RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Smolik/Kev Fox i Luxtorpeda w najbliższy weekend zagrają w Olsztynie

Napisane przez dnia

W najbliższy weekend w Auli im. Anny Wasilewskiej wystąpi duet Smolik/Kev Fox. Scena Zgrzyt zaprasza na koncerty zespołów: Immemorial, Defying, Aeonia, Luxtorpeda, Lej Mi Pół i Coco Bongo. W Vanhalli odbędzie się solowy recital Damiana Lange, zaś w Galeria Sowa gościć będzie: Łukasza Majewskiego, grupę Old Breakout i Jacka Siciarka. Bilety do wygrania w naszych konkursach.

 

 

14 listopada (czwartek) – Scena Zgrzyt, 18:00

IMMEMORIAL, DEFYING, AEONIAN

IMMEMORIAL

Zespół Immemorial powstał w Elblągu w 1997 r. z inicjatywy Pawła Tadrowskiego (gitara). Następnie do zespołu dołączyła wokalistka Marta Meger. Pierwszy materiał demo zatytułowany „Ius Primae Noctis” został nagrany w 1998 r. z którym zespół rozpoczął intensywną działalność koncertową. Pierwszy pełno wymiarowy album „Monologue” został zarejestrowany w 2000 r. i ukazał się pod szyldem Conquer Records. Kolejny album „After Deny” również został wydany w tej samej wytwórni w 2003 roku. Na tymże albumie rolę wokalistki przejęła Karolina Czertowicz.

Zespół ponownie zaczął intensywnie koncertować w Polsce jak i zagranicą (występy między innymi w towarzystwie Benediction, Konkhra, Centinex, Dimension Zero) gdzie spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. W roku 2006 zespół zawiesił działalność, by powrócić na scenę w 2021 roku. Najnowszy album zespołu nosi tytuł „Rebirth”, ukazał się w fizycznej wersji w czerwcu 2023 (SELF RELASE). Został on również udostępniony na muzycznych platformach streamingowych.

Najnowszym dorobkiem zespołu zapowiadającym nadejście kolejnego materiału muzycznego jest singiel „Panic”, do którego został nagrany video klip. Ich muzyka zespołu oscyluje pomiędzy death/black (blackened death).

Aktualny skład zespołu:
Marta Meger – voc (Bestiarum, ex- Enter Chaos, ex- Kayzen)
Paweł „TADRA” Tadrowski – guitar
Michał Warachowski – guitar (ex-Lowtide, ex-Warflame, ex-Blind Existence, ex- Painkiller, ex- Eteritus)
Rafał „BROVAR” Brauer – bass (Pigface Beauty, ex- Crionics, ex- Hefeystos, ex- Sons of Serpent, ex- Behemoth, ex- Thy Disease, ex- Blindead, ex- Sinful Carrion)
Maciej Kołodziej – drums (Neolith, ex -Bagno)

AEONIAN
Aeonian to metalowy zespół wywodzący się z Gdańska, którego skład tworzą muzycy znani z takich formacji jak Demise, Trauma, Distant Dream, Driller, The Mangler czy Hail the Seeker. Ich muzyka to death metal z melodyjnym zacięciem, z lekką szczyptą groove.

DEFYING
Początki Defying sięgają jeszcze 2008 roku, ale dopiero po kilku latach i zmianach personalnych światło dzienne ujrzał debiutancki longplay „Nexus Artificial” (2014). Wydana dwa lata później EP „The Splinter of Light We Misread” ugruntowała specyficzną eklektyczną koncepcję zespołu na muzykę.

Łączenie różnorodnych odmian ciężkiego grania, jak post- czy prog-metalu z blackiem, sludgem czy ambientem stało się atrybutem Defying. W muzyce kwartetu doszukać się można wielu instrumentów rzadziej spotykanych w gatunku, jak instrumenty dęte czy smyczkowe.

Najnowszy album zespołu miał swoją premierę 23.02.2024 r. Nowa płyta redefiniuje muzykę Defying, która aktualnie może być określana jako progresywny post/black metal. „Wadera” jest albumem koncepcyjnym inspirowanym polskim horrorem pod tytułem „Wilczyca” oraz opowiadaniem „Wadera” autorstwa Jerzego Gierałtowskiego. To utrzymana w duchu czarnego romantyzmu muzyczna opowieść o zemście zza grobu. Słowo wadera w gwarze myśliwskiej oznacza samicę wilka. W celu osiągnięcia XIX-wiecznego klimatu album został zarejestrowany w tradycyjny sposób – sprzęt i mikrofony – bez użycia jakichkolwiek pluginów czy sampli podczas nagrań. Zespół sięgnął również po ponad stuletnie instrumenty, takie jak cytra czy sygnałówka myśliwska. Założeniem było to, żeby „Wadera” brzmiała jak stara taśma filmowa.

Podwójne zaproszenia do wygrania we wtorek i środę w audycji Uwierz w Muzykę.

 

 

15 listopada (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

SMOLIK//KEV FOX + PAN B.

