We wtorek 3 grudnia odbyła się debata „Kompetencje 4.0” w ramach cyklu „Human w Digitalu”. To była już druga odsłona tego wydarzenia na Wydziale Humanistycznym UWM. Dyskutowano m.in. na temat zmieniających się mediów, kompetencji, które są pożądane na rynku pracy oraz sztucznej inteligencji. Posłuchajcie naszej relacji!
W ostatnich latach w naszym życiu pojawiają się kolejne media społecznościowe, portale, aplikacje mobilne i usługi internetowe. Dodatkowo od 2 lat mamy coraz większą styczność z algorytmami sztucznej inteligencji. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się się humaniści? To właśnie w Auli Dietrichów na Wydziale Humanistycznym UWM odbyła się debata w ramach cyklu „Human w Digitalu”. Jednak można było wziąć udział również online za pośrednictwem transmisji w serwisie YouTube.
Pierwszą edycję zorganizowano w maju w ramach Dni Humana, a we wtorek 3 grudnia podczas drugiej odsłony tego wydarzenia mówiono m.in. o niezbędnych kompetencjach w coraz bardziej wirtualnej rzeczywistości. „Kompetencje 4.0” są kompetencjami przyszłości. Jak je nabyć i jak korzystać z nich w praktyce? Takie kwestie rozpatrywali organizatorzy. Moderatorem debaty był dr Miłosz Babecki – medioznawca, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, badacz gier wideo i twórca podcastu Met@phor_Games. Ekspertami byli również: Wojciech Przyłęcki – przedsiębiorca, programista i pasjonat nowych technologii, dr Marta Więckiewicz Archacka – adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, która zajmuje się badaniami mediów cyfrowych i prowadzi działania na rzecz zwiększenia świadomości problemu dezinformacji oraz Marek Lewiński – dziennikarz Radia Olsztyn, kierownik redakcji publicystyki i współautor podcastu futurologicznego.
Ta debata pojawia się, ponieważ zmieniają się realia, w których żyjemy i funkcjonujemy jako ludzie – tzn. korzystamy z innych mediów, komunikujemy się w inny sposób, potrzebujemy innych umiejętności niż 2-3 lata temu. W związku z tym pojawiają się też pewne zagrożenia, bo np. nie umiemy zweryfikować informacji od razu albo w ogóle. W cyklu „Human w Digitalu” chcemy rozmawiać o perspektywach, możliwościach i zagrożeniach, a także o pozycji w różnych bańkach informacyjnych. Chcemy też mówić o tym, jaka w tych przemianach jest rola humanistyki.”
– mówi dr Miłosz Babecki. Posłuchajcie całej rozmowy!
O wnioski wynikające z dyskusji zapytaliśmy również dr Martę Więckiewicz-Archacką.
Kompetencją, która jest aktualna niezależnie od tego, czy mówimy o kompetencjach 1.0, 5.0, 6.0 itd. jest chęć uczenia się przez całe życie, dokształcania się, żeby technologie nie były w naszym życiu przeszkodą, ale żeby były ułatwieniem. Inną ważną kompetencją jest również dociekliwość i zadanie sobie pytania „dlaczego?”.
– podkreśla medioznawczyni. Podczas wydarzenia mówiono również o zagrożeniach jakie czekają na nas w internecie. Jak się przed nimi uchronić?
Dziś podstawowym zagrożeniem w internecie jest dezinformacja. Może ona skutkować tym, że zostaniemy pozbawieni naszych ciężko zarobionych pieniędzy, ponieważ damy się nabrać różnym internetowym oszustom, którzy dzięki chociażby technologii deepfake’ów tworzą różne scamy i namawiają nas do np. inwestycji pieniędzy w tak naprawdę nieistniejące inwestycje. Musimy być bardzo uważni, czytać między wierszami oraz w bardzo krytyczny i zdystansowany sposób podchodzić do niepokojąco korzystnych ofert.”
– dodaje. Posłuchajcie rozmowy!
Relację przygotował Paweł Obrycki. Organizatorzy zapowiadają kolejną odsłonę debaty, która planowana jest w semestrze letnim. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału!