„Problemy inżynierii” – to hasło konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 12-14 czerwca z okazji 55-lecia Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W wydarzeniu udział wzięło ponad stu naukowców z większości uczelni technicznych w Polsce.
Tytuł konferencji jest bardzo szeroki. Chodziło o to, żeby przyjechało do nas jak najwięcej osób. Wiadomo, że w każdej nauce są problemy. Tym się zajmuje nauka – rozwiązywaniem problemów! – podkreślał przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, prof. Sławomir Wierzbicki.
Problematyka konferencji to przede wszystkim problemy szeroko rozumianej inżynierii mechanicznej, która łączy w sobie kilka takich mniejszych grup. Druga problematyka to inżynieria materiałowa. Ale rozmawialiśmy również o automatyce, sterowaniu, energetyce – także tematyka konferencji była naprawdę szeroka. Gościliśmy osoby z praktycznie wszystkich politechnik w Polsce, przedstawicieli uniwersytetów, jak również instytutów badawczych i Polskiej Akademii Nauk.
Z prof. Sławomirem Wierzbickim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Wydział Nauk Technicznych powstał w 1969 roku jako Wydział Mechaniczny i pod tą nazwą funkcjonował przez pierwsze 30 lat swojego istnienia, najpierw w strukturze Wyższej Szkoły Rolniczej, a od 1972 r. w strukturze organizacyjnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Dopiero po utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został przemianowany na Wydział Nauk Technicznych i tak funkcjonuje już od 25 lat.
W jubileuszu wydziału udział wziął prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który podkreślił, że 2024 rok jest rokiem wielkich jubileuszy, m.in. przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. „To też święto naszego Uniwersytetu, które obchodzi 25-lecie istnienia. Także nasze wydziały świętują w tym roku swoje jubileusze. Do ich grona dołączył właśnie Wydział Nauk Technicznych. Dla nas jest to bardzo ważne, że w strukturze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mamy tę część politechniczną. Kiedy powstawał UWM, zamysł był taki, aby wyróżniał się spośród innych i reprezentował wszystkie dziedziny nauki. To wielka zaleta i potencjał naszej uczelni” – podkreślał rektor, po czym skierował swoje słowa do dziekana Adama Lipińskiego.
Z okazji 55-lecia wydziału oraz 25-lecia UWM i WNT w strukturze uczelni – życzę, aby wydział dalej się rozwijał tak dynamicznie jak dotychczas i powiem trochę przewrotnie: aby UWM nigdy nie dogonił WNT, co oznacza, że wydział będzie wiecznie trwał. Władze uczelni nie zapominają o waszym wydziale i będziemy wspierać jego rozwój, jak tylko będziemy mogli.
W uroczystościach udział wzięło wielu znamienitych gości. Wśród nich znalazło się dwóch doktorów honoris causa UWM: prof. Rudolf Michałek oraz prof. Jan Kiciński. Głos zabrali także Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski oraz Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.
Relację z konferencji znajdziecie także na stronie uczelni.