1 września na stanowisko Prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powołana została prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska. Do tej pory związana była z Wydziałem Nauk Ekonomicznych. Przez ostatnie cztery lata pełniła tam funkcję dziekana, a wcześniej także prodziekana ds. studenckich. W latach 2020-2024 przewodniczyła również Senackiej Komisji do spraw Rozwoju Uczelni i Finansów.
Zainteresowania naukowo-badawcze prof. Marioli Grzybowskiej-Brzezińskiej koncentrują się wokół dwóch obszarów. To uwarunkowania zachowań konsumentów na rynku produktów żywnościowych oraz badania z zakresu źródeł konkurencyjności przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych. Jest autorką lub współautorką ponad stu trzydziestu oryginalnych publikacji naukowych. Odbyła kilka staży naukowych na uniwersytetach m.in. w USA, Niemczech, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainie. Z olsztyńską uczelnią związana jest od ponad 30 lat. W Akademii Rolniczo-Technicznej studiowała technologię żywności i żywienie człowieka. Po obronie pracy magisterskiej związała się zawodowo z ówczesnym Wydziałem Zarządzania. W latach 2002-2019 była zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Analizy Rynku i Marketingu Wydziału Nauk Ekonomicznych. Pełniła tam także funkcję prodziekana ds. studenckich na następnie (w latach 2020-2024) – dziekana.
Nowa prorektor podkreśla, że doświadczenie, które zdobyła m.in. kierując pracą Senackiej Komisji do spraw Rozwoju Uczelni i Finansów, przygotowało ją do nowych wyzwań i obowiązków.
O finansach uczelni wiem już trochę. Na pewno nie wszystko. Z tego tytułu, że mam wykształcenie ekonomiczne, zarówno finanse publiczne, jak i sektor publiczny nie jest mi obcy. Sprawy i problemy uniwersytetu też nie są mi obce. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniom, które będziemy podejmować razem z kolegium rektorskim w tej kadencji.
Swoim doświadczeniem z prof. Grzybowską-Brzezińską podzielił się także prof. Mirosław Gornowicz, który przez ostanie 12 lat odpowiadał na uczelni za politykę finansową i rozwój.
Z niezwykłą dokładnością, precyzją, także kreatywnością i pięknym profilem lidera realizował tę funkcję. Te obowiązki także mi przekazał. Jako ekonomista znał te problemy i czułe punkty, jeśli chodzi o gospodarkę finansową i administrowanie budżetem uczelni. Mamy wytyczoną strategię rozwoju do 2030 roku. Będziemy ją realizować. Być może w niektórych obszarach będzie potrzebna korekta. Ale tak się zawsze dzieje. Wiemy już dzisiaj na pewno, że nie możemy się spodziewać wzrostu subwencji. Czasy rzeczywiście są trudne. A koszty funkcjonowania wzrastają. Konieczna jest zatem racjonalność w gospodarowaniu środkami – dobra i skuteczna polityka finansowa. Powinna ona dawać możliwość funkcjonowania, ale także rozwoju uniwersytetu.”
Z prof. Mariolą Grzybowską-Brzezińską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!