19 lutego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się kolejna Gala Nauki Polskiej. Wydarzenie było okazją do uhonorowania wybitnych naukowców. W gronie nagrodzonych znalazł się m.in. prof. Andrzej Koncicki – były dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Foto: Mikołaj Kuras
To właśnie nauka jest kluczem do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego kraju. Dzięki niej możemy odpowiadać na wyzwania współczesności, budować innowacyjną gospodarkę i poprawiać jakość życia milionów Polaków”
– mówił podczas tegorocznej Gali Nauki Polskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.
Nieprzypadkowo Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest 19 lutego – to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych. Tegoroczna gala miała również szczególny wymiar ze względu na jubileusz 80-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który obok ministerstwa był gospodarzem wydarzenia.
Kulminacyjnym momentem Gali Nauki Polskiej było wręczenie Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przyznane zostały w pięciu kategoriach:
– 20 nagród za całokształt dorobku,
– 33 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
– 4 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej,
– 6 nagród za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej,
– 2 nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie organizacyjnej.
W sumie wyróżniono 150 osób. W tym gronie znalazł się prof. Andrzej Koncicki. Były dziekan (w latach 2005–2006 i 2008–2016) oraz prodziekan (1999–2005 i 2016–2020) Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a także prorektor (2006–2008) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został nagrodzony za całokształt swojego dorobku. To wybitny specjalista w zakresie chorób zakaźnych i chorób ptaków, który pełnił m.in funkcje przewodniczącego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, prezesa (2009–2012) i wiceprezesa (2007–2009) Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (w 2016 roku otrzymał tytuł honorowego członka tej organizacji). Ponadto od 2019 roku był członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.
Państwa osiągnięcia dowodzą, że polska nauka jest na światowym poziomie, a nasze uczelnie nieustannie się rozwijają. Zaangażowanie każdego z Państwa ma realny wpływ nie tylko na rozwój technologii, medycyny, gospodarki czy edukacji, ale także na codzienne życie milionów Polaków”
– podkreślał minister Marcin Kulasek, dziękując nagrodzonym za ich wkład w rozwój nauki.
Źródło: gov.pl