RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Podaruj krew, podaruj życie!

Written by on

Krew potrzebna jest zawsze. Ratuje życie! W Olsztynie możecie oddać ją m.in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Malborskiej 2. Regularnie krwiobus pojawia się także w Kortowie. Jak do tego się przygotować? Kto może to zrobić? Na czym polega praca w RCKiK? Posłuchajcie relacji Magdaleny Podsiadłowicz i Barbary Czajki. Posłuchajcie!

 

 

Oddanie krwi to akt niezwykłej odwagi i dobroci, który dla wielu osób staje się wybawieniem w najtrudniejszych chwilach. W Olsztynie możesz stać się bohaterem, odwiedzając Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) przy ul. Malborskiej 2. Możesz również skorzystać z mobilnego punktu poboru krwi, który regularnie pojawia się w Kortowie. Każda kropla krwi jest bezcenna – może ocalić czyjeś życie.

Nie musisz przygotowywać się dużo wcześniej, by pomóc innym, ale kilka rzeczy warto mieć na uwadze. Najważniejsze byś czuł się dobrze i nie przechodził w ostatnim czasie infekcji. Dzień przed oddaniem krwi unikaj tłustych potraw i alkoholu – pozwól swojemu organizmowi funkcjonować lekko i naturalnie. W dniu wizyty w centrum zjedz lekkie i energetyczne śniadanie i wypij dużo wody. Weź ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Krwiodawcą może zostać osoba w wielu od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg, zdrowa i bez przeciwwskazań medycznych. To proste, a jednocześnie ogromnie ważne – dajesz komuś szansę na zdrowie, a nawet życie.

Wielu z nas zastanawia się, co dzieje się z oddaną krwią po opuszczeniu Regionalnego Centrum. Tymczasem za kulisami toczy się nieustanna praca – procesy przechowywania, analizy i dystrybucji składników krwi do szpitali. Jak opowiadają Mateusz Florczyk i Miłosz Dąbrowski z RCKiK, to wymagające zajęcie, w którym precyzja, odpowiedzialność i zaangażowanie grają pierwsze skrzypce. Każda donacja to nadzieja, a każdy jej etap wymaga niezwykłej staranności.

Oddawanie krwi to coś, co warto robić nie tylko od święta. Świąteczny czas może być inspiracją do dobrego uczynku, a potrzeba krwi nie zna kalendarza. Każda kropla ma znaczenie każdego dnia w roku. Warto aby ten gest stał się częścią codziennej troski o innych – nie tylko wyjątkowym wydarzeniem. Święta przypominają nam o dzieleniu się, ale prawdziwą siłą jest pomaganie regularnie, kiedy tylko możemy.

Krew to dar, który nie ma sobie równych – jest niezastąpiona i bezcenna. Oddając ją dajesz komuś szansę na zdrowie, a często także na życie. To nie tylko akt pomocy, ale realne działanie, której przynosi wymienne efekty. Odwiedź Regionanle Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, zrób coś niezwykłego i przekonaj się, jak wielką wartość ma Twoja decyzja.

Z Mateuszem Florczykiem i Miłoszem Dąbrowskim z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa spotkały się nasze reporterki. Posłuchajcie ich relacji!

 

 

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa warto odwiedzić 6 grudnia. Niezależnie, jaki składnik krwi oddacie, niezależnie gdzie chcecie oddać krew, Mikołaj wie, że każdy krwiodawca to wzór do naśladowania i z tego powodu będzie miał dla Was prezenty. Podobno w RCKiK pojawi się osobiście, więc bądźcie czujni!

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published.



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist