RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Rada Doskonałości Naukowej i minister nauki z wizytą na UWM

Napisane przez dnia

W poniedziałek 21 października w Kortowie gościli przedstawiciele Rady Doskonałości Naukowej. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie był gospodarzem konferencji pod hasłem „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji”. Z jej uczestnikami spotkał się także minister nauki Dariusz Wieczorek. Przez kilkadziesiąt minut odpowiadał na pytania dotyczące m.in. kolejnej ewaluacji dyscyplin naukowych, wykazu czasopism punktowanych czy zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

 

 

Na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jakich zmian można się w niej spodziewać?

Projekt jest gotowy. Tylko zawsze największe problemy są jeśli chodzi o finanse. Więc spieramy się z ministrem finansów, co możemy w tej sprawie zrobić. Są koszty związane ze stypendiami studenckimi i doktoranckimi, bo zależy nam na tym, żeby to ewidentnie uległo poprawie. Zapewne negocjacje będą trwały do końca października. I być może w listopadzie formalnie ten projekt zgłosimy. Z pełną świadomością nie wprowadzamy tam żadnych rewolucyjnych zmian. Założenie jest takie, że ma to być ewolucja – wyczyszczenie tych problemów, które środowisko akademickie zgłasza. Ale wiemy też, że jeżeli chodzi o kwestie nadawania stopni naukowych czy ewaluacji, jest też sporo wniosków i różnych propozycji. W tym zakresie jesteśmy więc absolutnie otwarci na dyskusje. Znamy Państwa postulaty”

– odpowiadał minister nauki Dariusz Wieczorek.

Istotną zmianę przewiduje się także w sposobie nostryfikacji dyplomów kandydatów zagranicznych ubiegających się o przyjęcie na studia na polskich uczelniach lub w szkołach doktorskich.

Ciężar weryfikacji tych kandydatów na studia przejmie NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Będzie to wymagało oczywiście jej restrukturyzacji i bardzo poważnego wzmocnienia. Ale chcielibyśmy, żeby było jedno miejsce, które będzie nostryfikować dyplomy potencjalnych kandydatów na studia w Polsce. Chcemy to zrobić bardzo szybko, aby na podstawie tego nowego prawa już w przyszłym roku studenci, doktoranci i profesorowie mogli do Polski przyjeżdżać. To będzie też wymagało zapewne Państwa uwagi i działań.”

 

 

Konferencja „Postępowania awansowe w świetle dotychczasowych doświadczeń. Praktyka organów I i II instancji” odbyła się w poniedziałek 21 października w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O jej znaczeniu opowiedział nam prof. Grzegorz Węgrzyn, zastępca przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej.

Widać, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Mimo, że ustawa obowiązuje już od blisko 5 lat, w dalszym ciągu są wątpliwości – niektóre przepisy nie są jasno sformułowane a trzeba umieć je zinterpretować i wiedzieć, jak postępować w przypadku doktoratów, habilitacji czy wniosków profesorskich. I te wątpliwości staraliśmy się tutaj rozwiać, aby te procedury poprawnie przeprowadzać i aby wiedzieć, na co należy zwracać uwagę – zarówno merytorycznie, jak i od strony formalnej.”

 

 

Zapis konferencji znajdziecie na kanale Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

 

W poniedziałek minister nauki w rektoracie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego spotkał się także z rektorami kilkunastu uczelni. Byli wśród nich przedstawiciele Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich: przewodniczący prof. Piotr Stepnowski (rektor Uniwersytetu Gdańskiego) oraz wiceprzewodniczący prof. Jerzy Przyborowski (rektor UWM).

Nasze spotkania z ministrem zwykle przebiegają w dobrej czy nawet bardzo dobrej atmosferze. Minister każdorazowo deklaruje swoje zrozumienie dla postulatów środowiska, otwartość na dyskusje i szukanie kompromisowych rozwiązań. Tak było też dzisiaj. Każdemu pytaniu, które pojawiało się na spotkaniu, towarzyszyła deklaracja negocjowalności czy znajdowania rozwiązań, które mają konstruktywnie doprowadzić nas do poprawy funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Z racji tematyki dzisiejszego spotkania, głównie koncentrowaliśmy się na postępowaniach o nadawanie stopni naukowych, na minimach kadrowych. Było też trochę dyskusji na temat finansowania a ostatnie minuty poświęciliśmy ewaluacji i jej raczej kłopotliwemu posadowieniu w prawdziwej ocenie jednostek szkolnictwa wyższego w Polsce. Wiemy, że dochodziło do bardzo poważnych zawirowań jeżeli chodzi o punktację niektórych czasopism. Wręcz padały tu dziś słowa o wynaturzeniach, które ministerstwo próbuje naprawić. Natomiast nie jest to rzecz, którą można zrobić z dnia na dzień. Oczekujemy, że wszystkie nasze postulaty będą wzięte pod uwagę przez władze ministerstwa”

– relacjonował nam prof. Piotr Stepnowski.

 

 

Relację przygotował Piotr Szauer.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist