25 października zapraszamy do udziału w konferencji „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Wydarzenie połączone jest z jubileuszem 70-lecia Radia Kortowo. A organizują je wspólnie: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Radiowe Koło Naukowe „Eter” oraz Radio UWM FM, pod honorowym patronatem JM Rektora UWM prof. Jerzego A. Przyborowskiego.
Radio studenckie to dziś nie tylko rozgłośnie koncesjonowane, ale też stacje internetowe, nadające na żywo i publikujące audycje w postaci podcastów. Program stacji studenckich ma często charakter eklektyczny i alternatywny dla stacji komercyjnych.
Pierwsze radiowęzły studenckie w Polsce pojawiły się na początku lat pięćdziesiątych na osiedlach akademickich. W 1951 roku powstał białostocki Radiosupeł, a w 1952 roku Radio Akademik na Politechnice Warszawskiej. W 1954 roku uruchomiono Radiowęzeł Kortowo przy Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W tym roku obchodzimy więc 70-lecie radia studenckiego w Kortowie.
Kablowy system dystrybucji programu stawał się jednak przestarzały i coraz mniej popularny, zwłaszcza na początku lat 90-tych XX wieku. Pierwszym radiowęzłem studenckim, który zdecydował się na uruchomienie nadajnika było Radio Afera z Poznania (wrzesień 1990 roku). Koncesje stacjom studenckim przyznano jednak dopiero w 1994 roku. Pierwszym internetowym radiem studenckim było Radio SAR z Gdańska, które rozpoczęło nadawanie w 2002 roku. W 2021 roku w Polsce koncesję na nadawanie akademickie miało 9 stacji. Liczba stacji nadających jedynie w Internecie oscylowała wokół 30.
Choć stacje studenckie od dekad stanowią ważny element krajobrazu medialnego, to wciąż niewiele o nich wiadomo. Dlatego serdecznie zapraszamy 25 października do udziału w konferencji radia studenckiego – „Radio studenckie w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”. Jej celem jest prezentacja działalności studenckich rozgłośni radiowych, integracja środowiska mediów studenckich oraz dyskusja o wyzwaniach, przed którymi rozgłośnie stoją. W Auli im. Marii i Georga Dietrichów na Wydziale Humanistycznym UWM będzie można się także przysłuchać dyskusji naukowców z kilku ośrodków akademickich oraz poznać historię Radia Kortowo. A przedstawią ją ci, którzy tworzyli ten radiowęzeł.
O wydarzeniu w studiu Radia UWM FM opowiadały: prof. Urszula Doliwa i dr Magdalena Szydłowska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Rozmawiał z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!
PROGRAM NAUKOWEJ KONFERENCJI RADIOWEJ „RADIO STUDENCKIE – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO”
Połączonej z jubileuszem 70-lecia radia studenckiego w Kortowie i
10-leciem Radiowego Kola Naukowego ETER
Pod Patronatem Honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM
25 października 2024 roku
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Wydział Humanistyczny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (ul. K. Obitza 1) – Aula im. Marii i Georga Dietrichów
9:00-10:30 – Uroczyste otwarcie i panel wspomnieniowy: 70 lat radia studenckiego w Kortowie (prezentacja Bartosza Tobieńskiego i Dariusza Wasieli połączona ze spotkaniem z twórcami Radia Kortowo)
10:30-11:00 – Przerwa kawowa
11:00-13:15 – Panel naukowy
– dr hab. Mirosława Wielopolska-Szymura, Uniwersytet Śląski, „Radio studenckie w USA”
– dr Szymon Żyliński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, „Radio studenckie w Bhutanie”
– dr Monika Białek, Uniwersytet Gdański, „Rola rozgłośni studenckich w kształtowaniu przyszłych dziennikarzy”
– dr hab. Grażyna Stachyra, prof. UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, „Jakie mogą być związki ASMR z radiową wspólnotą”
– dr Aneta Wójciszyn-Wasil, Katolicki Uniwersytet Lubelski, „Podcast reporterski. Ewolucja konwencji gatunkowej w mediach audialnych na przykładzie relacji z wojny w Ukrainie kolektywu dziennikarskiego Outriders”
– dr Marta Wiśniewska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, „Literatura Warmii i Mazur w Kortowskiej Audycji Literackiej w Radiu UWM FM. Autorzy, dzieła, sposoby prezentacji”
– mgr Mateusz Kossakowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, „Prosto z kadru, czyli najdłużej emitowana audycja radiowa o komiksie w Polsce”
– red. Karolina Rogóz-Namiotko, Radio UWM FM, „Wpływ radia na młodych ludzi”
– prof. dr hab. Urszula Doliwa, dr Magdalena Szydłowska, dr Marta Więckiewicz-Archacka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, 10 lat Radiowego Koła Naukowego Eter i audycji „Mediofon”
13:15-14:15 – Przerwa obiadowa
14:15-15:30 – Techniczne aspekty funkcjonowania radia i prezentacja stacji studenckich
– Marcin Jankowski, Emitel S.A., „Radio: ewolucja i fala nowoczesności”
– Tomasz Dykiert, RCS, „20 lat współpracy z rozgłośniami akademickimi”
– Radio MORS (Gabriela Bączek, Bartosz Piwowarczyk, Karol Stachowicz – Uniwersytet Gdański)
– Akademickie Radio Centrum (Marek Skowronek – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)
– Radio UWM FM (Alicja Orent, Aniela Potorska, Michał Morawski, Bartosz Wiśniewski – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)