Sztuki wizualne, produkcja muzyczna i realizacja dźwięku, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz nowość – muzyka i estrada – to cztery kierunki, które można studiować na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na jakich kandydatów czeka? Jak będą oni mogli rozwijać się – również poza zajęciami? Opowiedział nam o tym dziekan prof. Jan Połowianiuk. Posłuchajcie rozmowy Pawła Obryckiego!
Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ostatnich latach zmienił swoją ofertę kształcenia niemal w całości. Skąd pomysł na wprowadzanie takich zmian?
Nowe kierunki nie są zupełnie nowe w sensie wejścia w inny obszar sztuki. Tylko jest to wynik naszej gruntownej analizy dotychczasowej oferty kształcenia oraz obserwacji rynku pracy, rynku sztuki, rynku mediów, rozmów z pracodawcami, z naszą radą programową i ogólnego rozeznania tendencji, które w tej chwili są zauważalne w sztuce”.
– mówi prof. Jan Połowianiuk. Dziekan Wydziału Sztuki dodał również, na jakich kandydatów czeka ten wydział.
Przede wszystkim czekamy na kandydatów, którzy są wrażliwi na barwę i na dźwięk. Jeśli chodzi o kierunki związane z Instytutem sztuk pięknych to nie wymagamy formalnego wcześniejszego kształcenia. Wymagamy tylko predyspozycji artystycznych i je badamy, ponieważ kandydaci przesyłają nam swoje prace plastyczne z obszaru rysunku i malarstwa. Natomiast jeśli chodzi o muzykę i estradę, oczekujemy już pewnego poziomu przygotowania muzycznego, przynajmniej na poziomie szkoły muzycznej I stopnia. Te predyspozycje również sprawdzamy i zapraszamy na tzw. „rozmowę kwalifikacyjną”, podczas której kandydat zaprezentuje umiejętność gry na dowolnym instrumencie 2 utworów z pamięci, poprosimy o zaśpiewanie wybranego utworu w języku polskim i o pewne powtarzanie schematów rytmicznych i melodycznych. Jeśli chodzi o produkcję muzyczną i realizację dźwięku – kandydaci będą poddani specjalnemu testowi. To nic skomplikowanego. Nie bójcie się! Przybywajcie na Wydział sztuki!”.
Z prof. Janem Połowianiukiem spotkał się Paweł Obrycki. Posłuchajcie całej rozmowy!
Terminy rekrutacji na UWM
Studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie realizowane w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 14 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 14 lipca,
– wgranie do IRK skanów dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 14 lipca, do godziny 15:00,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 17 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 24 lipca, do godziny 15:00.
Studia stacjonarne drugiego stopnia, niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w języku polskim na UWM:
– rejestracja — od 6 czerwca do 22 lipca,
– opłata rekrutacyjna — do 22 lipca,
– wgranie skanów do IRK dokumentów warunkujących wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego — od 23 czerwca do 22 lipca,
– ogłoszenie listy kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — 24 lipca, od godziny 13:00,
– potwierdzenie zamiaru studiowania przez kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia — do 30 lipca, do 15:00.
Szczegółowe informacje (wraz z opisem każdego z oferowanych kierunków studiów) znajdziecie na stronie: rekrutacja.uwm.edu.pl.