RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

O jadalnym krajobrazie, wyprawie do północnej Norwegii i… tym, jak zmienia się Kortowo

Napisane przez dnia

O projekcie „Jadalny Krajobraz”, wyprawie do północnej Norwegii, tworzeniu ogrodów społecznych z lokalnymi społecznościami pod Kołem Podbiegunowym. i … tym, jak zmienia się Kortowo w studiu Radia UWM FM rozmawialiśmy z drem inż. Mariuszem Antolakiem z Katedry Architektury Krajobrazu UWM i Fundacji „W krajobrazie”.

W najbliższy czwartek 19 października Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na spotkanie podsumowujące międzynarodowy projekt „Jadalny krajobraz”.  połączone z otwarciem wystawy plansz edukacyjnych. Pomysłodawca i koordynator projektu dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu UWM opowie o działaniach, które realizowane były w ramach grantu Fundacji ?W krajobrazie” w latach 2022-2023. Będzie też gościem pierwszego spotkania nowego sezonu cyklu Biblioteka Podróżnika.

O tych dwóch wydarzeniach, ale też o tym, jak zmienia się krajobraz Kortowa i dlaczego warto w ten proces angażować studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozmawialiśmy w Magazynie Akademickim Radia UWM FM. Z drem inż. Mariuszem Antolakiem spotkał się Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

 

Wystawa i spotkanie podsumowujące projekt „Jadalny krajobraz” – 19 października (czwartek) – 16:00 (parter)

Zapraszamy na spotkanie informacyjne podsumowujące międzynarodowy projekt pt.: Jadalny krajobraz (Edible Landscape) połączone z otwarciem wystawy plansz edukacyjnych. Pomysłodawca i koordynator projektu – dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu – podsumuje działania zrealizowane w ramach grantu Fundacji ?W krajobrazie” w latach 2022-2023. Wystawa plansz to dokumentacja fotograficzna działań przeprowadzonych wspólnie ze społecznościami lokalnymi. Celem projektu była integracja, aktywizacja i edukacja społeczności lokalnych podolsztyńskich suburbiów (gmina Gietrzwałd, Stawiguda i Purda). Wspólnie z mieszkańcami realizowano kilkanaście otwartych, społecznych ogrodów jadalnych ? miejsc integracji sąsiedzkich. Posadzono tysiące roślin jadalnych na plażach, w centrach wsi, przy szkołach. Na planszach zaprezentowano także zdjęcia i opisy interesujących ogrodów społecznych z Islandii, Norwegii, Litwy i Szkocji oraz dokumentację fotograficzną warsztatów ogrodniczych przeprowadzonych pod Kołem Podbiegunowym w Norwegii.

Na wystawie znajdziecie Państwo również interesujące materiały edukacyjne, dotyczące projektowania ogrodów w zgodzie z naturą. Będziecie mogli skorzystać z gotowych rozwiązań projektowych i przenieść je do swoich ogrodów! Dowiecie się, dlaczego warto ściółkować wełną owczą i dlaczego nie warto kosić tak często swoich trawników. A po spotkaniu, o godzinie 16:30, zapraszamy na wykład Mariusza Antolaka pt.: ?Zielona misja ? Norwegia”, który odbędzie się w ramach cyklu Biblioteki Podróżnika.

Projekt Jadalny krajobraz (Edible Landscape) realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele ? Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Biblioteka Podróżnika ?Zielona misja ? Norwegia” – 19 października (czwartek) – 16:30 (sala 116)

Zapraszamy takze na pierwsze w tym sezonie spotkanie w Bibliotece Podróżnika.

Mariusz Antolak zabierze nas w podróż po północnej części Norwegii.  3-tygodniowy wyjazd studialny do Norwegii miał miejsce w czerwcu tego roku i został zorganizowany w ramach międzynarodowego grantu Fundacji ?W krajobrazie” pn. ?Jadalny krajobraz”. Mariusz opowie o krajobrazach północnej Norwegii od Hammerfest przez archipelag Vega i Lofoty po Trondheim. Będzie mowa o realizacji ogrodów społecznych z lokalnymi społecznościami pod Kołem Podbiegunowym. Mariusz opowie też o Lapończykach, reniferach, lokalnej kuchni i zwyczajach, o zmianach klimatycznych i podejściu do kształtowania przestrzeni. Mariusz podczas swojej podróży odwiedził popularne atrakcje turystyczne, ale także mniej znane miejsca, które warto dopisać do swojego planera przed wyjazdem na północ! Zapraszamy!

Projekt Jadalny krajobraz (Edible Landscape) realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele ? Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist