17 ras owiec i 9 ras kóz i jeszcze dwie niezwykle urocze alpaki – Coco i Luna. Taka gromadka zwierząt (licząca około 80 sztuk) znajduje się w Laboratorium Dydaktyczno-Badawczym Katedry Hodowli Owiec i Kóz na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie. Każdy może je odwiedzić. A dlaczego warto to zrobić? Sprawdzić postanowił to Piotr Szauer.
Katedra Hodowli Owiec i Kóz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie może szczycić się swoją bazą dydaktyczno-badawczą zlokalizowaną przy ul. Słonecznej. Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze stanowi integralną część Ośrodka Oceny Surowców Pochodzenia Zwierzęcego utworzonego w 2012 roku. To nowoczesny obiekt przystosowany zarówno do realizacji procesu dydaktycznego, jak i prowadzenia badań naukowych.
W Laboratorium Zwierzęcym realizowane są zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa i Wydziału Nauki o Żywności. Odbywają oni tutaj także praktyki. Kształcenie na kierunkach związanych z chowem i hodowlą zwierząt jest specyficzne i trudno sobie wyobrazić ten proces bez możliwości bezpośredniego z kontaktu z nimi. Dlatego w Laboratorium Zwierzęcym zgromadzono większość występujących w Polsce ras owiec i kóz. Ale każdy kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce, spotka tam również dwie urocze alpaki. Coco i Luna trafiły do Kortowa przed rokiem.
Rozmawialiśmy z prof. Janem Micińskim (kierownikiem Katedry Hodowli Owiec i Kóz), dr inż. Iwoną Chwastowską-Siwiecką (prodziekan ds. kształcenia WBZ) oraz opiekującym się zwierzętami w Laboratorium mgrem inż. Robertem Fałkowskim. Posłuchajcie!