Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Radiowe Koło Naukowe „Eter” oraz Radio UWM FM zapraszają do udziału w konferencji „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Wydarzenie zaplanowane jest na 25 października i będzie połączone z jubileuszem 70-lecia Radia Kortowo.
Radio studenckie to dziś nie tylko rozgłośnie koncesjonowane, ale też stacje internetowe, nadające na żywo i publikujące audycje w postaci podcastów. Program stacji studenckich ma często charakter eklektyczny i alternatywny dla stacji komercyjnych.
Pierwsze radiowęzły studenckie w Polsce pojawiły się na początku lat pięćdziesiątych na osiedlach akademickich, w 1951 roku powstał białostocki Radiosupeł, a w 1952 roku Radio Akademik na Politechnice Warszawskiej. W 1954 roku uruchomiono Radiowęzeł Kortowo przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W tym roku obchodzimy więc 70-lecie radia studenckiego w Kortowie.
Kablowy system dystrybucji programu stawał się jednak przestarzały i coraz mniej popularny, zwłaszcza na początku lat 90-tych XX wieku. Pierwszym radiowęzłem studenckim, który zdecydował się na uruchomienie nadajnika było Radio Afera z Poznania (wrzesień 1990 roku). Koncesje stacjom studenckim przyznano jednak dopiero w 1994 roku. Pierwszym internetowym radiem studenckim było Radio SAR z Gdańska, które rozpoczęło nadawanie w 2002 roku. W 2021 roku w Polsce koncesję na nadawanie akademickie miało 9 stacji. Liczba stacji nadających jedynie w Internecie oscylowała wokół 30.
Choć stacje studenckie od dekad stanowią ważny element krajobrazu medialnego, to wciąż niewiele o nich wiadomo. Dlatego serdecznie zapraszamy 25 października do Olsztyna na konferencję radia studenckiego – „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Jej celem jest prezentacja działalności studenckich rozgłośni radiowych, integracja środowiska mediów studenckich oraz dyskusja o wyzwaniach, przed którymi rozgłośnie stoją.
W konferencji uczestniczyć można w dwóch trybach: biernym lub czynnym. Aby wziąć w niej udział należy wypełnić FORMULARZ zgłoszeniowy i przesłać go do 1 października 2024 r.
Udział czynny ma dwa warianty:
– przedstawienie referatu naukowego
– prezentacja swojej stacji
Referaty naukowe nie powinny przekraczać 15 minut, a przedmiotem naukowej refleksji mogą być:
– historia radiofonii studenckiej w Polsce i na świecie;
– wyzwania przed którymi stoją media studenckie;
– misja, cele, funkcje radia studenckiego;
– gatunki audialne;
– podcasting i podcasting studencki;
– studenccy odbiorcy treści audialnych;
– edukacja audialna;
– przyszłość dziennikarstwa radiowego.
Prezentacje multimedialne do wystąpienia prezentującego referat należy nadesłać na maila konferencyjnego (konferencja.eter@gmail.com) do 1 października 2024 r.
Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z dr Magdaleną Szydłowską z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie – opiekunką Radiowego Koła Naukowego „Eter”.
Przedstawicieli studenckich rozgłośni radiowych zapraszamy do tego, aby opowiedzieli nam o swoich stacjach. Prezentacje rozgłośni powinny trwać do 7 minut. Swoją rozgłośnie można zaprezentować osobiście poprzez prezentacje multimedialną i komentarz lub zaprezentowanie materiału audio bądź audio-wideo.
Jeśli stacja nie ma możliwości wysłania reprezentacji na konferencję, ale chce się zaprezentować istnieje możliwość nadesłania plików audio lub audio-wideo, które wyświetlimy podczas panelu konferencyjnego. Pliki nadesłać należy do 1 października 2024 r. na konferencyjnego maila (konferencja.eter@gmail.com).
Bierni uczestnicy nie muszą wcześniej deklarować swojej obecności. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Czynne uczestnictwo w konferencji również jest darmowe!
70 LAT RADIA KORTOWO!
Konferencja rozpocznie się panelem wspomnieniowym o Radiu Kortowo. W planach popołudniowych jest spotkanie byłych radiowców z władzami UWM oraz wspólna kolacja. W sobotnie (26 października) przedpołudnie na antenie Radia UWM FM usłyszeć będzie także można wychowanków studenckiego radiowęzła.
Osoby, które były zaangażowane w działalność Radia Kortowo i chciałyby wziąć udział w spotkaniu zachęcamy do kontaktu – drogą mailową (70latrk@gmail.com) lub telefonicznie (785 583 701) – w terminie do 6 września.
Do udziału w spotkaniu jubileuszowym zapraszał na naszej antenie ostatni redaktor naczelny Radia Kortowo – Bartosz Tobieński. Posłuchajcie!