Naukowe Koło Robotyki działa na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Daje studentom wiele możliwości rozwoju i szlifowania swoich umiejętności. Obecnie podopieczni prof. Piotra Artiemjewa programują robota półhumanoidalnego. Współpracują też z Uniwersytetem w Cambridge. O czym opowiedzieli naszej reporterce.
Projekt dotyczący robota półhumanoidalnego jest obecnie jednym z najważniejszych i zarazem najbardziej interesujących spośród tych, nad którymi pracują członkowie Naukowego Koła Robotyki. Studentom wypożyczyła go Fundacja na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED. A wszystko po to, aby opracowali do niego odpowiednie oprogramowanie. Przy okazji mogą prowadzić z nim inne prace, które niewątpliwe mają wysoki walor edukacyjny.
Jak wyjaśnia Jakub Malinowski – przewodniczący Naukowego Koła Robotyki – na Wydział Matematyki i Informatyki UWM trafił robot półhumanoidalny marki Ubitech typu Cruz. Porusza się na kołach – nie ma nóg, dlatego nie można określić go mianem humanoidalnego. Jest za to wyposażony w ręce, które jednak bardziej służą celom ozdobnym niż praktycznym, ponieważ są pozbawione kciuków umożliwiających chwytanie. Posiada również zestaw dość precyzyjnych czujników (m.in. odległości, klifu i lidar) oraz kamerkę, która nagrywa w jakości RGB+.
Ze studentami z Naukowego Koła Robotyki – Jakubem Malinowskim, Michałem Kornatowskim i Krzysztofem Stopyrą – spotkała się nasza reporterka Patrycja Drągiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Więcej na temat działań Naukowego Koła Robotyki przeczytacie także w artykule Marty Wiśniewskiej z Wiadomości Uniwersyteckich.