Za nami ostatni już w tym roku akademickim (ale za to podwójny!) wernisaż w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym „Stara Kotłownia”. O prezentowanych tam pracach wrocławskich artystów opowiedziała nam dr Anna Drońska.
14 czerwca w przestrzeni galerii Wydziału Sztuki odbył się wernisaż dwówch odrębnych wystaw, dla których wspólnym mianownikiem jest nazwisko Magdaleny Wosik ? jednej z prowadzących Pracownię Książki w ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.
?BOOKmacherzy. Pracownia Książki prezentuje?? to wystawa prac studentów i prowadzących tytułową Pracownię Książki, działającą w ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. „To już XIV odsłona BOOkmacherów od 2016 roku, kiedy po raz pierwszy z wielkim rozmachem pochwaliliśmy się książkami powstającymi w naszej Katedrze, prezentując je we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki” – informują autorzy. W Olsztynie obok plansz ze zdjęciami dokumentującymi obiekty, zobaczyć można także bogaty zbiór autorskich filmów prezentujących studenckie książki. „Przedstawiamy całkiem pokaźny już zestaw książkowych kalendarzy, ponieważ takie zadanie podejmują od kilku lat wszyscy studenci trafiający do pracowni na III roku studiów i realizujący go w czasie jednego semestru. To m.in. kalendarze inspirowane sennikiem, studenckim indeksem czy księgą zagrożonych gatunków zwierząt, kalendarze po prostu pięknie ilustrowane grafikami i te koncentrujące się na komforcie użytkownika: funkcjonalne i często ascetyczne w formie? Prezentujemy także tomiki poezji, opracowania graficzne klasycznych i współczesnych tekstów.”
Szczególnie interesujące będzie dla oglądających wystawę porównanie, jak ten sam tytuł wygląda w graficznych interpretacjach przygotowanych przez różnych autorów. Wystawa obejmuje zarówno realizacje kursowe z III i IV roku, jak i prace dyplomowe powstałe we wspomnianej Pracowni. A jej dopełnieniem są zdjęcia wybranych projektów książkowych autorstwa prowadzących Pracownię Książki: Magdaleny Wosik, Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej oraz Karoliny M. Wiśniewskiej.
Natomiast ?Stare i nowe plakaty. Magda Wosik? ? to zestaw prac, które w większości zaprojektowałam na konkursy. „Część z nich nagrodzono i wydrukowane w większym nakładzie pojawiały się w przestrzeni miejskiej, inne trafiły do szuflady i chętnie się nimi dzielę przy takich, jak ta, okazjach” – tłumaczy autorka. „Zebrałam głównie plakaty kulturalne i społeczne, wśród nich wiele poświęconych wydarzeniom związanym z Wrocławiem. Zdecydowałam także, aby dołączyć całkiem pokaźny, choć niepełny, zbiór prac anonsujących moje autorskie wystawy – w tym plakat ?Lew się leni, słoń się słania? – do wystawy ilustracji, z którą gościłam w olsztyńskiej Galerii Amfilada na przełomie 2021 i 2022 roku. Wybrałam te stare i nowe prace, które szczególnie lubię. Zwłaszcza plakaty energetyczne i pulsujące kolorem traktuję jako nośniki mojego przesłania dla świata: bądźmy (mimo wszystko) optymistami!” – dodaje Magdalena Wosik.
O obu wystawach w studiu Radia UWM FM opowiadała dr Anna Drońska z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Rozmawiała z nią Ania Makarewicz. Posłuchajcie!
Ostatniemu już w tym roku akademickim wernisażowi towarzyszył także koncert. W środę 14 czerwca „Pieśni o miłości” wykonały wspólnie: prof. Hanna Zajączkiewicz oraz dr hab. Zofia Antes.