„Mechanizmy wsparcia dla polskich uczelni w uzyskiwaniu funduszy z programów badawczych UE” – to temat seminarium zorganizowanego pod koniec października w Bruskeli przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Partnerami merytorycznymi wydarzenia były: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Biuro Promocji Nauki PolSCA. O jego przebiegu opowiedział nam rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Celem spotkania w którym uczestniczyli rektorzy polskich uczelni było było zapoznanie z możliwościami pozyskiwania funduszy z programów badawczych Unii Europejskiej. W wydarzeniu udział wzięli działający w Brukseli przedstawiciele polskich instytucji wsparcia nauki. Główne tematy seminarium to: innowacje, badania i rozwój, transformacja cyfrowa, współpraca z przemysłem, zielona gospodarka, ale także regulacje prawne, rozwój kadr czy współpraca naukowa.
Mieliśmy możliwość rozmawiania w gronie rektorów, prorektorów, dyrektorów biur rozwoju, nauki, funduszy europejskich w różnych uczelniach z dyrektorami i ekspertami przedstawicielstw polskich instytucji państwowych, władz samorządowych i jednostek wspierających naukę, wdrożenia i innowacje – w obecności pana wiceministra Macieja Gduli. A rozmawialiśmy o mechanizmach, które pozwolą nam w większym stopniu korzystać z funduszy europejskich. Identyfikowaliśmy te problemy, które są związane z aplikowaniem o pieniądze unijne. Zderzaliśmy te problemy z radami, wskazówkami czy wręcz bezpośrednim doradztwem udzielanym nam przez urzędników, którzy pracują tam na miejscu i mają kontakt z przedstawicielami Komisji Europejskiej, europosłami i wszystkimi tymi instytucjami, które są z tymi funduszami badawczymi związane. To były bardzo praktyczne uwagi. Musimy przede wszystkim zmapować nasz potencjał badawczy. Aby sięgać po środki europejskie trzeba spełniać określone kryteria. Jestem przekonany, że taki potencjał na naszym uniwersytecie mamy. Na bazie tego potencjału powinniśmy w większym stopniu inwestować w talenty. Chodzi tu o wypracowanie konkretnych mechanizmów wsparcia zespołów badawczych i ich liderów. Rozmawialiśmy już o tym gronie naszego kolegium rektorskiego i z takimi propozycjami będziemy wychodzić w następnym roku. Potrzebne jest też administracyjne wsparcie, które pomoże w realizacji projektów”
– przekonuje uczestniczący w seminarium rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Zapraszamy także do obejrzenia wideorelacji z seminarium.