Bałdy
W pierwszej połowie czerwca miała miejsce wzmożona praca na polu radioteleskopu LOFAR w Bałdach. Wymieniono tam większość elektronicznych analizatorów sygnału, co zaowocowało znacznym polepszeniem parametrów tego instrumentu. Tym samym wszedł on na poziom określany jako LOFAR 2.0.
25 czerwca w Poznaniu zainaugurowano polską działalność konsorcjum LOFAR-ERIC. Uroczystość była połączona z posiedzeniem POLFAR – konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Jeden z radioteleskopów wchodzących w skład infrastruktury badawczej LOFAR należy właśnie do UWM.
W ostatnim tygodniu sierpnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie grupy roboczej LOFAR-VLBI, zorganizowane przez Instytut Geodezji i Budownictwa Wydziału Geoinżynierii UWM. O czym dyskutowali naukowcy i jaki był cel wizyty gości z Torunia, Krakowa i kilku zagranicznych ośrodków akademickich? O tym w naszym studiu opowiadał prof. Marcin Hajduk.
-
Strony
RADIO UWM FM