Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakończyła się IX edycja konferencji „Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji”. Choć dziewiąta, to… jubileuszowa, ponieważ świętowano jej dwudziestolecie. Z tej okazji do Kortowa przyjechali językoznawcy z czołowych polskich ośrodków akademickich. Posłuchajcie naszej relacji!
Tegoroczna dwudniowa konferencja rozpoczęła się w czwartek 22 maja. Referat otwierający obrady pt. „Codzienność komunikacyjna w konkretnym felietonowym przystosowaniu” wygłosiła prof. dr hab. Maria Wojtak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. A uczestniczyli w nich także językoznawcy i językoznawczynie z kilkunastu innych ośrodków akademickich, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i oczywiście z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Spotykamy się po 20 latach od pierwszej konferencji. Natomiast jest to dziewiąta konferencja. Można więc powiedzieć, że kolejny jubileusz będzie za dwa lata, bo w takim cyklu dwuletnim się spotykamy. Język ciągle się rozwija. Ciągle pojawiają się nowe, atrakcyjne do zbadania formy. Z drugiej strony – jest też liczne grono badaczy, które nad tą najnowszą polszczyzną się pochyla. I cieszę się bardzo, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski daje przestrzeń do takiej refleksji. My otwieramy przestrzeń do refleksji. Natomiast nasi goście przyjeżdżają tu z różnymi obserwacjami. Dotyczą one m.in. komunikacji cyfrowej i tego, jak zmienia się język pod wpływem nowych mediów, nowych tekstów medialnych”
– tłumaczył językoznawca i dziekan Wydziału Humanistycznego UWM, prof. Mariusz Rutkowski.
Konferencja jest wydarzeniem naukowym. Zgodnie ze swoją nazwą zgromadziła językoznawców, którzy zainteresowani są wszystkimi zjawiskami w języku, tekście i komunikacji. Czyli konferencja ma dość szeroką formułę, ponieważ mogą się na niej dobrze odnaleźć zarówno osoby, które interesuje gramatyka (system językowy, przeobrażenia w tym systemie, tendencje w systemie językowym), jak i osoby zainteresowane przemianami w komunikacji czy tekstem. To ważne wydarzenie, bo przyjeżdżają do nas naukowcy ze wszystkich największych ośrodków akademickich w Polsce”
– mówiła naszej reporterce prof. Iza Matusiak-Kempa, dyrektor Instytutu Językoznawstwa UWM.
O swoim referacie zatytułowanym „Kulturowe i neurobiologiczne uwarunkowania zmian w zachowaniach językowych Polaków na przełomie wieków” opowiedziała nam także prof. Jolanta Panasiuk. Posłuchajcie!
Organizatorem konferencji był Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A relację przygotowały: Małgorzata Kamińska i Weronika Tarasiewicz.