RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Prof. Dawid Larysz „Osobowością Warmii i Mazur”

Napisane przez dnia

W piątek 29 listopada w kortowskim Centrum Konferencyjnym odbyła się jubileuszowa 30. Gala „Osobowość Roku Warmii i Mazur”. Kapituła Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu jedną z nagród (w kategorii: nauka) przyznała w tym roku prof. Dawidowi Laryszowi z Katedry Pediatrii Klinicznej Collegium Medicum UWM, który kieruje także Kliniką Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Został on doceniony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny, w tym wdrażanie nowatorskich metod w neurochirurgicznym leczeniu kraniosynostoz u dzieci.

 

 

Prof. Dawid Larysz to specjalista z zakresu neurochirurgii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Zasłynął nowatorskimi operacjami głowy i szyi przeprowadzanymi w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży (której pracą kieruje) jest ośrodkiem eksperckim dla chorób rzadkich – zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Wykonuje się tam kilkaset zabiegów rocznie, zaś w części neurochirurgicznej – ponad sto. Jej pacjentami są dzieci, których inne szpitale często nie są w stanie leczyć – z powodu braku sprzętu lub braku doświadczenia.

Pracujemy zespołowo. To ogromna duma – uzyskać taką statuetkę. Ale ona prowokuje nas do dalszej pracy. Myślę, że to jest najważniejsze – żebyśmy się nie zatrzymywali, żebyśmy mogli iść dalej i skuteczniej, lepiej, bezpieczniej, szybciej leczyć dzieci. A to właśnie tutaj – na Warmii – jest możliwe. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie mamy tak wysokospecjalistyczny szpital, w którym możemy leczyć choroby regionu głowy i szyi u dzieci. Jest to ośrodek referencyjny – jedyny w Polsce – Ministerstwa Zdrowia i jeden z kilku tego typu szpitali w Europie. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że te zabiegi, które wykonujemy tutaj, to leczenie jest leczeniem w stu procentach porównywalnym z tym, które dostają dzieci w Oxfordzie, Londynie, Paryżu czy innych tego typu ośrodkach na świecie”

– podkreślał prof. Larysz po odebraniu nagrody Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. A zapytany o dalsze plany, odpowiada:

Moim marzeniem jest wprowadzenie jeszcze bardziej skutecznych i mniej inwazyjnych metod leczenia. Po pierwsze – planowanie przedoperacyjne w wirtualnej rzeczywistości. Byłem właśnie na spotkaniu z dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki naszego uniwersytetu. Z grupą zapalonych studentów pracujemy nad goglami rozszerzonej rzeczywistości, po to, żeby te nasze plany można było wprowadzić na salę operacyjną. Pracujemy również z innymi ośrodkami – takimi, jak Politechnika Częstochowska czy Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska – po to, żeby stworzyć symulację tych zabiegów, zanim pójdziemy do stołu operacyjnego. Dlaczego to jest ważne? Operujemy bardzo małe dzieci (czasami kilkumiesięczne, czasami kilkunastotygodniowe).  Te dzieci, spędzając każdą minutę dłużej na stole operacyjnym, ryzykują różnego rodzaju powikłania. A w komputerze możemy zastanowić się nad tym, który wariant operacji dla tego konkretnego dziecka będzie najlepszym, co powoduje, że możemy leczyć je bezpieczniej i skuteczniej.”

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

 

 

Kapituła Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu od 1994 r., przyznaje co roku tytuł „Osobowość Roku Warmii i Mazur” osobom spoza biznesu, które wyróżniły się na niwie kultury, nauki i działalności społecznej na rzecz rozwoju oraz promowania naszego regionu. Tradycją stało się także przyznawanie statuetki „Honorowa Osobowość Roku Warmii i Mazur” osobom, które wniosły niekwestionowany wkład w rozwój Polski.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist