W Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „Stara Kotłownia” do 2 października oglądać można wystawę malarstwa prof. Stanisława Baja pt. „Rzeka Bug – jednego miejsca różne nastroje”. Wernisaż odbył się w środę 4 września. A z autorem i odbiorcami jego sztuki rozmawiał nasz reporter Piotr Kisiel. Posłuchajcie!
Prof. Stanisław Baj to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Od lat konsekwentnie portretuje rodzimą Rzekę Bug – we wszystkich jej odsłonach, porach dnia i roku. Na wystawie w kortowskiej Starej Kotłowni zaprezentowane zostały prace pochodzące z lat 2014 – 2024. Jest to okres, który chociaż w niewielkim stopniu pozwoli nam przyjrzeć się Rzece Bug w jej płynącym nurcie, magicznych odbiciach, a także dostrzec jej zmienność nastrojów i charakteru.
Ja nad tą rzeką się urodziłem i wychowałem – we wsi Dołhobrody. Nie od razu tę rzekę oczywiście zacząłem malować. Potrzeba było studiów, potem kontaktów z profesorem Ludwikiem Maciągiem. Pojechałem też w świat i malowałem przez wiele lat portrety. Rzekę Bug dopiero po śmierci matki zacząłem w sposób taki codzienny, bardzo poważny malować. To rodzaj jakiejś obsesji, żeby wydobyć za pomocą malarstwa jej istotę – istotę wizerunku tej wody płynącej i odbić w tej wodzie. Najbardziej jako malarza rajcuje mnie ta lekko poruszona tafla wody. To poruszenie, te zaczepy wodne są najtrudniejsze w malowaniu. I nie chodzi o to, żeby to odtworzyć tak, jak jest, ale żeby znaleźć taką najciekawszą według mnie – czyli autora – interpretację tej rzeki Bug” – mówi prof. Baj.
Posłuchajcie rozmowy Piotra Kisiela!
Wernisaż w kortowskiej „Starej Kotłowni” uświetnił recital fortepianowy prof. Urszuli Świętosławy Szyryńskiej z Instytutu Muzyki UWM. A my o wrażenia zapytaliśmy także uczestników tego wydarzenia.
Prof. Stanisław Baj – wybitny portrecista i pejzażysta ukochanej Rzeki Bug, profesor warszawskiej ASP. Urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1972 – 1978 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga.
Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stanisław Baj jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. Uhonorowany Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017 i 2023), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019 / edycja 2020, przyznanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański (2020), Nagrodą w dziedzinie sztuk wizualnych ZAiKS (2021). Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył także w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace wystawiane
były w Polsce, Belgii, Włoszech, Danii, Niemczech, Grecji, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Kanadzie i Ukrainie. Jego obrazy zdobią okładki wszystkich powieści Wiesława Myśliwskiego, z którym artysta przyjaźni się od wielu lat.