RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Podsumowanie Roku Immanuela Kanta na UWM

Written by on

Kończy się 2024 rok, w którym na Warmii i Mazurach szczególnie wspominaliśmy postać Immanuela Kanta. Niemiecki filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli oświecenia urodził się 300 lat temu w Królewcu. Tę okrągłą rocznicę świętował m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurki w Olsztynie. Kilka okolicznościowych wydarzeń przygotowali studenci i naukowcy z Instytutu Filozofii. O czym opowiedział nam jego dyrektor prof. Mirosław Pawliszyn.

 

 

Pierwsze wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Immanuela Kanta na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zorganizowano wiosną.

Rozpoczęliśmy te obchody w kwietniu podczas publicznego czytania dzieła Kanta „Co to jest oświecenie?”. Ciekawostką jest to, że czytaliśmy to dzieło w różnych językach – nie tylko po polsku, ale również po angielsku, niemiecku, ukraińsku i po francusku. To było ważne i niecodzienne wydarzenie. Na przełomie kwietnia i maja (w ramach takich cyklicznych rocznic filozoficznych w naszym instytucie) odbyło się spotkanie z udziałem licznej publiczności i publiczna dyskusja: „Czy Kant był rzeczywiście wielkim filozofem?”. Wypowiadali się nie tylko filozofowie, ale również historycy, literaturoznawcy i faktycznie zdania były zbliżone, bo wszyscy twierdzili, że Kant wielkim filozofem był. Poza tym w ramach otrzymanego grantu  nasze Koło Inicjatyw Filozoficznych organizowało cykliczne spotkania w szkołach poświęcone Kantowi. Zaprezentowana została również wystawa, na której młodzież przedstawiła swoje wizje artystyczne, malarskie tej postaci”

– przypomina prof. Mirosław Pawliszyn. Kulminacją obchodów było jesienne międzynarodowe sympozjum „Immanuel Kant w przestrzeni naukowej i edukacyjnej”.

Łączyli się z nami naukowcy z Chile, Brazylii, Grecji, Niemiec a wykład inauguracyjny wygłosił pan prof. Emmanuel Picavet z francuskiej Sorbony. To były dwa dni poświęcone Kantowi – analiza jego filozofii i różnie spojrzenia na tę postać. Z pewnością nasz Uniwersytet podkreślił znaczenie Immanuela Kanta właśnie w tym wymiarze intelektualnym, zwłaszcza filozoficznym. Te wątki kantowskie wydobywały się raz po raz i podkreślały jego olbrzymie znaczenie dla kwestii pokoju, wojny, również tego, że stał się inicjatorem idei zjednoczonej Europy”

– dodaje dyrektor Instytutu Filozofii UWM.

 

 

Przypomnijmy, że podobizna Immanuela Kanta znalazła się w tym roku także na muralu zdobiącym ścianę budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tak w głosowaniu zadecydowali studenci (wybierając także postaci Witolda Gombrowicza, Marii Zientary-Malewskiej, Wisławy Szymborskiej oraz Virginii Woolf). Mocnym akcentem wpisującym się w obchody roku wybitnego filozofa na Warmii i Mazurach był także wykład pt. „Kant. Albertyna… Olsztyn”, który podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na UWM wygłosił prof. Norbert Kasparek.

 

 

Dodajmy, że niedawno Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydował, że 2025 rok będzie w naszym regionie Rokiem 500-lecia hołdu pruskiego. W przyjętym stanowisku radni argumentują, że wydarzenie sprzed pół tysiąca lat ukształtowało historię obecnych terenów Warmii, Mazur i Powiśla. Zaplanowane na kolejne miesiące wydarzenia mają być okazją do celebrowania sukcesów polskiej kultury, nauki, samorządu i gospodarczego rozwoju.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist