RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Otwarty Budżet Akademicki – drugi raz na UWM!

Napisane przez dnia

Do 25 stycznia studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą zgłaszać projekty w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Na ich realizację uczelnia przeznaczy w tym roku pół miliona złotych. Posłuchajcie, jakie warunki należy spełnić!

Dlaczego uczelnia wychodzi z taką inicjatywą?

Przede wszystkim dlatego, że chcielibyśmy budować wspólnotę wokół wspólnych celów – tłumaczy Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Każdy z nas pracując tutaj, studiując i spędzając dużo czasu (część swojego życia) pewnie dostrzega różnego rodzaju mankamenty, które wymagałyby poprawy – tak, aby to miejsce pracy i studiowania było jak najlepsze i jak najbardziej przyjazne.

Nowością w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego jest fakt, że zgłaszane projekty muszą wpisywać się w cele zrównoważonego rozwoju. „Jakiś czas temu opublikowaliśmy nas manifest związany z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. Kontynuujemy tę ideę Green University. Ale Zielony Uniwersytet to jest część tego, co chcielibyśmy robić. Zrównoważony rozwój to coś więcej. Skupiamy się na tym, żeby zadbać o dobrostan nasz i naszej planety.”

Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

 

Do  realizacji  ze  środków  OBA  UWM  mogą  być  zgłaszane  wyłącznie  projekty  o charakterze infrastrukturalnym – projekty inwestycyjne lub remontowe, bez możliwości zgłaszania tzw. projektów „miękkich”, jak wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne. Zgłoszony projekt musi spełniać następujące kryteria:
– czas realizacji nie dłuższy niż jeden rok kalendarzowy
– gwarantować trwałość przez okres minimum 3 lat
– uwzględniać kryterium gospodarności i nie generować nieracjonalnych kosztów eksploatacyjnych po zrealizowaniu projektu
– przynosić  korzyści  społeczności  akademickiej,  spełniać  kryterium ogólnodostępności
– zgodność  z  przepisami  prawa  powszechnie  obowiązującego  i  aktami wewnętrznymi UWM
– zgodność z wybranymi celami zrównoważonego rozwoju.

Powody, które mogą spowodować niedopuszczenie do głosowania wybranych projektu:
– sprzeczność  z  Regulaminem  (np.  brak  spełnienia  wymogu  trwałości,  brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku kalendarzowego)
– lokalizacja projektu nie jest zgodna z planami inwestycyjnymi   Uczelni,   a wnioskodawca nie wyraża zgody na jej zmianę
– istnieją zastrzeżenia co do kwestii estetycznej projektu.

O konkursie rozmawialiśmy także z Kanclerzem UWM – Bogusławem Stecem.

 

 

Projekty zgłaszać można do 25 stycznia. Zgłoszone wnioski przejdą weryfikację, a następnie (w dniach 20-26 lutego) zorganizowane zostanie głosowanie, w którym udział będą mogli wziąć wszyscy studenci, doktoranci i pracownicy. Wyniki poznamy 28 lutego 2024 roku.

Więcej informacji na stronie: oba.uwm.edu.pl


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist