RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Skrzydła Warmii i Mazur dla studentów UWM

Written by on

W środę 26 marca w Kortowie poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu „Skrzydła Warmii i Mazur”. Jego organizatorami są: Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Rektor Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Główna nagroda trafiła do autorów projektu „GRA Lake Quest – Przygoda na Warmii i Mazurach” –  Jakuba Borowskiego, Klaudii Kordulewskiej, Martyny Ciarcińskiej, Wiktorii Templin i Patrycji Templin.

 

 

Konkurs ma na celu rozwijanie przedsiębiorczości wśród studentów, ale także zachęcanie młodych ludzi do udziału w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego. Statuetki „Skrzydła Warmii i Mazur” oraz nagrody dla zespołów, które przygotowały najciekawsze projekty z myślą o regionie, zostały wręczone 26 marca podczas uroczystej gali w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Rektor UWM podkreślał, że bardzo cieszy się z szansy, którą ta inicjatywa jest dla studentów.

Warto podkreślić, że to jest pierwszy tego typu konkurs skierowany do młodych ludzi, do studentów. Pytamy ich o to, co chcieliby zmienić w swoim otoczeniu i w życiu społeczno-gospodarczym regionu. A przede wszystkim – jak? W zgłoszonych przez nich pomysłach dostajemy odpowiedzi. Zaskakuje świeżość pomysłów. Młodzi ludzie dostrzegają więcej potrzeb regionu niż osoby pełniące różne funkcje”

– mówił prof. Jerzy Przyborowski.

 

 

Symbolika statuetek jest nieprzypadkowa, szczególnie dla młodych ludzi. Gdy się daje ludziom skrzydła i wiatr w te skrzydła, to daje się też poczucie własnej wartości i możliwości wzlatywania na wyżyny swoich umiejętności. W młodzieży, szczególnie tej akademickiej, drzemie bardzo duży potencjał, często niewydobyty”

– wyjaśniał z kolei ideę konkursu wojewoda Radosław Król, zaznaczając, że młodzi ludzie zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pomysły mogą być gdzieś wykorzystane. Tymczasem, jak przekonywał, może się zdarzyć, że będą oni beneficjentami swoich własnych pomysłów, w przyszłości je, na przykład, realizując.

To może być z jednej strony praktyczne, a z drugiej ciekawe. Osoby, które dzisiaj oceniają pomysły, a są decydentami, mogą je wykorzystać do realizacji celów promocyjnych i rozwiązań regionalnych.”

 

 

W konkursie zgłoszonych zostało 20 projektów, a 16 z nich spełniło wymogi określone w regulaminie. Kapituła, której przewodniczył dr Marek Siemiński z Wydziału Nauk Ekonomicznych, wybrała cztery najlepsze projekty. Jury pod uwagę brało m.in.: oryginalność pomysłu, jego dopasowanie do potrzeb regionu, racjonalność inwestycji i rozsądne gospodarowanie zasobami, wpisywanie się projektu w idee zrównoważonego rozwoju, innowacyjność i możliwość skalowania oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.

Z laureatami rozmawiała Daria Bruszewska-Przytuła – redaktor naczelna „Wiadomości Uniwersyteckich”. Posłuchajcie!

 

 

Zespoły nagrodzone w pierwszej edycji konkursu „Skrzydła Warmii i Mazur”:

MIEJSCE I:
Nazwa Projektu: GRA Lake Quest – Przygoda na Warmii i Mazurach
Członkowie zespołu: Jakub Borowski, Klaudia Kordulewska, Martyna Ciarcińska, Wiktoria Templin, Patrycja Templin

MIEJSCE II:
Nazwa Projektu: E-Warmia
Członkowie zespołu: Kacper Karwowski, Mateusz Grabowski, Jakub Mazurek, Miłosz Siudak, Arkadiusz Ziółek

MIEJSCE III:
Nazwa Projektu: Quber
Członkowie zespołu: Martyna Mazurkiewicz, Weronika Jaźwińska, Michał Czerwiński, Mateusz Oleksiński

WYRÓŻNIENIE:
Nazwa Projektu: Ośrodek Rycerski
Członkowie zespołu: Justyna Król, Daria Borkowska, Paulina Lewandowska, Adam Zielonka

 

 

Prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ds. polityki kadrowej i finansowej, przyznała, że pomysł na symboliczne statuetki narodził się podczas jej spotkania z Moniką Choroszewską-Pleńkowską, dyrektor generalną Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Zastanawiałyśmy się, jak zatrzymać młodzież w regionie, co zrobić, żeby tworzyli go razem z nami, a w zasadzie, żeby sami tworzyli sobie cudowne miejsca, w których chcą być. Padło hasło „dodajmy im skrzydeł”. Uniwersytet to miejsce, które ma inspirować, które ma dodawać odwagi. Uczymy kreatywnego myślenia, krytycznego także. Jesteśmy tymi, którzy tworzą warunki do tego, żeby te skrzydła mogły się rozwijać i żeby nie były to skrzydła ikarowe, ale żeby z pasją debiutanta ci młodzi ludzie mogli się odrywać od rzeczywistości swoimi marzeniami. Mamy nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia pozwolą im realizować marzenia i dodadzą im odwagi”

– mówiła prof. Grzybowska-Brzezińska. Podczas obserwowania efektów twórczej pracy studentów, metaforyczne skrzydła u ramion pojawiały się i u wykładowców.

Wszystkie zgłoszone do konkursu projekty są warte tego, żeby się nad nimi pochylić i zastanowić – zarówno merytorycznie, żeby je jeszcze rozwinąć, ale też inwestycyjnie. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję konkursu. Młodzi są zainspirowani. Ci, którzy brali udział w gali, już się zastanawiają, co zrobić, żeby jeszcze raz wystartować, może z lepszym pomysłem.”

 

Skład kapituły:
• Monika Choroszewska-Pleńkowska, dyrektor generalna urzędu wojewódzkiego
• prof. Anita Frankowiak, pełnomocnik wojewody ds. protokołu dyplomatycznego
• Szymon Tarasewicz, rzecznik prasowy wojewody
• prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej UWM w Olsztynie
• dr Marek Siemiński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Ekonomicznych – przewodniczący kapituły
• dr Katarzyna Andruszkiewicz, Wydział Nauk Ekonomicznych UWM
• Anna Bułło – Bank Gospodarstwa Krajowego,
• Marcin Piwowarczyk – Zakład Produkcji Mleczarskiej Mlekpol w Mrągowie,
• Krzysztof Karwowski – Bank Spółdzielczy w Szczytnie,
• Marcin Adamczyk – W-M Specjalna Strefa Ekonomiczna.
• Artur Lewandowski – Radio Olsztyn,
• dr Magdalena Golińska-Konecko – TVP Olsztyn.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist