RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Prorektorzy uczelni technicznych obradują na UWM

Napisane przez dnia

Sztuczna inteligencja i aktywności studenckie – to dwa wiodące tematy spotkania prorektorów uczelni technicznych, które w dniach 21-23 września odbywa się w Kortowie. Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich integruje środowisko akademickie i stwarza forum do dyskusji o bardzo istotnych sprawach związanych z życiem uczelni. Na przykład podczas pandemii Covid-19 spotkania te pomogły wypracować rozwiązania, które stały się antidotum na szereg problemów związanych z nagłym i niespodziewanym wprowadzaniem nauki zdalnej.

Tematów związanych z obszarem kształcenia czy spraw studenckich nigdy nie brakuje. Na tej konferencji będziemy mówili o sztucznej inteligencji i jej wpływie na kształcenie akademickie. Ostatni raz widzieliśmy się w tym gronie pięć miesięcy temu i wtedy większość postrzegała ją jako zagrożenie i niebezpieczeństwo, a dzisiaj to podejście zaczyna się zmieniać i ewoluuje w tę stronę, aby uczyć młodych ludzi, co sztuczna inteligencja oferuje i jak w mądry sposób można z niej skorzystać – tłumaczy prof. Paweł Wysocki, prorektor ds. kształcenia UWM.

 

 

Tymczasem prorektor ds. studenckich UWM, prof. Sławomir Przybyliński, zapowiadał, że jednym z poruszanych tematów, jeśli idzie o sprawy studenckie, będzie aktywność żaków w organizacjach studenckich.

Okazuje się, że bardzo często mamy wspólne sprawy i problemy, dlatego staramy się układać program w taki sposób, abyśmy dyskutowali o tym, co nas wszystkich interesuje. Jeśli chodzi o sprawy studenckie, to poruszymy m.in. temat bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni akademickiej oraz współpracy z organizacjami studenckimi. Porównamy nasze doświadczenia z tym, jak to wygląda na uczelniach technicznych i będziemy się zastanawiali, co zrobić, aby zachęcić młodych ludzi do włączania się w życie takich organizacji. To jest bardzo ważne, ponieważ to studenci kreują życie uczelni i bez nich ona by nie istniała.

 

 

Sprawom studenckim będzie poświęcony jeden z trzech paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w piątek. Ponadto uczestnicy będą rozmawiali o inkluzywności, równości i bezpieczeństwie oraz o wspomnianej przez prorektora Wysockiego sztucznej inteligencji, a konkretnie szansach i wyzwaniach, jakie stwarza.

Rozmaite narzędzia typu generatory treści takie jak chat GPT są wyzwaniami w wielu obszarach naszego życia. Z jednej strony chodzi o to, aby skorzystać z możliwości, jakie one dają, a z drugiej ograniczyć ich negatywne skutki. Chcemy poświęcić sporo czasu na dyskusję o tym – zauważył prof. Wojciech Łużny z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

 

Prof. ZUT dr hab. Arkadiusz Terman, prorektor ds. Studenckich z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zwrócił z kolei uwagę na to, aby znaleźć sposoby na dostrzeżenie tych najaktywniejszych studentów, którzy pracują np. na rzecz samorządu.

Chcemy dzisiaj rozmawiać o studentach, którzy pracują w samorządzie i często zaniedbują przez to naukę. Chcielibyśmy im pomóc i wynagrodzić pracę społeczną. Takie osoby charakteryzują się żyłką aktywisty, społecznika i poświęcają na to dużo czasu wolnego, ale znajdują się niejako na drugim planie. Ponadto będziemy rozmawiać o wszelkich organizacjach studenckich – kołach naukowych, chórach, zespołach, bo kultura studencka jest bardzo istotna. Nie jest tajemnicą, że studia to nie tylko nauka – dodał prof. Arkadiusz Terman.

 

 

Oprócz oficjalnych dyskusji prorektorzy zwiedzą Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Gietrzwałd, gdzie zjedzą obiad w tradycyjnej karczmie warmińskiej. Jak zapewniali nas przybyli do Olsztyna goście, w tego typu nieformalnych sytuacjach rodzą się niekiedy najlepsze pomysły.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska („Wiadomości Uniwersyteckie”).


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist