradzić i pokazać, na czym polegają nasze badania. Bardzo się cieszę, ze udało się nam ten cykl dziś zainaugurować!”.
– przyznaje kierowniczka katedry dziennikarstwa. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Relację przygotował Paweł Obrycki.