Legia Akademicka to jeden z najważniejszych programów Ministerstwa Obrony Narodowej. Stąd wywodzą się kandydaci na podoficerów i oficerów rezerwy. 13 grudnia w Kortowie można było szczegółowo zapoznać się z jego atutami. Ale też spotkać żołnierzy i zobaczyć, jakim sprzętem dysponują.
Program Legia Akademicka ma na celu odbudowę źródeł zasilania zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP w środowisku akademickim. Część teoretyczna kształcenia studentów odbywa się od kilku lat m.in. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Wojsko Polskie na terenie Biblioteki UWM przedstawia walory służby wojskowej. Przede wszystkim chcemy zaproponować studentom program Legia Akademickiej i odpowiedzieć na wszystkie ich pytania – tłumaczy por. Przemysław Domanowski, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrtutacji Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie.
Legia Akademicka to bardzo fajny program skierowany przede wszystkim do młodych ludzi – studentów i absolwentów – który pozwala stawiać pierwsze kroki w Wojsku Polskim. W czasie wolnym od zajęć jest możliwość zorganizowania przeszkolenia wojskowego. To dobra okazja do tego, żeby zdobywać stopnie wojskowe.
13 grudnia w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowano Dzień Otwarty Legii Akademickiej. Była to okazja, by porozmawiać o walorach służby wojskowej oraz poznać wojskowy sprzęt. „Mamy tu przedstawicieli 16. Dywizji Zmechanizowanej, 4. Warmińsko-Mazurskiego Brygady Obrony Terytorialnej oraz Regionalnego Centrum Informatyki. Odpowiadają oni na pytania, jak wygląda służba wojskowa, jakie są jej walory. Można na miejscu dotknąć sprzętu, którym dysponujemy na co dzień.”
„To inicjatywa nasza i Wojska Polskiego” – dodaje prof. Wiesław Bolesław Łach, kierownik Katedry Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych UWM. „Wojsko oczywiście – jak każda służba mundurowa – jest zhierarchizowane. Natomiast absolwenci tego szkolenia mają chęć służby i otwarty umysł. A nasycenie naszego regionu tymi jednostkami będzie się zwiększało.”
Jak dołączyć do programu? Posłuchajcie naszej relacji!
Relację przygotował Patryk Gąsiorowski.