11 października 2023 duet pochwalił się długogrającym albumem zatytułowanym “Belly Of The Whale”. To koncepcyjna płyta, która nie tylko swoją treścią, ale także strukturą muzyczną pozwala słuchaczom sentymentalnie powrócić do lat 80’ i 90’ – co słychać przede wszystkim w dwóch pierwszych singlach “Promises” oraz “Smoke And Mirrors”.

W dniu wydania albumu premierę miał także singiel, tytułowy “Belly Of The Whale” wraz z klipem w reżyserii Dominika Radeckiego. Ten przejmujący i estetyczny obrazek został nakręcony w majestatycznej Twierdzy Modlin, a gościnnie oprócz muzyków wystąpił Krzysztof Zalewski.

Minionego lata artyści zagrali m.in na Męskim Graniu, na Olsztyn Green Festival, CJG24 w Warszawie, Yass! Festival czy The Tall Ships Races w Szczecinie, a sam Andrzej Smolik stanął na czele Orkiestry Orkiestr czyli specjalnego projektu na 15 lecie Męskiego Gania, podczas którego zagrane zostały wszystkie dotychczasowe single na wzór O.O. z roku 2019, której również „przewodniczył” Smolik.

Po wspaniałych letnich festiwalach najwyższy czas wrócić do przytulnych klubowych przestrzeni i większej intymności.

W roli lokalnego supportu wystąpi olsztyńska grupa Pan B.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i piątek (Uwierz w Muzykę) oraz we wtorek, środę i czwartek (UWM FM Po Południu).

 

 

15 listopada (piątek) – Scena Zgrzyt, 19:00

LUXTORPEDA

Jeden z czołowych rockowych zespołów w Polsce ponownie odwiedzi Olsztyn. Poprzednim razem gościli u nas w styczniu 2023 roku i był to niezapomniany występ przy pełnej sali.

Grupa powstała z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta „Litzy” Freidricha (Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, 2Tm2,3, Arka Noego, KNŻ), który do współpracy zaprosił gitarzystę Roberta Drążka, basistę Krzysztofa Kmiecika (Armia, 2Tm2,3) oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel (52 Dębiec).

Ostatni jak dotąd album Luxtorpedy „Omega” został wydany wiosną 2022. Na siódmym studyjnym krążku zespołu znalazło się 11 premierowych utworów ostro komentujących rzeczywistość. Do takich liryków musiała powstać mocna i surowa muzyka, brzmieniem nawiązująca do lat 90. To analogowe i bezkompromisowe oblicze Luxtorpedy, jest najmocniejszym albumem w historii tego zespołu. Luxtorpeda może pochwalić się wieloma nominacjami do nagrody Fryderyk, w tym statuetką w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa w 2011 roku.

Wejściówki do wygrania w środę, czwartek i piątek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w czwartek w Rock Blocku.

 

 

15 listopada (piątek) – Galeria Sowa, 19:00

ŁUKASZ MAJEWSKI

Łukasz Majewski – wykonawca z kręgu literackiej piosenki autorskiej. Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Laureat kilkudziesięciu festiwali piosenki.
W roku 2013 ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej debiutancka książeczka z wierszykami dla dzieci „WierszTaki dla dzieci”. W tym samym roku premierę miała płyta „Mężczyzna z zakolami” z autorskim repertuarem, w roku 2015 płyta „Ad acta”, a w roku 2017 “Niebajka”. W 2019 roku, miał premierę album z tłumaczeniami pieśni czeskich folkarzy, noszący tytuł „Na prawo od Jiczyna”.
Piosenki Łukasza docenione były przez publiczność oraz jury wielu ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej oraz autorskiej (min. Nagroda Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix OFPA w Rybniku, pierwsza nagroda i dyplom Ministra Kultury na Festiwalu imienia Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, pierwsza nagroda na festiwalu piosenki kabaretowej OSPA w Ostrołęce, czy nagroda publiczności na Koncercie Galowym Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie).
O sobie mawia: “Już nie młody, ale cały czas obiecujący!”.

Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

 

 

16 listopada (sobota) – Galeria Sowa, 18:00

OLD BREAKOUT

Muzycy legendarnego Breakout , w ramach finału trasy koncertowej „Old Breakout – 80a”, uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy i 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Old Breakout to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych. W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album „Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: „Mira”, „Karate” i „Ogień” aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy – Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w grudniu 1981 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po ZSRR. Nagrywa też w ramach Breakoutu utwór „To mój blues” ale płyta z tą kompozycją ukazuje się dopiero w 1988 roku, sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa” z Józefowie, dawni Breakouci z różnych okresów twórczości Nalepy, m.in.: T. Trzciński, K. Dłutowski, W. Chróst i J. Hajdasz, Z. Wypych, za namową muzyka, który nigdy nie grał z Nalepą, K. Pabiasza, postanawiają zlepić projekt upamiętniający muzykę Breakoutu i nagrywają album „Za głosem bluesa idź”. W 2017r Panowie Breakouci dziękują Pabiaszowi za współpracę, zastępuje go M. Kołdra i wówczas klaruje się najlepszy, grający do tej pory skład Old Breakout.
W 2018 roku nagrywają płytę „Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławomir Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów.

W 2022 roku, na fali wypełnionych po brzegi sal koncertowych, Old Breakout nagrał jubileuszowy album z przebojami Breakoutu i Nalepy, zatytuowany „80a”, uświetniający 80-tą rocznicę urodzin Nalepy i 80-te urodziny Trzcińskiego. I tak jak w 1988 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). W lutym 2024 zespół wydał dwupłytowy album „LIVE”, opatrzony 16-stronicową książeczką, z koncertu zarejestrowanego w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy dnia 3.11.23r. Gościnnie zaśpiewała utwór Miry Kubasińskiej „Do kogo idziesz” Miruna Chypś a koncert prowadził redaktor Mariusz Szalbierz z kwartalnika Twój Blues. Wydawnictwo zbiera entuzjastyczne recenzje.

Wszystkie 3 płyty muzycy podpisują po każdym koncercie na stoisku zespołu. Fanom pragnącym dokonać zakupów po koncertach rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki. Old Breakout intensywnie koncertuje prezentując trudny do doścignięcia poziom artystyczny, który Publiczność wychodząca z koncertów określa jako „niesamowite uczty muzyczne”. W ramach trasy „80a” zagrali już około 100 koncertów, a każdy z nich kończy się owacjami na stojąco.

Z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonują największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80, w składzie:
Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna
Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa
Marcin Kołdra – wokal, gitara
Sławek Burakowski – gitara
Łukasz Biliński – perkusja

Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

 

 

16 listopada (sobota) – Scena Zgrzyt, 19:00

LEJ MI PÓŁ i COCO BONGO

Lej Mi Pół wyruszył w jesienną trasę koncertową – Trasę Rowerową Tour!  W sobotę 16 listopada zawita ona do Olsztyna. Na koncert zaprasza Scena Zgrzyt!

LEJ MI PÓŁ to grupa, której bliżej do stand-upu niż do klasycznego zespołu muzycznego. Tu muzyka, choć bez dwóch zdań chwytliwa, stanowi tło dla wszystkiego, co dzieje się w międzyczasie… a nigdy nie wiadomo, co tam się wydarzy! Lej Mi Pół już blisko dekadę przyciąga na koncerty tłumy entuzjastów absurdalnego humoru. Ich cięty język, duży dystans do samych siebie i niepodrabialna chemia między członkami zespołu działają jak samonapędzająca się machina szaleństwa. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek dystansie między muzykami i publicznością. Gdziekolwiek się pojawiają, tam jest impreza, a na imprezach wspomniani panowie zdecydowanie częściej wychodzą na scenę niż na ludzi. Ostrzegamy – występów tego trio nie da się odzobaczyć!

Na koncie zespół ma już cztery płyty:
„SKOLIOZA ODBYTU” 2012
„FABRYKA MĘSKOŚCI” 2014
„WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO MARIAN” 2017
„WĘDROWNY DRUCIARZ” 2022

COCO BONGO to zespół z Sucharszczyzny Pomorskiej, grający gatunek stworzony i nazwany przez niego samych – DebilPunk (albo zwyczajnie, pop punk). Powstał przypadkiem z 3 ludzi, którzy po prostu chcieli robić muzykę i odreagować trudne dzieciństwo. Nie ma specjalnych wzorców ani przekazu w muzyce, którą grają. Jednakże, wzorują się na kalifornijskich brzmieniach zmieszanych z kiełbasą i piwem. Drinki serwują: Buszu (gitarra zwodząca, łabędzi śpiew), Muody (burczybas, perlisty głos) i Pszemo (gary, napoje chłodzące).

Wejściówki do wygrania: od wtorku do piątku w Radiu Rano.

 

 

17 listopada (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00

ANDRZEJ ZAUCHA BY JACEK SICIAREK

Każdy z nas ma w pamięci małe pudełko, w którym schowane są najpiękniejsze piosenki Andrzeja Zauchy – te, które najbardziej trafiają do serca. To wyjątkowa okazja, by zajrzeć do jednego z takich pudełek, należącego do trójmiejskiego muzyka i wokalisty Jacka Siciarka. W jego interpretacji usłyszycie zarówno największe przeboje, jak i mniej znane utwory Zauchy, wszystko to przyprawione humorem, który był nieodłącznym elementem koncertów samego Andrzeja.

W trakcie koncertu usłyszycie między innymi takie utwory jak: Byłaś serca biciem, Jak na lotni, Ces’t La Vie, Wymyśliłem Ciebie, Póki masz nadzieję, Bądź moim natchnieniem oraz wiele innych.

Jacek Siciarek to charyzmatyczny artysta, który od lat zachwyca publiczność w klubach muzycznych, szczególnie tych o jazzowym i bluesowym klimacie. Jego głos i interpretacje doceniane są zarówno w Polsce, jak i za granicą, a liczne nagrody i wyróżnienia świadczą o jego wyjątkowych umiejętnościach.

Na scenie Jackowi Siciarkowi towarzyszyć będzie zespół nietuzinkowych muzyków z Trójmiasta:
– Hubert Świątek – instrumenty klawiszowe
– Tomasz Przyborowicz – bas elektryczny
– Michał Lasota – perkusja

Wejściówka do wygrania w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist