RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Senat UWM rozpatrzył protesty wyborcze. Dyskutowano też o podwyżkach

Napisane przez dnia

We wtorek 26 marca w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ponad czterogodzinne obrady były okazją do dyskusji m.in. na temat podwyżek dla pracowników. Ale rozpatrzono też protesty wyborcze. Szczegóły zdradził nam Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Wtorkowe posiedzenie rozpoczęło się od rozpatrzenia dwóch prostestów wyborczych, które wpłynęły do Uczelnianej Komisji Wyborczej jeszcze przed wyborami (te odbyły się 21 marca – o czym piszemy TU). Zgodnie z uczelnianą ordynacją, stanowisko w tej sprawie musiał zająć Senat UWM. „Wysłuchaliśmy stanowiska UKW i poddaliśmy to pod dyskusję. W obu przypadkach osoba składająca protest – zgodnie z przepisami – nie miała do tego prawa. W związku z tym Senat podjął uchwały w sprawie odrzucenia obu protestów” – tłumaczy prof. Jerzy Przyborowski.

Rektor przedstawił także sprawozdanie z realizacji Strategii rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. „Zostało ono w sposób jednomyślny przyjete przez Wysoki Senat. Przedstawiłem także plan zadań na 2024 rok – w związku z realizacją Strategii – i również zostało to zaakceptowane. Następnie rozmawialiśmy o sprawach osobowych. Pojawiły się dwa wnioski o przyznanie odznaczeń państwowych. Oba zostały również poparte jednomyślnie.” Złoty medal za długoletnią służbę otrzyma Mieczysław Malinowski, który od 43 lat pracuje na UWM. Natomiast medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wyróżniony zostanie prof. Benedykt Błoński – dziekan Wydziału Sztuki UWM, twórca sukcesów Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka, a obecnie dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Cantores Varmienses.

Senat w marcu przyjął także pakiet dziewięciu uchwał dydaktycznych (dotyczących m.in. kształcenia na kierunkach: filologia angielska, turystyka i rekreacja, pedagogika oraz gastronomia i sztuka kulinarna) oraz trzy uchwały dotyczące studiów podyplomowych.

Kanclerz UWM przedstawił trzy projekty uchwał dotyczących zabezpieczenia wkładu własnego do realizacji inwestycji, które mogą być współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. „Złożyliśmy fisze projektowe, które w tej chwili są jeszcze w ministerstwie. Czekamy na zielone światło. I prawdopodobnie niedługo będziemy startować w konkursach. Chodzi o budowę Centrum Badań Klinicznych Nauk Weterynaryjnych, laboratorium w Katedrze Drobiarstwa i Pszczelnictwa (które wymaga modernizacji po 20 latach funkcjonowania) oraz modernizację laboratoriów na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa” – mówił nam rektor.

Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

 

W ostatnim punkcie marcowych obrad członkowie Senatu UWM dyskutowali na temat braku porozumienia z działającymi na uczelni związkami zawodowymi w sprawie podziału przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego środków na podwyżki dla pracowników uczelni. Dwa dotychczas zaplanowane spotkania nie przyniosły skutku. Na drugim z nich (19 marca) nie pojawił się przedstawiciel NZZP UWM w Olsztynie „Prawda”.

„Komunikat Ministra przewiduje podwyżkę o 30% dla nauczycieli akademickich i 20% dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w stosunku do wynagrodzeń na koniec 2022 roku plus dla wszystkich podwyżki z roku 2023. Prof. Przyborowski i prowadzący w jego imieniu negocjacje Prorektor ds. rozwoju i polityki finasowej prof. Mirosław Gornowicz apelują od dłuższego czasu o niezwłoczne podzielenie otrzymanych już środków zgodnie z wytycznymi ministra. Związek Nauczycielstwa Polskiego generalnie zgodził się z tą propozycją dodając, że oczekiwałby, aby o 30% podwyższyć również część projakościową wynagrodzeń nauczycieli. Prorektor zadeklarował spełnienie tego postulatu. Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” stwierdzili natomiast, że zgadzają się na procentową podwyżkę dla nauczycieli, natomiast nie zgadzają się na ten sposób podziału w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Zaproponowali, aby w tej grupie pracowników podział był dokonany kwotowo, a kwoty należnej podwyżki powinny być uzależnione od stażu pracy. Ponadto przedstawiciele NSZZ „Solidarność” zwrócili się do prof. Gornowicza o udostępnienie szeregu danych, które, ich zdaniem, są potrzebne do naliczenia podwyżek” – czytamy w opublikowanym niedawno komunikacie Rektora UWM. „Prorektor stwierdził, że komunikat Ministra podaje podstawę, w stosunku do której zostały przyznane środki na podwyżki i określa procent tych podwyżek i żadne inne dane nie są tu potrzebne. Wyszukiwanie niepotrzebnych danych przysparza tylko pracy administracji i komplikuje klarowny, wynikający z komunikatu Ministra sposób podziału. Tym niemiej dane te nie są tajemnicą i mogą być związkowi udostępnione. Krytycznie odniósł się też do postulatu kwotowych podwyżek w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zwracając uwagę, że byłaby to kolejna decyzja, która nie bierze pod uwagę niezbędnych kwalifikacji pracowników oraz złożoności i odpowiedzialności wykonywanej przez nich pracy. Ponadto uzależnianie kwoty takiej podwyżki od stażu pracy dubluje wpływ tego czynnika na wynagrodzenie, ponieważ pracownicy otrzymują dodatek za staż pracy. Nieobecność związku „Prawda” oraz trwanie uczestników spotkania przy swoich stanowiskach sprawiło, że osiągnięcie porozumienia znów okazało się niemożliwe.”

Kolejne posiedzenie Senatu UWM zaplanowano na 26 kwietnia.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist