RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Prof. Magdalena Krajewska-Włodarczyk: Musimy odważnie patrzeć w przyszłość!

Napisane przez dnia

Prof. Magdalena Krajewska-Włodarczyk jest specjalistką z zakresu reumatologii i chorób wewnętrznych, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie reumatologii na Warmii i Mazurach. Pracuje w Miejskim Szpitalu Zespolonym i na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A od 1 września pełni funkcję Prorektorki ds. Collegium Medicum UWM. O wyzwaniach, które stoją przed olsztyńską medycyną opowiedziała Piotrowi Szauerowi.

 

 

Jak prof. Magdalena Krajewska-Włodarczyk zareagowała na propozycję objęcia funkcji Prorektorki ds. Collegium Medicum UWM?

Z pewnością było dużo niepokoju. Co prawda to są pierwsze godziny mojego funkcjonowania tu, więc jeszcze nie wszystko wiem. Ale spotykam się z ogromnym wsparciem i to mnie nastraja bardzo pozytywnie. Ale wiem, że będzie potrzebne bardzo dużo pracy, żeby Collegium Medicum funkcjonowało nadal w sposób, który będzie zadowalał Uniwersytet – studentów i pracowników” – podkreśla.

Prof. Krajewska-Włodarczyk dodaje, że podstawowe zadania to: rozwój kadry naukowej, pozyskiwanie nowych pracowników badawczych i kształcenie studentów.

Zadaniem Collegium Medicum jest również codzienna praca kliniczna, praca przy pacjentach, którym musimy zapewnić najlepszą opiekę.”

Władze uczelni coraz głośniej mówią także o potrzebie utworzenia silnego, regionalnego szpitala akademickiego.

Taki szpital jest koniecznością! Nasze marzenie – z punktu widzenia Uniwersytetu – nie do końca jest marzeniem właścicieli pozostałych szpitali działających w Olsztynie. Natomiast wszyscy zdajemy sobie sprawę, że musi tu powstać wielka, akademicka, przyszłościowa jednostka, która będzie spełniała standardy nie XXI a XXII wieku. Musimy odważnie patrzeć w przyszłość, a nie zostawać na poziomie infrastruktury czy rozwiązań, które funkcjonują już od jakiegoś czasu.”

Nowa prorektorka UWM podkreśla, że olsztyńska medycyna już dziś ma się czym chwalić. Dumni powinniśmy być m.in. z naszych studentów i absolwentów.

Nasi studenci w ostatniej sesji egzaminacyjnej byli najlepsi w lekarskim egzaminie końcowym, który jest przepustką do otwierania specjalizacji i zatrudnia w ramach umów rezydenckich w jednostkach szpitalnych. Naprawdę – jeśli chodzi o kształcenie, absolutnie nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń co do naszej pozycji w świecie klinicznym.”

A czy Collegium Medicum UWM będzie także poszerzać swoją ofertę kształcenia?

Tak! Ale będziemy na pewno mocno analizowali potrzeby. Nie ma potrzeby tworzenia nowych kierunków, jeśli nie ma nie zapotrzebowania. Będziemy także myśleć o kształceniu podyplomowym w innych specjalizacjach dla lekarzy. Natomiast muszę powiedzieć, że obecna oferta i jakość kształcenia Collegium Medicum UWM jest bardzo dobra.”

Z prof. Magdaleną Krajewską-Włodarczyk spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

 

Prof. Magdalena Krajewska-Włodarczyk ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. W 2013 roku obroniła pracę doktorską „Występowanie zespołu metabolicznego i zaburzeń metabolicznych u chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów”, a w 2019 roku habilitowała się na podstawie dorobku naukowego i pracy zatytułowanej „Ocena zmian aparatu paznokciowego w przebiegu łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów”. Od 1 czerwca 2017 roku jest Koordynatorem Kliniki Reumatologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, którą prężnie rozwija. Jest również konsultantem wojewódzkim w dziedzinie reumatologii.


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist