Już po raz szósty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie jednym z miejsc, w których odbywa się Maraton Pisania Listów Amnesty International. 10 grudnia – czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka – na Wydziale Humanistycznym zaplanowano także prelekcje poświęcone tej tematyce. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadali Andrzej Bogórski i Jakub Kowalski. Posłuchajcie!
10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. 76 lat później, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, Jakub Kowalski (student V roku prawa) oraz Andrzej Bogórski (student II roku historii II stopnia) organizują na swojej uczelni szósty Maraton Pisania Listów Amnesty International. W holu głównym budynku Wydziału Humanistycznego UWM od 8:00 od 20:00 każdy będzie mógł napisać list solidarnościowy w obronie represjonowanych osób z całego świata.
Brak działania to też działanie. Jeśli jesteśmy obojętni na losy drugiego człowieka, nie biorąc udziału m.in. w takich działaniach, jak Maraton Pisania Listów Amnesty International, godzimy się na sytuację, w której można z cichym przyzwoleniem łamać prawa człowieka”
– podkreśla Jakub Kowalski. A Andrzej Bogórski przypomina:
Akcję pisania listów solidarnościowych zapoczątkowali Polacy. Warszawska grupa lokalna Amnesty International podjęła się tego zadania w 2001 roku. Wówczas aktywiści pisali non stop przez 24 godziny listy. Dzisiaj na całym świecie maraton jest znany pod hasłem Write for Rights. W zeszłym roku w Polsce napisaliśmy 183838 listów a na całym świecie podjęto prawie 6 milionów akcji! To wydarzenie jest globalne i jest najprostszą formą stawienia oporu przeciwko łamaniu praw człowieka i – co ważne – przynosi efekty!”
Z Andrzejem Bogórskim i Jakubem Kowalskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
We wtorek w Auli im. Marii i Georga Dietrichów będzie można również wysłuchać specjalnych prelekcji poświęconych tematyce praw człowieka. Szczegóły na plakacie.